Pendik’te işçiler komiteyle hareket edecek

Evrensel Gazetesi - - Haber -

EMEK Partisi Pendik İlçe Örgütü çağrısıyla Pendik’te bir araya gelen işçiler, işçi komitesi oluşturdu. Pendikli işçiler kurdukları komiteyle ekonomik kriz nedeniyle dayatılan düşük ücret ve kıdem tazminatı gaspı başta olmak üzere talepleri için birlikte hareket edecek.

‘BÜYÜDÜK’ DENİLMİŞTİ

Emek Partisi Pendik İlçe Örgütü çağrısıyla yapılan toplantıda “Krizin sonuçlarına karşı nasıl mücadele edeceğiz?” sorusuna yanıt arandı. “Fatura örgütlü olmadığımızda bize yansıyacak” diyen Emek Partisi Tuzla İlçe Başkanı Av. Orhan Atan, “Kriz denince borsaya bakılır, dövize bakılır. Bakılması gereken işçi, ücretleriyle istediğini alabiliyor mu? 1603 Tl’ye 1 Ocak’ta ne kadar temel gıda alabiliyordu, şimdi ne kadar temel gıda alabiliyor? Ücretler hariç herşeye zam geldi. Ekonomiye tarafsız olarak bakma şansımız yok. Yıllardır ‘Büyüdük’ dediler, koca bir balon olduğu ortaya çıktı. Dışa bağımlı ve kırılgan bir ekonomi. Paranın muslukları kesildiğinde ekonomi dibe girmeye başladı. Bu ülkenin insanları fakirleşti” diye konuştu.

EĞİTİM, SAĞLIK, EKONOMİ...

Evrensel Gazetesi Editörü Vural Nasuhbeyoğlu, Akp’nin ekonomik kriz üzerine iktidara geldiğini hatırlatarak “AKP, Derviş’in ekonomi programını devam ettirdi. Dün 2 liraya aldığını bugün 4 liraya alıyorsun. Eğitim bütçesi düşüyor, devlet okullarında parasız kayıt yapılmıyor. Sağlıkta kriz büyüyor. Bazı ameliyatlar erteleniyor. Belli ilaçlara ulaşılamıyor. Hal böyleyken patronlar krizi fırsata dönüştürüyor. Şirketler borçlarını öteleyebiliyor. İşçilerin buna imkanı var mı? İşçilerden fedakarlık bekleniyor” dedi. Asgari ücretin yakın dönemde belirleneceğini belirten Nasuhbeyoğlu, işçilerin yaşadıkları kayıpların giderilmesi için asgari ücretin insanca yaşanabilecek düzeye yükseltilmesi için bir araya gelmesi gerektiğini söyledi. (İSTANBUL/EVRENSEL)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.