ONQOBE OWE-SAPS STRIDES USEBHEKE OWASE-SPAIN

Ilanga - - Ezemidlalo - MZWAMANDLA ZONDI

UMGIJIMI waKwaZulu-Natal uphokophele ukubamba iqhaza kwiWorld Masters Championship ngasekupheleni konyaka ozayo eSpain.

USimphiwe Zulu ugile izimanga kule mpelasonto ebuya nendondo yethusi kwiSouth African National Cross Country ebingoMgqibelo eNorth West kwathi izolo ngeSonto wanqoba iSAPS Striders 10km ebiseKings Park Athletics Stadium, eThekwini.

UZulu osubathela iHollywoodbets, ungene isithathu kwiCross Country ebangeni lika-8km enqotshwe nguShadrack Hoff onomlando omuhle kwezokugijima eNingizimu Afrika. Ubuye eNorth West wabamba iqhaza kwiSAPS 10km ayinqobe ngesikhathi sika-31:18.

Ngemuva komjaho utshele ILANGA ukuthi uzilungiselela imidlalo yeWorld Masters Championship ezokuba ngoMfumfu (October) wonyaka ozayo eSpain.

Kusenjalo, iKwaZulu-Natal Athletics (KZNA) ibuye nezindondo ezingama-21 eNorth West lapho uSlindile Chili ephume khona isihlanu kwathi uNwabisa Mjoli wangena isi-6 esigabeni esivulelekile kwabesifazane kwi-10km.

AbeComrades Marathon Association (CMA) baveze ukuthi sekubhalise abasubathi abayizi-11 000 ukubamba iqhaza emjahweni wangonyaka ozayo okwenza kusale izikhala eziyizi-9 000.

Isiyonke imiphumela yeSAPS Striders ihambe kanje, kwabesilisa kwi-21km: 1.Sphamandla Nyembe (Ethekwini) 1:08:44, 2.Vumani Mlaba (Ethekwini) 1:09:44, 3.Nkosinathi Duma (Arthur Ford) 1:10:18. Ku-35 kuya ku-39: 1.Khanyisa Nkinqa (Stella) 1:13:14. Ku-40 kuya ku-49: 1.Nkosinathi Ngcongo (Stella) 1:15:12. Ku-50 kuya ku-59: 1.Robert Gcaba (Toti) 1:25:01. Ku-60 kuya phezulu: 1.Les Smith (Westville) 1:53:54.

Kwabesifazane: 1.Puseletso Dladla (Hollywoodbets) 1:28:15, 2.Janie Grundling (Boxer) 1:28:31, 3.Nomthandazo (Ethekwini) 1:28:54. Ku-35 kuya ku-39: 1.Janie Grundling (Boxer) 1:28:31. Ku-40 kuya ku-49: 1.Shani Silver (Boxer) 1:32:10. Ku-50 kuya ku-59: 1.Roshini Natassen (Highway) 1:44:46. Ku-60 kuya phezulu: 1.Jenny Scott (Dolphin) 1:58:01.

Eye-10km kwabesilisa: 1.Simphiwe Zulu (Hollywoodbets) 31:18. 2.Bongani Mkhwanazi (Bluff) 31:33, 3.Muziwenkosi Mjaja (Nedbank) 32:33. Ku-35 kuya ku-39: 1.Siyabonga Nyawo (DCS) 34:08. Ku-40 kuya ku-49: 1.Simphiwe Zulu (Hollywoodbets) 31:18. Ku-50 kuya ku-59: 1.Bheki Bhengu (Boxer) 38:59. Ku-60 kuya phezulu: 1.Akhim Mhlanzi (Savages) 39:39. KumaJuniya: 1.Siyanda Mkhize (Hollywoodbets) 34:14.

Kwabesifazane: 1.Nontokozo Mkhize (Nedbank) 38:25, 2.Zama Mokoena (Nedbank) 39:36, 3.Kholeka Biyela (Nedbank) 40:35. Ku-35 kuya ku-39: 1.Zama Mokoena (Nedbank) 39:36. Ku-40 kuya ku-49: 1.Derby Pamy (Nedbank) 42:08. Ku-50 kuya ku-59: 1.Sally Shaw (Savages) 51:09. Ku-60 kuya phezulu: 1.Pat Fisher (Stella) 53:37. Kumajuniya: 1.Kholeka Biyela (Nedbank) 40:35.

Kwabahambayo, kwabesilisa: 1.Aaron Mhlangu (Hollywoodbets) 1:44:37. Kwabesifazane: 1.Natalie le Roux (Boxer) 1:53:42.

Imiphumela yeCross Country ihambe kanje, kwabesilisa kwi-10km: 1.Precious Mashele (AGN) 30:31, 2.Joel Mmone (ACNW) 30:44, 3.Thabang Mosiako (ACNW) 30:53, 4.David Manja (ACNW) 31:37, 5.Simon Sibeko (CGA) 31:43, 6.Ntindiso Mphakathi (CGA) 31:52.

Kwabesifazane: 1.Glenrose Xaba (AGN) 35:51, 2.Kesa Moletsane (AFS) 36:09, 3.Maria Shai (CGA) 37:58, 4.Farida Zwane (CGA) 40:38, 5. Silindile Chili (KZNA) 40:42, 6.Nwabisi Mjoli (KZNA) 40:44.

Kumajuniya kwi-8km kwabesilisa: 1.Dais Maleban (AGN) 25:22, 2.Katleho Moloi 25:39, 3.Thami Khonco (CGA) 25:56. Kwi6km kwabesifazane: 1.Thobile Vilakazi (CGA) 22:11, 2.Lara Orrock (AFS) 22:26, 3.Tyler Beling (AFS) 23:35.

Newspapers in Zulu

Newspapers from South Africa

© PressReader. All rights reserved.