Ottawa’da Yahudi Soykırımı Anıtı

Arredamento Mimarlik - - BAŞ SAYFA -

Studio Libeskind’in Kanada Savaş Müzesi’nin karşısında 32 hektarlık bir araziye yayılan Ulusal Yahudi Soykırımı Anıtı başkentin tarihi merkezi ile müzeyi birbirine bağlıyor.

Yerinde döküm, çıplak betondan inşa edilen anıt, Yahudi soykırımının sembolü olan Davud yıldızını anımsatacak şekilde yerleştirilen hacimler ile biri yükselerek geleceğe referans veren, diğeri ise alçalarak ziyaretçileri iç mekana ulaştıran iki yatay düzlemden oluşuyor. Kanada’nın soykırım tarihinin aktarıldığı bir bölüm; merkezi toplanma mekanı ve “Anma Ateşi”nin bulunduğu, 14 m yüksekliğindeki “Gökyüzü Boşluğu” kulesi anıtın üçgen formlu birimlerine yerleşiyor.

Yatık beton duvarlar ve labirentvari koridorlardan oluşan iç mekanda, Edward Burtynsky’nin soykırım mekanlarının bugününü fotoğrafladığı siyah-beyaz kareler, hatırlatıcı duvar resimleri olarak ziyaretçileri yönlendiriyor. Toplanma alanından yükselerek, eğimli bir duvarı boylu boyunca kesen ve Parlamento binalarına yönelen “Umut Merdiveni” ile anıtı çevreleyen peyzaj ise, hayatta kalanların ve çocuklarının ülkeye katkılarını simgeliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.