Fakta: Övergångsläget och försäsongen hos de lokala förbundsserielagen
Herrar
Division 2
Astrio
Nya spelare: Emil Håkansson (Ängelholm), Jacob Olsson (Ängelholm).
Lämnar: Remo Gotfredsen (Falkenberg), Nils Strandahl (studier i Göteborg).
Tränare: Peter Lindau (fjärde året).
Träningsstart: Träningsläger: mars.
Försäsongsmatcher: 28/1 motstånd ej klart (h), 7/2 Falkenberg (b), 11/2 motstånd ej klart (h), 15/2 Varbergs Bois (h), 4/3 Eskilsminne (h), 10/3 Onsala (b), 11/3 Kungsbacka IF (b), 18/3 Olympic (b), 25/3 Ängelholm (b).
Laholm
Nya spelare: Petter Andersson (HBK U), Jonathan Wadensten (Hofstra University, USA), Jonatan Falk (Falkenberg), Jakob Larsson (Snöstorp Nyhem), Gjenis Zeqiri (Halmia).
Lämnar: Rasmus Lundgren (Tvååker), Hasanen Nazar (Halmia), Stefan Radovanovic (studier i Göteborg).
Tränare: Jonas Axeldal (ny).
Träningsstart: 10 januari.
Träningsläger: Nej.
Försäsongsmatcher: 4/2 Vejby (b), 11/2 Vinberg (b), 18/2 Halmia (b), 28/2 HBK U21 (h), 4/3 Stafsinge (h), 11/3 Räppe (b), 18/3 Falkenberg (b), 25/3 HBK P19 (h), 1/4 Rosengård (b).
Division 3
Halmia
Nya spelare: Gentrit Ibishi (Falkenberg), Murtaza Akash (Kvibille), Eric Wiberg (Vapnö), Hasanen Nazar (Laholm), Jakob Jensen (Ullared), Erik Jönsson (Hyltebruk), Adrian Topalovic (Vapnö), Adel Radjab (Johanneberg).
Lämnar: Daniel Radovanovic (Unnaryd), Endrit Mazreku (Hyltebruk), Kosovar Sulejmani (Leikin), Gjenis Zeqiri (Laholm), Kristoffer Thydell (Sperlingsholm Skuggan), Adrian Hallsö (Getinge), Anton Jonsson (Getinge), Axel Ekström, David Struski Persson, Hamdi Sejdiu.
Tränare: Peter Blomqvist.
Träningsstart: 9 januari.
Träningsläger: Ja, i mars, men inte bestämt var.
Försäsongsmatcher: 4/2 Leikin (h), 11/2 Hittarp (b), 18/2 Laholm (h), 25/2 Stafsinge (b), 26/2 Galtabäck (b, DM), 4/3 Högaborg (h), 5/3 Särö (h, DM), 18/3 Snöstorp Nyhem (h, DM), 22/3 Varbergs Gif (b, DM), 1/4 Älmhult (b).
Damer
Division 1
Halmia
Nya spelare: Magdalena Cruz Aliaga (Ljungskile), Alyssa Stewart (HGH), Emilia Johansson (Kristianstad), Elin Sjöström (Kristianstad), Isabella Grundström (Astrio), Hanna Karlsson (Astrio), Alexandra Wallander (HGH), Julia Olsson (Laholm), Ida Axedal (Laholm), Tilda Gunnarsson (HGH), Maja Ljungberg (Laholm), Moa Larsson (Laholm), Alicia Ibrahim (Mariebo), Sofie Rewucha (Astrio).
Lämnar: Azra Tokovic (uppehåll), Matilda Brovall (Onsala).
Tränare: Leif Jönsson (andra året).
Träningsstart: 12 januari.
Träningsläger: Inte bestämt.
Försäsongsmatcher: 4/2 Valinge/derome (h), 11/2 Bromölla (b), 18/2 Trelleborgs FF (b), 3/3 Vinberg (b, DM), 4/3 IFK Värnamo (h), 11/3 Onsala (h, DM), 18/3
Södra Sandby (h), 19/3 Frillesås (b, DM), 25/3 Kristianstad U19 (h), 1/4 Älmhult (h). Ytterligare en Dm-match mot Böljan (b) ska också in i schemat.
HBK
Nya spelare: Nicolina Svensson (Astrio), Tilde Duphorn (Astrio), Meja Staffansson (Laholm), Isabel Sandström (Laholm), Sanna Karlsson (HGH), Lisa Herrlin (HGH), Edit Bernsfelt (Laholm), Olivia Pousette (Astrio, men studerar i USA fram till april), Nellie Brynéus (Astrio, men studerar i USA fram till sommaren), Maja Arvehell (tillbaka efter mammaledighet).
Lämnar: Emma Orrdal (slutar), Charlotte Delin (tillbaka till Rosengård efter lån), Nellie Andersson (studier i Göteborg), Johanna Andersson.
Tränare: Fredrik Andersson (fjärde året).
Träningsstart: 9 januari.
Träningsläger: Inte bestämt.
Försäsongsmatcher: 11/2 Valinge/derome, 5/3 Varbergs Bois (DM), 11/3 Astrio (DM), 18/3 Trelleborgs FF, 19/3 Lilla Träslöv (DM), 25/3 FC Rosengård, 26/3 Norvalla (DM), 1/4 IFK Örby.