Hasta mahpus Erbilek serbest bırakılsın

Evrensel Gazetesi - - Haber -

İNSAN Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu İHD şube binası önünde yaptığı açıklamada hasta mahpus Hakan Erbilek’in durumuna dikkat çekti.

Cezaevlerinde geçmişten bu yana darbeler, OHAL, kanunlar ve genelgelere dayanarak bir çok insan hakkının ihlal edildiğini söyleyen İHD Hapishane Komisyonu üyesi Hatice Onaran, hasta mahpusların en temel ihtiyaçlarının bile karşılanmadığını söyledi.

Bedensel ve zihinsel olarak cezaevlerinde yaşaması mümkün olmayan kişilerin cezaevlerinde tutulduğunu ifade eden Onaran, 400’ü ağır olamk üzere çok sayıda hasta mahpusun cezaevlerinde yaşam mücadelesi verdiğini söyledi.

Hasta tutuklu Hakan Erbilek’in Muş’ta 3 aralık 2017 yılında karıştığı bir kavgada şah damarının kesildiğine dikkat çeken Onaran, “Erbilek, Muş Hastanesi’nde gerekli ve yeterli yoğun bakım ünitesi olmadığı için Elazığ’a sevk edilir. 6 aralık 2017’den 19 Şubat 2018 tarihine kadar bu hastanede yatırılarak birçok ameliyat ve tedavi uygulanır. Artık yatalak bir hasta olduğu ve evde bakılabileceği söylenerek taburcu edilir” sözleri ile yaşadığı süreci aktardı. Erbilek’in tekerlekli sandalye ile görüşmeye geldiğini, konuşmakta ve hareket etmek zorlandığını belirten Onaran, Erbilek’in halen boğazına açılan borudan nefes aldığını hatırlatarak “Kendi ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda ve yüzde 99 engelli raporu bulunmaktadır. İnfazının ertelenmesi için ve sağlığa uygun bir bakım sağlanmazsa çok ciddi ve yaşamsal sorunların olacağı tehlikesine karşı biran önce serbest bırakılmalıdır” dedi. (İSTANBUL/EVRENSEL)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.