Slovenske Novice

Največja evropska mačka je rešena

Doseljeni risi iz Romunije in Slovaške so poskrbeli za vsaj 30 mladičev Raziskave so pokazale, da smo Slovenci izjemno naklonjeni risom

- •

LJUBLJANA Konec marca se je zaključil projekt Life Lynx, njegov namen pa je bil z doselitvam­i v Slovenijo in Hrvaško rešiti rise v Dinaridih in jugovzhodn­ih Alpah pred ponovnim izumrtjem. Pred začetkom projekta je bilo v Sloveniji okoli 20 odraslih risov, danes, manj kot sedem let pozneje, jih je okoli 50. Največja evropska mačka je za zdaj rešena, za dolgoročno ohranitev pa bo nujno povezovanj­e dinarske in alpske populacije.

V okviru mednarodne­ga naravovars­tvenega projekta so v letih 2019–2023 v Slovenijo in Hrvaško iz romunskih in slovaških Karpatov, kjer je najbližja vitalna populacija risov, doselili 18 živali; po šest v slovenske in hrvaške Dinaride ter v Alpe – na Pokljuko in Jelovico. Štirinajst risov se je vključilo v populacijo, kar pomeni, da so vzpostavil­i teritorije na območju, kjer so prisotni risi nasprotneg­a spola, in so bili tam prisotni v obdobju parjenja, pripoveduj­e koordinato­r projekta Rok Černe z Zavoda za gozdove Slovenije. Štirje doseljeni risi so zabeleženi kot pogrešani, pri čemer pri enem, leta 2020 na Hrvaškem, obstaja sum na krivolov. Najdena je bila risova odtrgana in razbita ovratnica, s katero so raziskoval­ci spremljali njegovo gibanje. Zadevo so predali policiji, a odtlej se v preiskavi ni veliko premaknilo. Nezakonito je bila v Sloveniji ubita tudi risinja Neža, potomka prvega v projektu doseljeneg­a risa Goruja, ob njenem truplu so našli strgano ovratnico in njeno kri.

Pri doseljenih risih so doslej zabeležili vsaj 30 mladičev. Najuspešne­jši oče je Goru, ki je od doselitve v Slovenijo leta 2019 z domačo risinjo Tejo imel že pet legel. Postal je tudi dedek, saj imata mladiče že dve njegovi potomki. Ris, ki je bil videti zelo samozavest­en že v karantensk­i obori v Romuniji, kjer

»je bival pred premestitv­ijo v Slovenijo, danes šteje že okoli deset let, kar je visoka starost za te živali; v naravi živijo namreč od deset do dvanajst let. Svoj teritorij je z Male Gore prestavil nekoliko bolj proti jugu, na Kočevski Rog, kjer ga spremljajo s fotopastmi.

Parjenje v sorodstvu

Uspešna je bila tudi doselitev v Alpe, ki je bila po besedah Černeta sicer najbolj tvegana. Tam so risi funkcional­no že izumrli, zato je bilo treba doseliti samce in samice. Pri slednjih projektni partnerji v Romuniji in na Slovaškem ob odlovih za doselitve v Dinaride najprej niso imeli sreče, ko je prišla na vrsto doselitev risov v Alpe, pa jim je uspelo v zabojne pasti ujeti tudi samice. Tako so na Jelovici in Pokljuki izpustili samce in samice skupaj. Na srečo so živali ostale skupaj in niso šle vsaka svojo pot, kar bi se lahko zgodilo. Pet risov je bilo vključenih v reprodukci­jo, šesti, Lukaš, pa je zelo kmalu odšel v Karavanke in za njim se je izgubila vsaka sled. Zadnja lokacija, ki jo je poslala njegova ovratnica, je bila z avstrijske strani Karavank, v bližini slovenske meje. V slovenskem delu Dinaridov je danes dvakrat več risov kot pred začetkom projekta, okoli 40 odraslih, v Alpah pa jih je deset. Preživetje risov, ki so potomci doseljenih, je večje kot preživetje potomcev domačih risov, zmanjšal pa se je tudi koeficient sokrvja, ki je največja grožnja našim risom. »Povprečna stopnja parjenja v sorodstvu (sokrvje) se že bliža tisti, ki jo je populacija imela v osemdeseti­h letih prejšnjega stoletja, ko so se naši risi še uspešno krepili Število odraslih risov še pred začetkom projekta. in širili,« je v sporočilu za javnost povedal Tomaž Skrbinšek z Biotehnišk­e fakultete Univerze v Ljubljani. Po zadnjih projekcija­h je torej preživetje risov pri nas v prihodnjih desetih do dvajsetih letih zagotovlje­no, pove Černe, pozneje pa se zaradi izoliranos­ti lahko začne že spet povečevati parjenje v sorodstvu. Število mladičev, ki so jih zabeležili pri doseljenih risih. To lahko preprečimo s povezavo dinarskega dela populacije z alpskim delom in vzpostavit­vijo naravnega pretoka genov, pri čemer je velika ovira avtocesta Ljubljana–Koper, na kateri ni nobenega zelenega mostu, ki bi omogočal prehod živalim. Primorka je velika prepreka za rise: le ris Maks jo je doslej uspešno prečkal, vsi drugi so se pred njo ustavili. Zeleni most čez avtocesto je resda predviden v okviru državnih prostorski­h načrtov, kdaj se bodo dela začela, še ni znano. Je pa enako pomembno za dolgoročno preživetje risov tudi njihovo sprejemanj­e pri ljudeh. Raziskoval­ci so celotno obdobje trajanja projekta ozaveščali različne javnosti o risih, s čimer so zagotovili njihovo visoko sprejemlji­vost. Raziskave kažejo, da so risom v povprečju naklonjene domala vse skupine prebivalst­va v Sloveniji. Opazna sprememba je bila samo v Italiji, kjer se je sprejemanj­e risov nekoliko zmanjšalo. V Italijo v bližino Trbiža so jih lani doselili pet, dva iz Romunije, dva iz Švice in enega iz Hrvaške. Bolj problemati­čna je Avstrija, kjer je sprejemlji­vost za rise manjša. MAJA PRIJATELJ VIDEMŠEK

POVPREČNA STOPNJA PARJENJA V SORODSTVU SE ŽE BLIŽA TISTI, KI JO JE POPULACIJA IMELA V 80. LETIH PREJŠNJEGA STOLETJA.

SO JIH DOSELILI v naše kraje.

 ?? FOTO: JURE ERŽEN ?? Pred natanko dvema letoma so v organizaci­ji projekta Life Lynx iz Romunije pripeljali največjega risa dotlej.
FOTO: JURE ERŽEN Pred natanko dvema letoma so v organizaci­ji projekta Life Lynx iz Romunije pripeljali največjega risa dotlej.
 ?? FOTO: PRIMOŽ PIČULIN ?? Doselitev risov v Alpe je bila po besedah Roka Černeta najbolj tvegana.
FOTO: PRIMOŽ PIČULIN Doselitev risov v Alpe je bila po besedah Roka Černeta najbolj tvegana.
 ?? FOTO: JURE ERŽEN ?? Tega lepotca so spustili na območju Snežnika.
FOTO: JURE ERŽEN Tega lepotca so spustili na območju Snežnika.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia