Seyir defteri

Kikladlar'daki Milos, ilginç kıyı şekilleri, mağara ve kaplıcalarıyla tanınıyor. Liman liman dolaştığımız bu mavi ada, birbirinden etkileyici koyları ile gönlümüzü fethetti.

Naviga - - Navİgasyon - YAZI VE FOTOĞRAFLAR: İSMAİL ŞANDAN

Turkuaz zengini Milos

İyon Adaları gezimizi Mora’nın güneyindeki Kythira Adası’nda bitirdik. Güneşin batışıyla kuvvetli bir karayel altında Milos rotasına palamarları çözdük. Kuzeyli 28-30 knot rüzgâr ile 94 deniz millik gece seyrimiz Milos’un Adamas (Adamantas) Limanı’na kadar 14 saat sürdü. Girit rotasındaki tanker ve gezi gemileri bizi biraz yordu.

Milos Körfezi’ne karayelden girerken sancakta kalan Ak. Vani Burnu’ndaki dikey taş ve mağaralarda turkuazın tüm tonları görülüyor. Doğudan yaklaşırken Lakidha Burnu’ndaki İki Ayılar adını taşıyan kayalar güzel fotoğraf veriyor. En çok üzüldüğümüz fırtınamsı hava nedeniyle göremediğimiz ancak tekne ile gidilebilen Kleftiko oldu.

Milos Adası’nın toplam nüfusu 5.000 civarında. Ada Minos döneminde Kikladların obsidiyen (kırıldığında keskin kenarlı veya sivri uçlu şekiller verdiğinden mızrak ucu ve kesici alet yapımında kullanılan volkanik bir cam) ticaretinin merkezi olmuş ve bu devam ediyor. Etkileyici kıyı morfolojisine sahip Milos, aynı zamanda, mağara ve kaplıcalar adası olarak da anılıyor. Bu pitoresk adada prehistorik dönemin kalıntılarına çokça rastlanıyor. Yerel festivallerin (panigyrial) tarihleri temmuz, ağustos ve eylül aylarında birkaç gün ara ile takip ediyor.

Kleftiko Zefira'dan Adamas

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.