‘ÖDENMEMİŞ FATURALAR VAR, ANCA YARISINI ALABİLDİM’

Evrensel Gazetesi - - Haber -

NESLİHAN Armutçu da kırtasiye alışverişinde zamların sıkıntısını bir hayli yaşadığını dile getiriyor: “Her sene 500-600 lira harcıyorduk ancak bu yıl neredeyse ikiye katlandı. Henüz evde ödenmemiş faturalar dururken çocuğumuzun ihtiyaçlarının yarısını alabildim. Öğretmenler de sıkıntı çıkaracak biliyorum ancak yapacak bir şeyimiz yok. Artık devlet

Okul listesini alıp almadığını sormaya başlayınca durumun zorluğunu anlatmaya başlıyor: “Kırtasiye alışverişi yaptım ancak hepsini almaya gücüm yetmiyor. Evde bir tek eşim çalışıyor, bebek olduğu için ben çalışamıyorum. Eşimin maaşı evi bile geçindirmiyor. Sözde eğitim ücretsiz ancak bu taraftan hiç öyle görünmüyor. Ben çocuğuma kırtasiye alışverişi yapmak için borç altına girmek zorunda kalıyorum. En uygununu aramak zorunda kalıyoruz. Aynı zamanda bu yük sadece kadınların üzerine biniyor ev yaşamında. Bunun yanında da okullar her şeyin fazlasını istiyorlar, alamadığımızda da çocuklarımızın üstüne geliyorlar.

‘MALZEMELERİN SADECE YARISINI ALABİLDİM’

Gülşen Sağlam’ın iki çocuğundan biri okulları da özel okul gibi, her şeye para verir hale geldik. Eğitime ücretsiz diyorlar. Nerede, ne zaman ücretsiz oldu biz hiç göremedik.” Armutçu sözlerini şu çağrıyla bitiriyor: “Bence zamların sebebi kriz, her şey çok pahalı. Bütün kadınlara sesleniyorum, sıkıntının büyüğünü biz çekiyoruz o zaman en çok bizim ses çıkarmamız gerekiyor”

ilkokula diğeri liseye gidiyor. Sağlam söze “Kırtasiye malzemelerinin yarısını alabildim, diğer yarısına paramız yetmedi. İlerleyen süreçte almaya çalışacağız. Bu yıl fiyatlar çok pahalı geldi.” diyerek giriyor. Bütün bunların yanında ev ihtiyaçlarının da olduğunu ekliyor Sağlam: “Eve giren tek bir maaş var ve zorlanıyoruz. Zamların olmasının sebebi ekonomiyi yönetenlerden kaynaklı. Bizi sömürüyorlar kendi açıklarını kapatmaya çalışıyorlar bu esnada biz fakirleşiyoruz. Ülkeyi de ekonomiyi de sağlam yönetemediklerini düşünüyorum” Dilber Anlamaz’ın da iki çocuğu okula gidiyor. Anlamaz da “Evin tek geliri var biz yine bir şekilde karşılayabilecek durumdayız ve mecburuz da zaten. Dönemin başında her sene bu zorluğu yaşıyoruz ancak bu yıl daha fazla yaşayacağız” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.