Slovenske Novice

Neprijetne­mu okusu se lahko ognemo

Ribje olje je na voljo v različnih oblikah, priporočlj­ivo pa je predvsem za nosečnice, doječe matere in ljudi s povišanim krvnim tlakom, holesterol­om in artritisom

- Ema Bubanj

Ribje olje je bogat vir maščobnih kislin omega-3, ki imajo ključno vlogo pri zdravju srca, ožilja, možganov in oči.

Pomembno je, da uporabljam­o izdelke preverjene­ga proizvajal­ca, ki izpolnjuje stroge standarde kakovosti in čistoče.

Ribje olje je eno najbolj priljublje­nih in dokazano delujočih prehranski­h dopolnil, ki so ga poznali že v antiki. Pridobivam­o ga iz tkiv mastnih rib, kot so losos, sled, skuša in sardine. Redno uživanje lahko pripomore k zmanjšanju vnetnih procesov v telesu, podpira zdravje srca in ožilja ter lahko izboljša splošno duševno zdravje in delovanje možganov. Poleg tega so številne raziskave pokazale, da lahko maščobne kisline omega-3 koristijo tudi pri zmanjševan­ju tveganja za nekatere kronične bolezni, kot so diabetes, rak in avtoimunsk­e bolezni. »Ribje olje je bogat vir maščobnih kislin omega-3, zlasti EPA (e i koz apen ta enoj s kaki slina) in D HA (do kozah e k s a enoj s k a kislina), ki imata ključno vlogo pri zdravju srca, ožilja, možganov in oči,« pojasnjuje predsednic­a Lekarniške zbornice Slovenije mag. Darja Potočnik Benčič. »Poleg tega ribje olje, če ga pridobivam­o iz jeter ribe polenovke, vsebuje tudi vitamin A, ki ima pomembno vlogo predvsem pri kakovosti vida, in vitamin D, ki je pomemben za delovanje imunskega sistema in zdravje kosti, ter antioksida­nte, ki lahko pomagajo zaščititi celice pred poškodbami. Proces pridobivan­ja vključuje izločanje maščobe iz ribjega tkiva, nato pa se olje običajno prečisti in destilira, da se odstranijo nečistoče, kot so težke kovine in druge nečistoče.«

Klenost in zdravje Uživanja ribjega olja in tudi rib nasploh se pogosto drži tudi neprijazen sloves, predvsem zaradi onesnaženj­a s težkimi kovinami: »Kar je precejšnja škoda, saj so cele kulture, ki se pogosto prehranjuj­ejo z ribo, znane po klenosti in zdravju. Poleg tega so nekateri morda imeli negativne izkušnje z ribjim oljem, kot so neprijeten okus ali prebavne težave. A brez skrbi, obstaja tudi različica brez okusa in vonja po ribi oziroma ga lahko zaužijemo v obliki kapsul.« Sogovornic­a ga priporoča vsem, ki ne uživajo dovolj rib, in tistim, ki imajo povečano potrebo po maščobnih kislinah omega-3, kot so nosečnice, doječe matere in ljudje z visokim krvnim tlakom, holesterol­om ali artritisom. »Kakovostna prehranska dopolnila z ribjim oljem so zanesljivo varna za uživanje, če se uporabljaj­o v skladu s priporočen­imi odmerki. Pomembno je, da uporabljam­o izdelke preverjene­ga proizvajal­ca, ki izpolnjuje stroge standarde kakovosti in čistoče. Vedno je priporočlj­ivo, da se pred začetkom uživanja prehranski­h dopolnil posvetujem­o s farmacevto­m, sploh če imamo zdravstven­e težave ali kakršne koli dvome,« sklene Potočnik Benčičeva.

 ?? FOTO: LIGHTFIELD­STUDIOS/GETTY IMAGES ?? Na voljo je v različnih oblikah.
FOTO: LIGHTFIELD­STUDIOS/GETTY IMAGES Na voljo je v različnih oblikah.
 ?? FOTO: MAGONE/GETTY IMAGES ?? Starejše generacije se spominjajo neprijetne­ga okusa ...
FOTO: MAGONE/GETTY IMAGES Starejše generacije se spominjajo neprijetne­ga okusa ...

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia