BETONART Yazar Buluşmaları #55’te Detay Konuşuldu

Betonart - - Yeninin Imgesi -

BETONART’ın Cem Sorguç konuk editörlüğünde “Detay” temasıyla hazırlanan 55. sayısı için düzenlenen yazar buluşması, 3 Mayıs 2018 Perşembe günü 19.00-21.00 saatleri arasında Studio-X Istanbul’da gerçekleşti. Cem Sorguç’un moderatör olduğu buluşmada, sayının yazarlarından Sevince Bayrak, Melis Cankara, Boğaçhan Dündaralp ve Cem İlhan konuşmacı olarak yer aldı.

2015 yılından bu yana her sayının ardından, ele alınan tema paralelinde o sayının konuk editör ve yazarlarını okurlarla buluşturan, tema ile sınırlı kalmayıp mimarlık, tasarım ve sanata dair farklı konuların da konuşulduğu “BETONART Yazar Buluşmaları” 52. sayıdan itibaren söyleşi formatında gerçekleşiyor.

“Detay” buluşması, sayının konuk editörlüğünü ve söyleşinin moderatörlüğünü üstlenen Cem Sorguç’un, konuk editörlük teklifinden başlayarak yayın kurulu ile yapılan toplantılar sırasında temanın nasıl ortaya çıktığını ve sonrasında kurgunun nasıl şekillendiğini anlattığı açılış konuşmasıyla başladı. Bir konuk editör olarak öncelikli derdinin “mimarlığın içine çok fazla sıkışmamak; yani yazarların sadece mimar olmadığı, mimarların başka bakış açılarından konuya yaklaştığı bir sayı kurgulamak” olduğunu söyleyen Sorguç, sayıya katkıda bulunan isimlerden bahsetti.

55. sayıda terzi olan babası ile söyleşi yapan ve mimarlık ile terzilikte detayı malzeme, amaç, kullanıcı, antropometri, ergonomi, geometri ve birleşimler üzerinden karşılaştıran Cem İlhan; SALT Araştırma, Altuğ-Behruz Çinici Arşivi çalışmaları üzerinden mimarlıkta kontrolörlük mekanizması ve detay ilişkisini irdeleyen Melis Cankara; detaya gündelik hayat üzerinden bakan ve izlediği bir dizinin fragmanından yola çıkarak yazan Boğaçhan Dündaralp ile “detay”ı başka bir açıdan ve tarihten bakarak görselleştiren Sevince Bayrak, temayı ele alış biçimlerini ve yazılarının hikâyesini anlattı. Dinleyicilerden gelen sorularla ve yorumlarla ilerleyen söyleşide; detayın etimolojisi, tarihi, mimarlıkta detay kavramının değişimi, mimarlık eğitimi ve pratiğinde detay, detay ve teknoloji, detay ve ölçek, detayın üretim hızı ile ilişkisi, detayın algılanma ve deneyimlenme biçimleri, sosyolojik düzlemde detay gibi çeşitli konular ele alındı.

Söyleşinin ardından davetliler ikram eşliğinde fikirlerini paylaşma imkânı buldu. Katılımcılara BETONART Yazar Buluşmaları’na özel olarak hazırlanan kartpostallardan hediye edildi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.