AMA-FIXTURE

Ilanga - - Ezemidlalo -

GREATER CATO RIDGE LFA NGOMGQIBELO

ESomandla Sports Field: Green Mamba vs Real Rovers 09h00, Rivers FC vs Tigers 11h00, TKZee vs United FC 13h00, MK Movers vs Golden Strikers 15h00. KaNdokweni: FC Gunners vs Idiphu 11h00, Zakhele YB vs Sea Breez 13h00, Intshanga Utd vs Benfica 15h00. EManzolwandle Sports Field: Shooting Stars vs Barcelona 13h00. NGESONTO

ESomandla Sports Field: Mkhonto vs Napoli 09h00, Giant vs Rivers 11h00, Bob City Spurs vs Green Mamba 13h00, Mk New Stars vs 11 Experience 15h00. EManzolwandle Sports Field: Brains vs Jr Stars 11h00, All Stars vs Warriors 13h00, Stone vs Ajax 15h00. KaNdokweni: Mngcweni Rivers vs Real Touch 11h00, Sekunjalo vs Themba Stars 13h00, Tin Town vs Celtics 15h00. ESkhelekehleni: Styles Jr vs Amandla Stars 11h00, Milan vs MG Stars 13h00, Defender vs New Comers 15h00. KwaJabula: King Stars vs Crocodile 13h00, Amazayoni vs Ireland 15h00. ENconcosi: 11 Stars vs Mt Swallows 11h00, Barcelona vs YB Academy 13h00, Dribblers vs Geez 15h00. EDENDALE FA

NGOMGQIBELO EWadley: Benfica vs M. Panthers (BarÁa) 09h00, Dealers vs Special XI 10h15, Ayoba (4 Sec) vs Smero 11h30, Nombulula vs Machibisa 12h45, OK Mata vs Taylors 14h00, ABC Motsepe 15h15. Kwi-U/13

EThafeni: Gugulethu vs Hubs 09h00, United vs BS united 10h00, Dealers vs Milan 11h00, Heroes vs Juventus 12h00, Celtics vs Whizzkids 13h00. NGESONTO

EWadley: Reunion (447) vs Celtics 09h00, M. Panthers (Barca) v G.T. Pirates 10h15, Heroes v Juventus 11h30, Sasol League 12h45, ABC Motsepe 15h15 ECaluza: Y City Stars vs Nombulula 10h00, Dealers vs Legends 11h30, Ayoba (4 Sec.) vs Mnyandu 12h45. Kwi-U/15

EThafeni: Gugulethu vs BS United 09h00, Celtics vs Heroes 10h00, Special XI vs Juventus 11h00. Kwi-U/13

EThafeni: BS united vs Special XI 12h00, United vs Juventus 13h00, Hubs vs KZN 14h00. ABAFISA ukuba ngonondweba kwi-EFA kucelwa ukuba baxhumane noSanele Vilakazi kwethi: 079 479 4490 noma bahambele umhlangano ozokuba kusasa ngoLwesihlanu ngo-5 ntambama. ISIPINGO LFA

NGESONTO EGround No 1: Isdudla United vs Adams Stars 08h00, Fairways vs Isu Elihle 09h30, Unicity vs Mates 10h45, Slow Jam vs Amagents 12h00. EGround No 2: Z By Nite vs Gunners 08h00, Punchovilla vs Celtic Crocks 09h30, P4 United vs Pretty Tigers 10h45, Sylvester X1 vs Luxury X1 12h00. EGround No 3: Abangani vs Illovo Masters 08h00, South Coast Legend vs Gandus Stars 09h30, Dear Mama vs M Legends 10h30, Beacon Park vs Ulundi Spurs 12h00. HOLLYWOOD BETS NORTH DURBAN MASTERS SOCCER LEAGUE NGESONTO

1st Quarter Final

EGround No 1: Inanda Masters vs TKZee 09h00, Spaghetti vs Dan Dan 10h15, Real McCoyNice Touchvs G 12h45. Masters 11h30, Bafuthi vs 2nd EGround QuarterNo 2: Final Third Base vs Mafukuzela Masters 09h00, Sierra Leone vs K Legends 10h15, Crocodile vs Senegal Masters 11h30, Birmingham Masters vs Sure Case 12h45. PINETOWN SOUTH FA

NAMUHLA NGOLWESINE KwiWomen Football

E-Edgewood Campus Ground 3: Royal Mansion vs Bedford Ladies 16h00. E-Edgewood Campus Ground 4: United Queens vs Shearer FC 16h00 E-Edgewood Campus Ground 1: Ke Yona FC vs Holzner FC 20h00. E-Edgewood Campus Ground 2: Nagina Ladies vs Little Flowers FC 20h00. NGOMGQIBELO KumaJunior Kwi-U/13 EZwelibomvu Primary School: Zone 14 FC vs Edil FC 09h00, Young Strikers vs 7 Delaan FC 10h00, Big Cat FC vs Chester FC 11h00, Zone 14 FC vs Edil FC 12h00, Young Strikers vs 7 Delaan FC 13h00, Big Cat FC vs Chester FC 14h00. Kwi-U/15

ESanti Emathuneni: Hunters FC vs Tee Kay FC 11h30, Tekel United vs Young Tigers 12h30. EZwelibomvu Primary School: Love n Peace vs Young Strikers 10h00, 7 Delaan FC vs Isambulo FC 11h00 NGESONTO KwiPremier & Masters K/O

ESanti Emathuneni: Hunters vs FC Nazareth Leading Stars (Masters) 09h00, Mthoba FC vs 8 United FC (Masters) 10h00, Hunters vs Tee Kay FC (Junior) 11h30, Tekel United vs Young Tigers (Junior) 12h30, Young Tigers vs Brazil FC

(Masters) 13h30, Hunters Masters/ Nazareth Masters vs Mthoba/ 8 Utd (Senior) 15h00. NGOLWESIBILI KwiWomen Football

E-Edgewood Campus Ground 1: Kingswood FC vs Royal Mansion 16h00, Little Flowers FC vs United Queens 20h00. E-Edgewood Campus Ground 2: Shearer FC vs Nagina Ladies 16h00, Bedford Ladies vs Ke Yona FC 20h00. PINETOWN SOUTH (Curries Fountain) NGOMGQIBELO

Kumajuniya

ERoma: Young Movers vs Shozi (U/13) 08h00, Island vs PSG (U/13) 08h50, Island vs Shozi (U/15) 09h40, Mighty Warriors vs FC Tshelimnyama (U/13) 10h30, Island vs PSG (U/15) 11h20, Mighty Warriors vs FC Tshelimnyama (U/15) 12h10, Hlukani vs Icebo (U/17) 13h20, White City vs Mighty Warriors (U/17) 14h20, Real Fighters vs Shozi (U/15) 15h40. ETshelimnyama: Apollo vs Big Five (U/13) 08h00, HCK Academy vs FC Tshelimnyama (U/13) 08h50, Two for Joy vs Burning Fire (U/13) 09h40, Icebo vs HCK Academy (U/13) 10h30, HCK Academy vs Icebo Sporting (U/13) 11h20, Two for Joy vs Real Fighters (U/15) 12h10, Island vs HCK Academy (U/17) 13h20, Big Five vs HCK Academy (U/17) 14h20, Big Five vs Island (U/17) 15h40. NGESONTO KwiPremier

ERoma: Shilanka vs Real Sporting 09h00, Punters vs Two Touch 10h40, Codeser vs Island 12h20, Real Sporting vs White City 14h00, Shilanka vs Punters 15h40. ETshelimnyama: Two for Joy vs XI Stars 09h00, HCK Academy vs Roman Magic 10h40, Hot Spurs vs Hlukani 12h20,

Masters United vs Ekzazeni Arsenal 14h00, Real Fighters vs Two Touch 15h40.

UMBUMBULU LFA (Moses Mabhida) NGESONTO

ESwapits Sport Ground: Mbumbulu FC vs Santos 11h00, Golden Stars vs Real Barca 13h00. EFolweni Sport Ground: Mageba Warriors vs Jiggies FC 11h00, Real Tigers vs Adventures 13h00. ETobi Sport Complex: Mbumbulu Celtics vs Mbumbulu United 13h00, Stonebreakers vs Juventus 15h00. NDANYANA FA (Msinga)

NGESONTO EGobamagagu Ground: Senzokuhle United vs Happy Stars 13h00. ESibomvu Ground: Shayakhe vs Seven Stars 13h00. EHunters Ground: Focus United vs Tiger Boyz 13h00. EMpungeni Ground: Qhakaza FC vs Ndanyana Young Killers 13h00.

ABALANDELI be-Orlando Pirates baseNtuzuma namaphethelo baziswa ngomhlangano ophuthumayo ozokuba ngeSonto ngo11 ekuseni eMqanjelwa JP School. Kucelwa ukuba baphume ngobuningi futhi bagcine isikhathi. Isimemezelo sikhishwe nguNobhala weziko laseNtuzuma u-Ayanda Shangase otholakala kwethi: 076 365 8763 noSihlalo uMlungisi Ndlovu otholakala kwethi: 082 664 3937.

UKWAZI Zondi onguSihlalo wabalandeli be-Orlando Pirates baseNanda namaphethelo ubakhumbuza ngomhlangano ophuthumayo ozokuba ngeSonto ngo-10 ekuseni eJG Zuma High School, KwaBester. Ngemininingwane kuthintwa uZondi kwethi: 078 259 2844 kumbe uNobhala uMaboni Shozi kwethi: 072 360 4088.

Newspapers in Zulu

Newspapers from South Africa

© PressReader. All rights reserved.