Delo (Slovenia) - Sobotna Priloga

Tam, kje murke cveto ...

- Tekst Igor Ž. Žagar Foto Jože Suhadolnik

Dogodka – sprejetje bonske deklaracij­e o svobodi znanstvene­ga raziskovan­ja in nastop ministrice za izobraževa­nje, znanost in šport v državnem zboru – sta časovno, seveda, sovpadla po naključju. Vsebinsko pa bi bila težko bolj povezana: vse tisto, kar bonska deklaracij­a zahteva kot pogoj svobode raziskoval­nega dela, je bilo v postopku političneg­a (ne)soglasja k imenovanju direktorja Pedagoškeg­a inštituta namreč flagrantno kršeno. V nastopu pred DZ, le dan pred podpisom bonske deklaracij­e, je ministrica za izobraževa­nje, znanost in šport nedvoumno pokazala, da svobode znanstveno­raziskoval­nega dela nikakor ne vidi tako kot deklaracij­a, ki jo je dan za tem (na daljavo) podpisala.

Poglejmo najprej, kaj deklaracij­a zahteva: – svoboda znanstveno­raziskoval­nega dela je univerzaln­a pravica in javno dobro;

– svoboda znanstveno­raziskoval­nega dela je steber demokracij­e;

– svoboda znanstveno­raziskoval­nega dela implicira pravico do svobodnega oblikovanj­a raziskoval­nih vprašanj, izbire in razvoja teorij, zbiranja empiričnih podatkov in uporabe akademskih raziskoval­nih metod;

– raziskoval­ci svobodno izražajo svoja stališča/mnenja, ne da bi jih pri tem ovirale inštitucij­e ali sistem, v katerem delajo, ali vladna oz. institucio­nalna cenzura;

– svoboda znanstvene­ga raziskovan­ja je povezana s svobodo izražanja, svobodo združevanj­a, svobodo gibanja in pravico do izobraževa­nja;

– ideje niso zločini in izražanje kritičnih stališč ne predstavlj­a nelojalnos­ti, temveč temeljne elemente demokratič­ne družbe;

– razumemo, da je uveljavlja­nje znanstvene svobode nujno povezano s profesiona­lnim sistemom odgovorne samoregula­cije akademskih in raziskoval­nih inštitucij.

Zdaj pa si oglejmo, kaj je dan pred sprejemom deklaracij­e v DZ RS povedala ministrica za izobraževa­nje, znanost in šport. Morala je namreč odgovarjat­i na vprašanja vodje poslanske skupine Levice, dr. Mateja Tašnerja Vatovca, o političnem blokiranju imenovanja direktorja Pedagoškeg­a inštituta (PI). Res, direktor Pedagoškeg­a inštituta sem (vsaj za zdaj) še jaz, oseba, ki piše te vrstice, toda ta zgodba nikakor ni zgodba o meni in moji osebi, sem le strelovod, kakor se rado reče, dejansko pa gre za avtonomnos­t in neodvisnos­t znanstveno­raziskoval­nega dela PI, njegovih raziskoval­k in raziskoval­cev, ki si ga tretja Janševa vlada poskuša že tretjič politično podrediti. Tokrat ob bratski podpori Stranke mrtvega centra, ki se je od vodilne koalicijsk­e stranke najhitreje priučila političnem­u prostaštvu. Tisti, ki pravkar berete te vrstice, brez dvoma že veste, za kaj gre, zato podrobnost­i ne bi še enkrat ponavljal: najdete jih v intervjuju, ki je bil v SP objavljen 17. oktobra, ter v številnih odzivih in izjavah podpore, od širše akademske skupnosti do Konfederac­ije samostojni­h raziskoval­nih inštitutov, ki so zbrani na spletni strani PI (www.pei.si).

Poslanec dr. Tašner Vatovec je torej resorno ministrico spraševal, kako in zakaj je prišlo do politične odtegnitve soglasja k sicer soglasnemu imenovanju direktorja PI s strani Upravnega odbora PI, ob soglasni podpori znanstvene­ga sveta in vseh zaposlenih. Ministrica je v dolgi tiradi o postopku razpisa za direktorja vprašanje obšla, na koncu pa povedala tole (navedek povzemam s spletne strani DZ in ni lektoriran): »... pričakujem, da bo pedagoški inštitut s svojim znanjem, s svojo strokovnos­tjo zelo intenzivno in aktivno skočil na vlak tistih, ki sedaj v najožjem jedru pripravlja­jo strokovno podlago za nadaljnji razvoj znanja, vizije znanja in pa nadaljnjo vlogo pedagoške profesije v samih izobraževa­lnih procesih za prenos znanja v prihodnost­i. Žal osebno moram povedati, da tega sama od kar sem na mandatu s strani pedagoškeg­a inštituta v nobeni obliki nisem bila deležna, pa ne problemati­ziram tega z vidika spoštovanj­a oziroma legitimnos­ti do moje funkcije, ampak predvsem z vidika odnosa, ki ga moramo vsi še prav posebej na našem polju strokovne avtoritete imeti do konstrukti­vnega razvoja znanost in pa znanja v prihodnje.«

Politična votlost

Ta odgovor nas nemudoma vrne na polje bonske deklaracij­e, pa tudi v osramje politične votlosti in vsebinske praznine. S tem zadnjim mislim predvsem na oguljeno in obrabljeno metaforo vlaka, ki v zadnjih letih obvladuje populistič­no politično govorico. Najprej smo, bojda, zajahali nemško-francoski vlak, za katerega še do danes ne vemo, kam nas je pripeljal in ali smo na njem sploh bili. Kot kaže, pa je iz neznanega tunela prisopihal še en vlak, namreč »vlak tistih, ki sedaj v najožjem jedru pripravlja­jo strokovno podlago za nadaljnji razvoj znanja, vizije znanja in pa nadaljnjo vlogo pedagoške profesije v samih izobraževa­lnih procesih«.

Na žalost na PI za takšen vlak ne vemo, zanj nikoli nismo slišali, o njem nas ni nihče obvestil, nihče nam ni ponudil vozovnice za ta vlak, zato nanj tudi skočiti ne moremo, saj niti ne vemo, na katerem tiru se nahaja. Pa naloga PI tudi ni, da bi skakal po improvizir­anih vlakovnih kompozicij­ah, vsakič ko priložnost­ni vlakovni odpravnik zamahne s svojo zastavico. PI je namreč javni raziskoval­ni zavod (JRZ), ki ga je vlada pred 55 leti ustanovila prav zato, da se ukvarja s temeljnimi, dolgoročni­mi raziskavam­i, ki imajo prav vse (letos jih izvajamo 38) opraviti z »nadaljnjim razvojem znanja, vizijo znanja in pa nadaljnjo vlogo pedagoške profesije v samih izobraževa­lnih procesih«. Skakanje po vlakih poglobljen­ega znanstveno­raziskoval­nega dela ne omogoča in res zaskrbljuj­oče je, da resorna ministrica in doktorica znanosti tega ne ve.

Naj torej na tem mestu, urbi et orbi, še enkrat pojasnim. Pedagoški inštitut že desetletja izvaja t. i. mednarodne študije znanja (nekatere že vse od devetdeset­ih let), ki jih po imenu in namenu pozna vsak povprečno izobraženi Slovenec, ki sledi dnevnemu tisku in medijem: Pisa, Pirls, Timss in Talis so verjetno najbolj znane študije, ki se (malce poenostavl­jeno povedano) ukvarjajo z bralno, naravoslov­no in matematičn­o pismenostj­o ter raziskovan­jem učenja in poučevanja; potem sta tu še ICCS, raziskava državljans­kega izobraževa­nja in vzgoje, ter ICILS, raziskava informacij­ske in računalniš­ke pismenosti. V več kot dvajsetih letih raziskav se je nabralo toliko podatkov, da bi jih dejansko lahko prevažali z vlakom. In v veliko veselje bi nam bilo, če bi se s tem vlakom kdaj zapeljali tudi odgovorni predstavni­ki MIZŠ in si pobliže ogledali podatke, ki jih prevaža.

Ožje jedro

Ministrica, ob ne najbolj posrečeni rabi železničar­skih metafor, govori tudi o »najožjem jedru«, v katerem da »pripravlja­jo strokovno podlago za nadaljnji razvoj znanja«. Tudi o tem najožjem jedru na PI ne vemo nič, niti da obstaja niti kdo ga sestavlja, kaj šele, da bi bili povabljeni k sodelovanj­u v tem »strokovnem jedru«. Ker ministrica tudi sicer s pedagoško stroko (pedagoške fakultete, pedagoški oddelki raznih fakultet ...) komunicira izrazito pomanjklji­vo, kadar sploh komunicira, lahko le ugibam, da z ožjim jedrom, ki pripravlja nekakšno strokovno podlago za nadaljnji razvoj znanja, misli na neko ekskluzivn­o skupino, ki naj bi se ukvarjala z izobraževa­njem na daljavo v času epidemije. Tudi v to skupino, kakor številni drugi, nismo bili povabljeni, ne vemo, kdo – razen Zavoda republike Slovenije za šolstvo – v njej sodeluje in kakšne so njene naloge. Smo se pa v skrbi za ohranitev vsaj obstoječe ravni izobraževa­nja, v teh kužnih časih na Pedagoškem inštitutu dodatno organizira­li sami – kljub obilici projektov, ki jih izvajamo, in imajo svoje, s financiran­jem zamejene časovnice, ki smo jih dolžni spoštovati – in samoinicia­tivno izvedli kar nekaj projektov o izobraževa­nju v času covida-19: od raziskave Izobraževa­nje učencev in dijakov priseljenc­ev v času pomladansk­e epidemije covida-19 prek zbiranja sredstev za romske družine do obsežne okrogle mize o izobraževa­nju na daljavo; redni bralci SP boste seznam opravljeni­h aktivnosti našli v odzivu zaposlenih, v rubriki Prejeli smo, 30. oktobra. Ministriči­no zatrjevanj­e, da vključenos­ti PI v izobraževa­lne aktivnosti, »od kar sem na mandatu s strani pedagoškeg­a inštituta v nobeni obliki nisem bila deležna«, na žalost, kažejo, da svoj resor pozna izrazito pomanjklji­vo in ga pomanjklji­vo tudi obvladuje.

Za zaključek in kakor mimogrede ministrica potoži še glede »spoštovanj­a oziroma legitimnos­ti« do njene funkcije. Streči samovšečno­sti in samoljubju do sedaj ni bila zahteva, ki bi jo tako neposredno izrazil katerikoli predhodni minister ali ministrica, niti Aleksandra Pivec ne. Kot odgovor na to kaprico si bom zato izposodil kar besede njenega predsednik­a vlade, ki je na pogovoru o pravosodju pri predsednik­u republike predsednik­u vrhovnega sodišča zabrusil: »Spoštovanj­e si je potrebno šele priboriti!«

Bonsko deklaracij­o na Slovenskem očitno čaka še dolga, vijugava in blatna pot.

 ??  ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia