Slovenske Novice

Prvi jamski vodniki na svetu so bili postojnski

Od 13. aprila 1824 so Postojnsko jamo razkazali več kot 42 milijonom obiskovalc­em z vsega sveta

- PRIMOŽ HIENG

prva novinarska konferenca Postojnske jame je potekala nekoliko drugače kot sicer, saj smo se novinarji, fotografi in snemalci ter predstavni­ki te turistične znamenitos­ti z jamskim vlakcem zapeljali do znamenite Koncertne dvorane. Predsednik upravnega odbora Postojnske jame Marjan Batagelj je tam predstavil lanske uspešne poslovne rezultate, ki bodo omogočili nadaljnje naložbe. Omenil je tudi številen obisk jame ob letošnjih velikonočn­ih praznikih, ki so po Batageljev­ih besedah vedno barometer slovenskeg­a turizma, zato so obeti zelo dobri. Med drugim načrtujejo prenovo hotela v Cerknem, ki bo dolgotrajn­a. Povsem so se prilagodil­i spremenjen­im prehrambni­m navadam gostov in razmeroma hitro prenovili restavraci­jo Briljant v pritličju Hotela Jama. Osrednjo pozornost so na srečanju z novinarji namenili prav posebnemu jubileju, letošnji 200-letnici organizira­ne jamske vodniške službe. Mogočen podzemni raj že od 13. aprila 1824 gostom razkrivajo vodniki, ki vsak na svoj edinstven način predstavlj­ajo ta neverjetni čudež narave. Leta 1852 so dobili prve enotne uniforme, ki so spominjale na železničar­ske. Šele po 150 letih pa je bila v jamsko vodniško službo sprejeta prva ženska. To je bila Ines Černe, roj. Cucek, ki je goste vodila v nemškem, srbohrvašk­em in slovenskem jeziku.

Prva voznica vlakca

»Poklic jamskega vodnika je tako redek, da bi ga lahko primerjali z izjemnostj­o najdbe rožnatega diamanta,« je povedal Batagelj. »Na svetu je samo nekaj sto poklicnih jamskih vodnikov, od tega kar 50 v Postojnski jami v Sloveniji. Naključje? Niti ne. Prav tu je bila pred natanko 200 leti ustanovlje­na prva jamska vodniška služba na svetu, ki je še danes zgled odličnega vodenja in logistike za turistične obiske v jami.« Vodniki so v 200 letih lepote Postojnske jame razkazali že več kot 42 milijonom obiskovalc­em z vsega sveta. »Ocenjujemo, da je vodnik z najdaljšim stažem turo skozi Postojnsko jamo verjetno odvodil 23.000krat. V jami pa smo dobili tudi prvo voznico legendarne­ga jamskega vlakca. To je postala Anja Škarabot,« je povedal Batagelj.

Prvi vodniki so bili neizobraže­ni in nepismeni domačini, ki so radovedne popotnike kot Ariadnina nit vodili do Postojnske jame in skoznjo. Govorimo o preprostih svetilniča­rjih, ki so obiskovalc­em – še pred njenim uradnim odprtjem – jamo razsvetlje­vali z baklami, slamo in svečami. Govorili so izključno slovenski jezik, o strokovnem vodenju v tistem času še ne moremo govoriti. Sloves Postojnske jame

» OCENJUJEMO, DA JE VODNIK Z NAJDALJŠIM STAŽEM TURO SKOZI POSTOJNSKO JAMO ODVODIL KAKŠNIH 23.000-KRAT.

je zahteval vedno več. Vodniki so morali biti na razpolago za vodenje 24 ur na dan in vse dni v tednu. Tudi sredi noči. Izjemno zanimanje in tujejezičn­i gostje so od odkritja najlepših notranjih delov jame in uradnega odprtja leta 1818 povsem spontano terjali spremembe. To je bil povod za ustanovite­v prve jamske komisije, ki je skrbela za nameščanje in plačevanje jamskih vodnikov, za vzdrževanj­e jame in razsvetlja­vo. Vodila je kontrolno knjigo obiskovalc­ev in določala višino jamske vstopnice. Jamska komisija je 13. aprila 1824 sprejela prvi statut in uradno imenovala prve vodnike. Prva zaprisežen­a jamska vodnika in hkrati tudi nadzornika sta tako postala Franc Šibenik, ki je znal dobro pisati in brati, in Josip Vesel, ker je znal nemško.

Nekoč samo peš

Prvi vodeni ogledi Postojnske

Nekoč so svetilniča­rji obiskovalc­em jamo razsvetlje­vali z baklami, slamo in svečami.

jame so bili precej drugačni, kot jih poznamo danes. Obiskovalc­i so si ogledali zgolj prve dele jame, ves čas so hodili peš, in ker je bila pot naporna, trajala je do štiri ure, so gostje na pol poti, v predelu, ki mu pravijo Velika gora, še pomalicali kruh in popili vino. In kako je danes, po 200 letih od prvega organizira­nega vodenja skozi postojnski podzemni svet? Vsi jamski vodniki pri Postojnski jami so visoko strokovno usposoblje­ni in imajo opravljeno licenco za jamskega vodnika. Niso zgolj jamski vodniki; so tudi lingvisti, vozniki jamskega vlakca, jamarji, biologi, logistiki in vodniki po drugih atrakcijah v Parku Postojnska jama. Med njimi boste našli različne profile: elektroinž­enirja, zgodovinar­je, biologe, geografe, strokovnja­ke za multimedij­o, profesorja matematike itn. Najstarejš­i še živeči jamski vodnik ima 80 let, to je Peter Rozman, ki bi še danes z lahkoto odvodil turo v angleškem, slovenskem, francoskem ali italijansk­em jeziku. Poleg slovenskeg­a jezika jamski vodniki v Postojnski jami v povprečju obvladajo še vsaj tri tuje. Najbolj zgovoren in največji poliglot med njimi pa tekoče govori kar pet tujih jezikov: angleščino, italijanšč­ino, hrvaščino, španščino in srbščino. Sicer lahko v Postojnski jami vsak dan izbirate živo vodenje v slovenskem, angleškem, italijansk­em in nemškem jeziku, v sklopu VIP-obiska pa je na voljo tudi ogled jame z vodenjem v francoskem, hrvaškem, španskem in celo poljskem jeziku. Marjan Batagelj je predstavil tudi prav poseben par, ki se je v Postojnski jami celo poročil. To sta Janez Margon, vodja jamske vodniške službe, in njegova žena Mateja Možina Margon, upravitelj­ica Predjamske­ga gradu.

ima najstarejš­i še živeči jamski vodnik Peter Rozman.

 ?? FOTO: IZTOK MEDJA ?? Po 200 letih so dočakali prvo voznico jamskega vlakca Anjo Škarabot.
FOTO: IZTOK MEDJA Po 200 letih so dočakali prvo voznico jamskega vlakca Anjo Škarabot.
 ?? FOTO: LEON VIDIC ?? Poleg domačega slovenskeg­a jezika v Postojnski jami v povprečju obvladajo še vsaj tri tuje.
FOTO: LEON VIDIC Poleg domačega slovenskeg­a jezika v Postojnski jami v povprečju obvladajo še vsaj tri tuje.
 ?? FOTO: IZTOK MEDJA ?? Ljubezen do jame se prenaša iz roda v rod; oče in sin Janez in Toni Cantarutti.
FOTO: IZTOK MEDJA Ljubezen do jame se prenaša iz roda v rod; oče in sin Janez in Toni Cantarutti.
 ?? FOTO: PRIMOŽ HIENG ?? Jamar Roman Bogataj je po vrvi splezal 40 metrov visoko pod strop Koncertne dvorane.
FOTO: PRIMOŽ HIENG Jamar Roman Bogataj je po vrvi splezal 40 metrov visoko pod strop Koncertne dvorane.
 ?? FOTO: PRIMOŽ HIENG ?? Jami sta že vrsto let predana zakonca Janez Margon in Mateja Možina Margon.
FOTO: PRIMOŽ HIENG Jami sta že vrsto let predana zakonca Janez Margon in Mateja Možina Margon.
 ?? FOTO: PRIMOŽ HIENG ?? Del ekipe v podzemnem svetu
FOTO: PRIMOŽ HIENG Del ekipe v podzemnem svetu
 ?? FOTO: IZTOK MEDJA ?? Ekipa voznikov
FOTO: IZTOK MEDJA Ekipa voznikov
 ?? ??
 ?? FOTO: PRIMOŽ HIENG ?? Predsednik upravnega odbora Postojnske jame Marjan Batagelj je upravičeno ponosen na dosežke.
FOTO: PRIMOŽ HIENG Predsednik upravnega odbora Postojnske jame Marjan Batagelj je upravičeno ponosen na dosežke.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia