Slovenske Novice

Gurmanska kriza Na eks

- MATEJ FIŠER

Pred časom smo v nekem gostilnišk­em omizju premlevali ideje o napovedih dogajanj v družbi. Tudi o zaznavanju, indicih o napovedi krize. Eden od finančniko­v je omenil, da obstaja povezava med krizami oziroma napovedova­njem kriz in prodajo šampanjcev. Ker dejanski, analitični podatki v večini primerov kažejo historične podatke, je največji izziv raziskoval­cev ugotoviti, kakšno bo prihodnje vedenje ljudi. Velika tema, prevelika za današnji zapis. Union des Maisons de Champagne, kar bi lahko prevedli kot združenje šampanjski­h hiš, je v januarju objavilo podatek, da je prodaja šampanjcev lani padla pod psihološko mejo 300 milijonov flaš, točneje na 298,7. To pomeni, da se je prodaja krepko znižala glede na postkorons­ko leto, ko se je industrija po covidu postavila na noge in v letu 2022 dosegla prodajo 325 milijonov steklenic. Mogoče pa ta podatek vseeno nekaj pove. Mnogi potrošniki se zatekajo k cenejšim alternativ­am, kjer v tem polju vsekakor kot alternativ­a dominira prosecco. Skratka, ni treba biti posebej pameten, da ugotovimo, da se v svetu nekaj dogaja. In tukaj je tudi na udaru gastronomi­ja, tista najboljša, fine dining, kot jo imenujemo. Kot poroča Lisi Brandlmaie­r v avstrijski gastronoms­ki reviji Kalk & Kegel, se najboljši gostinci v nemško govorečem prostoru srečujejo z velikimi izzivi. In če velja tista, da ko Nemčija zakašlja, dobimo mi gripo, moramo tovrstno kašljanje vzeti zares. Poleg številnih stečajev, ko so padle nekatere velike gastronoms­ke institucij­e, se danes še živi in najboljši prav tako soočajo z izzivi, za katere nimajo dokončnih odgovorov. Gostje postajajo previdni in ne nasedejo več na vsak nateg in zgodbo, ki je bila še pred časom ključ gostinskeg­a šarma. Resni se tega zavedajo in tako bodo na primer v berlinskem »Nobelhard & Schmutzig« s prvim aprilom na meniju zmanjšali število hodov, znižali ceno z 225 evrov na 130 evrov in se vrnili k osnovam, kje bodo stregli bolj domače in manj kompleksne jedi. S tem ne bo trpela kakovost, ampak želijo pridobiti predvsem pri učinkovito­sti ekipe, ker mora gost na koncu dneva vseeno

Poleg številnih stečajev, ko so padle nekatere velike gastronoms­ke institucij­e, se danes še živi in najboljši prav tako soočajo z izzivi, za katere nimajo dokončnih odgovorov.

oditi iz gostilne sit. Konec minulega leta so padle nekatere berlinske institucij­e, kot so Ernst, TheNOname in Cordo, kar je vsekakor znak, da je v Nemčiji nekdo zakašljal. Enako je dunajski Roberto Cocktail bar (izkušnje je nabiral v slovitem Loosu, ikoni Dunaja, ki ga je leta 1908 opremil Adolf Loos) zaprl svoje tri bare v mestnem središču. Da je čas, o spremembi koncepta razmišljaj­o tudi v berlinskem Horvathu, nosilcu dveh zvezdic, saj so enostavno povedano tudi stalni gostje zmanjšali število obiskov. Mnogi naši najboljši gostinci ta val zaznavajo in ugotavljaj­o, da je gostinstvo po covidu popolnoma drugačno, kot je bilo prej. Skupni imenovalec vseh tovrstnih zgodb sta ekstremno višanje stroškov in zmanjšan obisk gostov, kar zahteva spremembo koncepta. Prihaja gurmanska kriza. Nujne so spremembe formatov, poenostavl­janje in usmeritev v tako imenovani neobistroj­ski smeri, saj bodo s fine diningom preživeli zgolj tisti, ki imajo na hrbtu zelo veliko špeha. Za goste je na tem mestu mogoče pomembna informacij­a, da se tudi v najboljše restavraci­je vrača trend »prave hrane«.

 ?? FOTO: M. F. ?? Vrsta pred Bouillon Chartierom v Parizu, kjer strežejo enostavne in tradiciona­lne jedi.
FOTO: M. F. Vrsta pred Bouillon Chartierom v Parizu, kjer strežejo enostavne in tradiciona­lne jedi.
 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia