7 asker yaşamını yitirdi 25 asker yaralandı

Evrensel Gazetesi - - Politika -

HAKKARİ’NI Şemdinli ilçesi Derecik beldesindeki Ortaklar köyü yakınındaki Süngü Tepe üs bölgesinde önceki meydana gelen patlamada 7 asker yaşamını yitirdi, 25 asker de yaralandı. Üs bölgesinde çıkan yangın ise söndürüldü.

Şemdinli ilçesine 40, Derecik beldesine ise 30 kilometre mesafede bulunan Irak sınırındaki Ortaklar köyü yakınında, hakim bir tepeye kurulan üs bölgesinde, önceki gün saat 17.00 sıralarında patlama meydana geldi. Açıklamalara göre top atışı yapıldığı sırada arızalı mühimmatın neden olduğu belirtilen patlamada, 7 asker yaşamını yitirdi, 25 asker de yaralandı.

Patlamanın ardından üs bölgesinde yangın çıktı. Yaralı askerler, bölgeden helikopterle alınarak Hakkari ve Yüksekova Devlet hastanelerine kaldırılarak tedaviye alındı. İtfaiye ekipleri yangına müdahale ederken, Şemdinli ve Yüksekova ilçelerinden de TOMA araçları ekiplere destek verdi. Sabaha kadar süren çalışmalarla yangın söndürüldü.

Dün Sabah saatlerinde görüntülenen üs bölgesinde sık sık hava hareketliliği gözlendi. Yüksekova yönünden gelen çok sayıda helikopterin üs bölgesine hem takviye ekip, hem de malzeme taşıdığı görüldü.

ERDOĞAN SAYIYI AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saray’daki Atatürk’ü Anma Programı’nda. Hakkari’deki patlama ilgili konuştu. Erdoğan, “Hakkari’de bir mühimmat depomuzdaki patlama nedeniyle 7 şehidimiz, 25 yaralımız var” dedi.

Bu arada, gece Hakkari’nin Yüksekova ilçesine gelerek yaralı askerleri ziyaret eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve beraberindeki komutanlar, dün sabah saatlerinde ise patlamanın yaşandığı Süngü Tepe üs bölgesine giderek incelemelerde bulundu. Akar, patlamada yaralanan ve Yüksekova Devlet Hastanesi’nde tedaviye alınan yaralı askerleri ziyaret edip, yetkililerden sağlık durumlarına ilişkin bilgi aldı. (HABER MERKEZİ)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.