Macera

Anouk mürettebatı Horn Burnu’na doğru ilerliyor. 19 Ocak’ta aldığımız son konumları Ushuaia (Arjantin) idi. Ekrem İnözü liderliğindeki mürettebatta milli yelkencilerimiz Deniz Karamanoğlu ve Mahmut Saral’la birlikte Cemile Yıldız ve Fırat Şahin var. İnözü

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: EKREM İNÖZÜ

Kükreyen kırklar, çığlık atan elliler

Dağcılar için Himalayalar’a tırmanmak ne ise, yelkenciler için de Atlantik’in 50-60˚ güneyinde dolaşmak odur. Zorluk açısından dağ sporlarına yabancı olduğum için ikisi arasındaki farkı tam olarak asla bilemeyeceğim. Ancak aralarındaki en önemli benzerliği biliyorum: Bu geziler, zor ve ızdıraplı olduğu bilindiği halde insanları kendine çeker ve çekmeye de devam edecektir.

Samatya’da kıyıda 3 metre boyunda kendi haline bırakılmış bir sandal görüp çok etkilenmiştim. Demek ki sahibi hayal etmiş ve gitmeyi düşünmüş. Deniz ve denizcilik böyle bir şey işte… Anlatılamaz bir şekilde, zorluklara rağmen, insanları çeker.

Antarktika’dan gelen buz gibi, 3035 knot kafadan esen rüzgârda, Mahmut Saral ve Deniz Karamanoğlu sekiz saat dümen tutup, rahatça fazla hırpalanmadan tekneyi ve bizi selamete çıkardılar.

Fırtına esnasında; kendime “Otur evinde televizyona bak” derken, fırtına bitince hemen unutup, Şili’den sonraki projelerimi düşünmeye başladım. Tuzlu suyun etkileri!

Bu satırları, sabah 3-6 vardiyasında kaptanımız Deniz Karamanoğlu ile buz gibi ayazda, dün ve önceki gün, güneydoğudan esip geçen fırtınanın bıraktığı ölü dalgaların sallantısında yazıyorum.

Cemile Yıldız, ‘Hacı Bacısı’nın yaptığı okunmuş tarhana aşını dökmeden bize ulaştırıp, morallerimizi düzeltiyor.

Mahmut Saral hoca, her daim hazır, teknenin korunaklı kokpitinin dışındaki tüm işlere zıplıyor. Aspirin Kaptanımız Fırat Şahin, hepimizi yedeklemeye hazır. Hepimizin işini hafifletip, Vak’a Nüvis’lik görevi yapıyor. Ben mi? Tatildeyim ya! Hava gece 11:00’de kararıp 03:30’da aydınlanmaya başlıyor. Gece vardiyası yok, çünkü gece yok!

Anouk’u, geçen yıl Turgutreis’ten Brezilya’ya getirip sezon bitince Paraty’ye bırakıp 15 Ekim’de ülkemize dönmüştük. 15 Mart civarı Şili Puerto Montt veya Valdivia’ya varıp bu yılın sezonunu kapamak istiyoruz.

Seneye 15 Kasım’da Şili’den devam. Nereye? Bakın onu daha bilmiyoruz. Şimdilik yola devam. Sevgiyle, esenlikle kalın… Ekrem İnözü ve Anouk Ekibi Anouk ekibinin mevkiini görmek için http://fms.ws/ SLYON/34.96210S/54.94968W

Deniz Karamanoğlu, Cemile Yıldız, Ekrem İnözü, Mahmut Saral, Fırat Şahin “Cape Horn Feneri’ne sevgili kardeşim Nasuhi’nin hediyesi GS flaması, bir Türk bayrağı ve Gökova Yelken Kulübü’nün flamasını asacağız. Tekneyi oralardan geçirirken, Oda Ablamın verdi

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.