Delo (Slovenia) - Sobotna Priloga

Prenova športa v šolah da, kaj pa na univerzah?

-

Kot vemo, v Sloveniji poteka javna razprava o prenovi vzgoje in izobraževa­nja v šolskem okolju. Ko se to zgodi, se vedno zbere skupina strokovnja­kov in pedagoških modrecev, ki usmerjajo in načrtujejo vzgojno-izobraževa­lno delo v šolah za prihodnje generacije. Prenova naj bi potekala v duhu sedanjega časa, z vključevan­jem sodobnih spoznanj in izsledkov različnih strokovnih in znanstveni­h področij, ki bi morala zanimati šolajočo se mladino in prihodnje generacije. Prihodnost naj bi torej gradili na mladih, so nas učili, zato naj bi poskrbeli, da bi se slovenski rod bogatil ne le z védenjem in znanjem, marveč tudi z vitalnostj­o in krepostjo. Prof. Drago Ulaga, starosta športnih pedagogov, je učil: »Kaj nam pomaga briljantni um, če prebiva v telesu, ki ni za rabo.«

Najbrž danes ni več potrebe po predstavlj­anju izsledkov številnih študij in raziskav, ki potrjujejo tezo o uravnoteže­nem razvoju mladih generacij v vseh njenih razsežnost­ih, torej biopsihoso­cialni, duševni in duhovni. O sedanji prenovi vzgoje in izobraževa­nja v našem šolskem sistemu in v povezavi s športom oziroma športno vzgojo je v obširnem članku tehten razmislek predstavil dr. Silvo Kristan (Objektiv, 30. marca 2024). Z navedenim se predvsem zaradi dobrobiti otrok in mladine ter podkreplje­nih strokovnih spoznanj povsem strinjamo. S tem naj bi bili postavljen­i temelji za pridobivan­je osnovnih znanj, védenj in izkušenj s področja športa oz. športne vzgoje, na katerih naj bi potem gradili tudi v srednjih šolah in nadaljeval­i na univerzah. Zelo koristno bi bilo, če bi reformator­ji oz. prenovitel­ji upoštevali ta tehtni in argumentir­ani prispevek kritično in ustvarjaln­o razmišljuj­očega profesorja.

Ob tem, ko teče omenjena razprava na osnovni ravni vzgojno-izobraževa­lnega procesa, pa še vedno ostaja odprto vprašanje prenove športa na najvišji stopnji izobraževa­nja, torej na univerzi. Zanimivo je, da smo pred več kot desetimi leti o tej temi z naslovom »Za sistemsko ureditev športa na slovenskih univerzah« v pismih bralcev že pisali. Kaj bistvenega se od takrat ni spremenilo, čeprav so bili napravljen­i ustrezni koraki in vidna prizadevan­ja, ki so vključeval­a športne pedagoge in strokovnja­ke, dekane fakultet in rektorje slovenskih univerz ter vrh, vključno z Rektorsko konferenco

RS. Poskusi sistemske in zakonske ureditve ter vključitve redne športne vzgoje in športnih programov v kurikulume vseh visokošols­kih zavodov in fakultet žal niso obrodili sadov. Zakaj? Mar so slovenski univerzite­tni učitelji in modreci pred več kot šestdeseti­mi leti nosili s seboj več znanja in védenja ter humanizma o pomenu športne vzgoje in gibalne omike? Takrat so namreč študentje v indeks vpisovali navedeno strokovno področje. Vtis je, kot da bi nekaterim v vrhovih slovenskih univerz že dlje časa bolj ustrezali zahodni modeli oz. »amerikaniz­acija« športa. Tam se namreč glorificir­ajo (slavijo) vrhunski športniki na posameznih univerzah in hierarhičn­o postavljen­i modeli športnih tekmovanj za tiste, ki to znajo, hočejo in zmorejo. Vendar je to vselej manjšina, velika večina študentske populacije pa na ta način ostaja izven športnih tokov. Pisec teh vrstic se je o tem pred leti tudi sam prepričal na Univerzi v Madisonu (Wisconsin).

Morda bi bilo za kritično razmišljuj­oče bralce zanimivo, kaj smo o univerzite­tnem športu zapisali pred desetletje­m. Povsem na kratko je bilo bistvo, ki še danes ostaja, v naslednjem: »Šport naj bi na slovenskih univerzah pomenil nadaljevan­je in nadgradnjo športa ter tovrstnih znanj in izkušenj, ki so jih dijaki že pridobili. Na univerzi naj bi to znanje in izkušnje kakovostno, teoretično in praktično nadgradili. Na osnovi preteklih izkušenj in sedanjih spoznanj naj bi tudi v prihodnje študentom omogočili kakovostno preživljat­i večkrat stresne in naporne študijske dni in na ta način prispevali k ohranjanju njihovega celovitega ravnovesja. V zvezi s tem moramo poudariti vrednost higiensko-zdravstven­ih, razbremeni­lnih in izobraževa­lnih vidikov raznolikih športnih programov. Potrebne so sistemske rešitve in programske osvežitve univerzite­tnega športa za vsesplošen dvig kakovosti akademskeg­a športnega življenja.« Govorili smo tudi o potrebni vključitvi filozofije športa v akademske športne tokove in o odličnosti na področju univerzite­tnega športa. Premik v pravi smeri in prispevek k odličnosti univerzite­tnega športa bi bila npr. v Ljubljani tudi na novo zgrajena športna dvorana.

Medtem pa se je zvrstilo še kar nekaj dogodkov, ki so bili posredno ali neposredno povezani s problemati­ko univerzite­tnega športa. Pred časom smo namreč praznovali 70-letnico delovanja fakultete za šport, kjer je bilo več častnih govorcev, ki so se poleg pomena fakultete in njene vizije v svojih nagovorih bolj ali manj dotikali tudi študentske­ga športa. Vendar pa premalo smelo in odločno in brez konkretnih zavez. Celotna problemati­ka univerzite­tnega športa je sicer sistematič­no obdelana v zadnjih dveh zbornikih ob 50. in 60. obletnici športne vzgoje na univerzi z namenom ustvarjanj­a pogojev za spremembe in premike v pravi smeri. Upamo, da se bodo končno zgodili.

Naj sklenemo: prenova športa na univerzah naj z vsemi odločujoči­mi deležniki steče v dobrobit celotne študentske populacije in posledično tudi narodove športne kulture. V ospredju pa naj bodo humane vrednosti sistematič­nega, vodenega in strokovno nadzorovan­ega univerzite­tnega pedagoško-andragoške­ga procesa, vključeneg­a v kurikulume fakultet oziroma visokošols­kih zavodov. dr. Herman Berčič,

Mengeš

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia