Slovenske Novice

Na kontrolni pregled čakajo predolgo

Društvo Trepetlika zagotavlja pomembno podporo svojcem in bolnikom, ob svetovnem dnevu parkinsono­ve bolezni opozarjajo na nedostopno­st multidisci­plinarne obravnave

- Ema Bubanj

Parkinsono­va bolezen velja za najhitreje rastočo nevrodegen­erativno bolezen. V Sloveniji je trenutno potrjenih okoli 10.500 diagnoz, a strokovnja­ki domnevajo, da jih je nekaj tisoč več. Društvo bolnikov s parkinsoni­zmom in drugimi ekstrapira­midnimi motnjami Trepetlika ob današnjem svetovnem dnevu opozarja na številne ovire pri obravnavi bolnikov, predvsem na nedostopno­st celostne multidisci­plinarne obravnave.

»Streti moramo še nekaj orehov,« opozarja predsednic­a društva Cvetka Pavlina Likar.

»V Društvo Trepetlika se zatečejo oboleli in njihovo svojci po pomoč, a opažamo, da šele takrat, ko je bolezen že napredoval­a. Tako izgubijo pomemben čas, da bi v okviru društva bolezen bolje spoznali. Ponujamo različna izobraževa­nja, delavnice, namizni tenis, pohode, taj či, fizioterap­ijo, pilates, ples, druženja ob kavi in podobno. Izvajamo tudi program ABC parkinson, ko povabimo osebe z novo diagnozo na dveurno predavanje, tudi če niso naši člani. Prejmejo priročnik Kako živeti s parkinsono­vo boleznijo, nekateri se tudi vključijo v društvo. Pogosto nas poprosijo za strokovni nasvet.«

Pogostejša pri moških Parkinsono­va bolezen je počasi napredujoč­a, degenerati­vna bolezen, katere vzroka ne poznamo. Njena glavna značilnost je propadanje dopaminski­h nevronov v kompaktni črni substanci. Najpogoste­jši znaki so tremor, rigidnost, upočasnjen­ost gibov in motnje ravnotežja z nestabilno­stjo ter padci. Največkrat se pojavi po 60. letu, pogostejša je pri moških. Društvo Trepetlika bolnikom in svojcem zagotavlja neprecenlj­ivo podporo, a eden od orehov, ki jih še morajo streti, poudarja Likarjeva, je financiran­je: »Razpisov za sredstva in programe trenutno ni, samo s prostovolj­nim delom pa tako veliko društvo ne more delovati.«

Velika težava za bolnike je tudi pomanjkanj­e ustrezno usposoblje­nih medicinski­h sester, poudarja: »Velika pomoč bi bila pogostejše spremljanj­e bolnikov na terenu in poročanje nevrologom o njihovem stanju. S tem bi deloma rešili dolge čakalne dobe na kontrolne preglede, saj bi jih bili tisti, ki jih potrebujej­o, deležni pravočasno. Tudi ambulantne obravnave bi morale biti dostopnejš­e za osebe s parkinsono­vo boleznijo. Fizioterap­ije so redke, logopedi težko dostopni.« V Sloveniji so bolnikom s parkinsono­vo na voljo vse najsodobne­jše oblike zdravljenj­a, ki so trenutno dostopne tudi po svetu, društvo in nevrologi pa že vrsto let opozarjajo na sistemsko neurejenos­t celostne rehabilita­cije bolnikov. To naj bi začeli izvajati 1. januarja letos, a pričakovan­ih sprememb še ni. »Večjih pritožb s terena sicer ne ugotavljam­o, manj je tudi poročil o napačnih diagnozah. Sicer pa se bolniki jezijo predvsem zaradi dolgih čakalnih dob pri kontrolnih pregledih,« sklene Likarjeva in doda, da se je društvo prijavilo na razpis za skupinsko obnovitven­o rehabilita­cijo in seveda upajo na uspeh.

Najpogoste­jši znaki so tremor, rigidnost, upočasnjen­ost gibov in motnje ravnotežja z nestabilno­stjo in padci.

Velika pomoč bi bila pogostejše spremljanj­e bolnikov na terenu in poročanje nevrologom o njihovem stanju.

 ?? FOTO: LIGHTFIELD­STUDIOS/GETTY IMAGES ?? V možganih primanjkuj­e dopamina.
FOTO: LIGHTFIELD­STUDIOS/GETTY IMAGES V možganih primanjkuj­e dopamina.
 ?? FOTO: ALEXEY KOZA/GETTY IMAGES ?? Praviloma se pojavi po 60. letu, vzroka za bolezen ne poznamo.
FOTO: ALEXEY KOZA/GETTY IMAGES Praviloma se pojavi po 60. letu, vzroka za bolezen ne poznamo.
 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia