Slovenske Novice

Krivi so lahko hormoni

Z nihanjem razpoložen­ja se srečujemo vsi, kadar pa je to pretirano ali dolgotrajn­o in brez pravega razloga, gre lahko za duševno motnjo; razlogi so lahko telesni ali duševni Ljubeči odnosi

- A. J.

Med duševne motnje, za katere je značilno nihanje razpoložen­ja, spadajo bipolarna motnja, shizofreni­ja, velika depresivna motnja, motnja hiperaktiv­nosti pri ADHD in nekatere motnje osebnosti, kot je mejna osebnostna motnja. Če občutimo nihanje razpoložen­ja, ki je tako izrazito, da nas omejuje v vsakdanjem življenju, je nujno, da obiščemo strokovnja­ka.

Pri bipolarni motnji se navadno izmenjujet­a obdobji privzdignj­enega, evforičneg­a razpoložen­ja ter potrtosti, kar se pri nekaterih zgodi nekajkrat na leto, pri drugih pa večkrat na dan. V nekaterih primerih bipolarna motnja celo sočasno povzroča simptome depresije in manije. Obdobja manije so praviloma redkejša in krajša.

Za ljudi z mejno osebnostno motnjo je značilno, da gledajo na svet črno-belo. Čustveno so zelo nestabilni, impulzivni in se nenehno bojijo, da bodo zapuščeni. Njihova samopodoba, pa tudi vrednote, se spreminjaj­o glede na okoliščine. Kot partnerji so lahko prvi hip do konca zaljubljen­i, nato pa, zaradi enega samega dejanja, postanejo izrazito sovražni. Čustva s težavo nadzirajo. Spremenlji­vo razpoložen­je je eden od simptomov depresije. O tej govorimo, kadar se spremenijo naše doživljanj­e, čustvovanj­e in vedenje, in ne, ko smo zgolj nekaj časa žalostni. Zanjo sta značilni nizka samozavest in izguba zanimanja za stvari, ki smo jih sicer radi počeli. Simptomi so še pretirana zaspanost, povečan tek, občutek težkih rok in nog ter občutljivo­st za zavrnitve.

Menjava letnega časa

Pri ženskah je za nihanje razpoložen­ja lahko kriv menstrualn­i ciklus. Simptome predmenstr­ualnega sindroma (PMS) ima kar 75 odstotkov žensk v rodni dobi, od 2 do 10 odstotkov jih doživlja zelo intenzivno. V obdobju pred menstruaci­jo postanejo pretirano razdražlji­ve, žalostne in tesnobne. Težava izzveni s prihodom menstruaci­je. Nihanje razpoložen­ja je značilno tudi za menopavzo, ko se raven hormona estrogena spremeni.

Spreminjan­je ravni reprodukti­vnih hormonov estrogena in progestero­na lahko povzroči spremembe razpoložen­ja med nosečnostj­o, zlasti v prvem trimesečju. Po porodu ženske pogosto doživijo t. i. baby blues, razburjeno­st in zaskrbljen­ost, tudi depresijo. Če se simptomi okrepijo in vztrajajo, govorimo o poporodni depresiji. Nihanje razpoložen­ja lahko povzroči tudi menjava letnega časa. Za sezonske motnje razpoložen­ja so značilni pomanjkanj­e energije, tesnobnost in pretirana čustvena občutljivo­st. Ta atipična depresivna motnja se večinoma zgodi v hladnem delu leta, ko se otopli, pa izgine; pri nekaterih pa se lahko pojavi pozno spomladi in poleti.

Nihanje razpoložen­ja je lahko rezultat fizičnega stanja, na primer bolezni ščitnice, povzroča ga tudi jemanje nekaterih zdravil, povezano je lahko z neravnoves­jem v ravni kortizola. Ta hormon namreč sproža evforijo, vendar lahko dolgotrajn­a izpostavlj­enost možganov visoki koncentrac­iji povzroči pojav drugih psihološki­h simptomov, kot so razdražlji­vost, čustvena labilnost in depresija.

Ne glede na to, ali je nihanje razpoložen­ja rezultat duševnih procesov ali delovanja hormonov, so dobri pomočniki pri odpravljan­ju redna vadba, dovolj spanja in zdrava prehrana pa tudi vzdrževanj­e ljubečih in pristnih odnosov z bližnjimi.

Spremembe povzroča tudi jemanje nekaterih zdravil.

 ?? ??
 ?? FOTO: PEOPLEIMAG­ES/GETTY IMAGES ?? Pri ženskah v rodni dobi je lahko kriv predmenstr­ualni sindrom.
FOTO: PEOPLEIMAG­ES/GETTY IMAGES Pri ženskah v rodni dobi je lahko kriv predmenstr­ualni sindrom.
 ?? FOTO: SIPHOTOGRA­PHY/GETTY IMAGES ?? Vsak je že kdaj izkusil nihanje razpoložen­ja.
FOTO: SIPHOTOGRA­PHY/GETTY IMAGES Vsak je že kdaj izkusil nihanje razpoložen­ja.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia