AİHM MAHKUMEYETİ HATIRLATILDI

Evrensel Gazetesi - - Haber -

İHD İzmir Şubesi ve kayıp yakınlarının düzenlediği “Kayıplar bulunsun failleri yargılansın” eyleminde, konuşan İHD Şube Başkanı Zafer İncin, Kulp’ta kaybedilen 11 kişinin faillerinin yargı önüne çıkarılmadığını hatırlatarak “AİHM, Türkiye’yi bu davada Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS)’NE göre insan yaşamını güvenceye alan maddelerini ihlalden 2 milyon mark tazminat ödemeye mahkûm etti” dedi. İncin, yaşam hakkının kutsallığı ve ölen kişilere, ailelerinin veda hakkının bulunduğunu belirterek “Ayrıca suçluların bulunup yargılanması ve cezalarının verilmesi için kayıplarımız hatırlatmaya devam edeceğiz” dedi.

AÇIK ALANDA EYLEM YASAĞI SÜRÜYOR

Açık alanda eylem yapmaları yasaklanan kayıp yakınları, Diyarbakır ve Batman’da bir araya gelerek, gözaltında kaybedilen Muhsin Taş ve Yılmaz Gümüş’ün akıbetini sordu.

Valilik tarafından Koşuyolu Parkı’nda açıklama yapmalarına izin verilmeyen kayıp yakınlarının İHD Diyarbakır Şubesi’nde yaptıkları açıklamada İHD Şube Sekreteri Yüksel Aslan Acer, bölgede yüzlerce insanın güvenlik güçleri tarafından katledilerek insanlık suçu işlendiğini, doğru olanın bu suçlarla yüzleşmek ve hesap vermek olduğunu belirterek “Suçunuzla yüzleşecek, hesap vereceksiniz. Bu eylemleri yasaklayarak, bunun üstünü örtemezsiniz ve kurtulamazsınız. Taleplerimiz faillerin bulunup yargı önüne çıkarılması, cezalandırılması ve annelerden onlara yaşatılan acılardan dolayı özür dilenmesidir” diye konuştu.

BATMAN’DA YASAKLARA TEPKİ

Kayıp yakınları, Batman Gülistan Caddesi’nde düzenledikleri eylemlerinin valilik tarafından yasaklanması nedeniyle İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi’nde 411’inci kez bir araya geldi. Açıklamada konuşan İHD Batman Şubesi Eş Başkanı Devran Yıldız, son haftalarda siyasetçilere ve özgür basın emekçilerine yönelik gözaltı ve tutuklamalara tepki gösterdi. Kayıp yakınlarının eylemlerinin Batman başta olmak üzere diğer kentelrede yasaklandığını hatırlatan Yıldız, yasakların bir an önce sona erdirilmesini istedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.