Windsurf

50 knot üstü rüzgâr, en az 6 metrelik dalgalar... Bu koşullarda rüzgâr sörfü yaptığınızı hayal edin. Hayal edemiyorsanız üzülmeyin; zira dünyada bunu yapabilen çok az kişi var. Sırf bu yüzden ‘ekstrem rüzgâr sörfü’ olarak anılıyor. Eğlenmek şart!

Naviga - - Navİgasyon - YAZI: ŞULE KAYA FOTOĞRAFLAR: SEBASTIAN MARKO-RED BULL CONTENT POOL

Fırtınanın gözünde

Bugüne kadar yaptığınız ya da izlediğiniz rüzgâr sörfünü unutun. Bu anlatacağımız bambaşka bir şey, ya da kelimenin tam anlamıyla çılgınlık. Ama kabul edelim dünya bu çılgınlar olmasaydı son derece sıkıcı bir yer olurdu. Ekstrem rüzgâr sörfü bildiğimiz deniz koşullarında değil, sadece ve sadece fırtınalarda yapılıyor. Bu sporun dünyada tek bir yarışı bulunuyor. O da Red Bull Storm Chase... İlk kez 201314’te yapılan ve eşi benzeri bulunmayan yarış bu yılın sonunda bir kez daha gerçekleştirilecek. Tarihleri ve nerelerde yapılacağı henüz belli değil çünkü bu tamamen fırtınaların keyfine kalmış. Sizi daha fazla meraklandırmadan yarışmadan bahsedelim.

Red Bull Storm Chase, 10 sörfçünün üç farklı etapta fırtına ve birbirleriyle mücadele ettiği sıra dışı bir sörf yarışı. Yarışın gerçekleşmesi için en az 10 bofor hava, yani ‘tam fırtına’ olması gerekiyor. Dünyanın yedi farklı noktasında fırtına olasılığı bulunduğunu 96 saat önce haber alan sporculara 60 saat kala

hazırlanma talimatı veriliyor. Fırtınanın dinmesi ihtimaline karşılık son 48 saate kadar hareket edilmezken 24 saat kala sporcular yolculuğa başlıyor. Bu yolculuk dünyanın diğer bir köşesine dahi olabilir. Yarış ilk etapta 10 sporcunun birbiriyle ve doğaya karşı mücadelesi olarak başlıyor. Sporcu sayısı ikinci etapta altı, üçüncü ve son etapta ise dörde düşüyor. Sporcuların performansı jüri üyeleri tarafından dalga boyu ve yaptıkları hareketlere verdikleri puanlamalarla belirleniyor. Son etapta birinci belirleniyor.

2013-2014 yıllarında yapılan Red Bull Storm Chase’de yedi olası noktadan İrlanda’da Brandon Bay birinci, Tazmanya’da Marrawah ikinci, İngiltere’de Cornwall da üçüncü etap oldu. Ve o sıralar 27 yaşında olan Fransız sörfçü Thomas Traversa bu zorlu mücadeleyi şampiyonlukla tamamladı.

PWA World Tour 2014’te Wave (dalga) sınıfının dünya şampiyonu Traversa, Naviga’nın sorularını yanıtladı:

Ekstrem rüzgâr sörfü yapmaya ne zaman ve nasıl başladınız?

Aslında oldukça genç, 15 yaşındayken başladım. İlk yaptığım andan itibaren tutkuyla bağlandım diyebilirim. Dev gibi dalgaların üzerinde sörf yapmak adrenalini çok yüksek, çok özel bir deneyim. Ekstrem rüzgâr sörfü yaparken gerçekten yaşadığımı hissediyorum. Fransa’nın güneyinde çok sert mistral’lerde sörf yaparak büyüdüm. Her gittiğim yerde fırtınaların peşine düştüm. Hâlâ aramaya devam ediyorum, 15 yıldır değişen bir şey yok.

Diğer sörf dallarından farkı nedir?

En önemli fark okyanusun sert koşullarıyla baş etmeye çalışmak. Ayrıca akıntılar, kayalar, rüzgâr değişimleri de var. Hep bir yedek planın ve seçtiğin rotanın iyi bir sebebi olması gerekiyor. Diğer disiplinlerde sörf yaparken bildiğin bir parkurda birlikte yarıştığın arkadaşlarının manevra ve numaralarına odaklanırsın. Ama ekstrem rüzgâr sörfünde son derece tehlikeli bir ortamda tamamen yalnızsın. Ve bir de dev dalgaların üzerinde zıplamalar, takla atmalar var tabii. Etrafı ve koşulları doğru bir şekilde gözlemleme, iyi bir hazırlık ve sorumluluk her şeyden daha önemli bu sporda.

Ekstrem rüzgâr sörfü için gerekli koşullar neler?

Aslında çok basit: 6-10 metre yüksekliğinde dev dalgalar. Beraberinde fırtına şiddetinde rüzgârla en mükemmel koşullar bir araya geliyor. Daha hafif rüzgârda da yapabilirsiniz ama yüksek dalgalar şart.

Ekstrem rüzgâr sörfü için en iyi parkurlar nereler?

Avrupa’nın kuzeyi çok iyi bir parkur çünkü kış boyunca Atlantik Okyanusu’nun doğusu ve batısı arasında sürekli alçak basınç geçişleri oluyor. Bu da beraberinde dev dalgalar ve güçlü rüzgârları getiriyor. Yine bu bölgedeki İngiliz adalarında

da sert fırtınalar oluşuyor. Eğer fırtına Avrupa’nın batı kıyısını vurursa Fransa, İspanya ve Portekiz’de de harika koşullarda sörf yapıyoruz. Avrupa dışında da Tazmanya, Yeni Zelanda ve Güney Avustralya’da da sürekli olarak fırtınalar oluşuyor.

Bu sporun sırrı denir? Dayanıklılık, strateji...

Bana göre öncelikli olarak kendinizi adamanız gerekiyor. Ayrıca deneyim, inanç, uyum ve eğlence. Evet eğlenmek çok önemli yoksa son derece tehlikeli bir spor.

Nasıl antrenman yapıyorsunuz? Gerekli koşulları bulmak kolay olmasa gerek.

İşin en güzel kısmı da bu zaten. Çünkü ekstrem rüzgâr sörfünün antrenmanı çok zor. Nedeni ise dediğiniz gibi gerekli koşulların her zaman bulunamaması, çok nadir oluşması. Üstelik koşullar her seferinde farklı oluyor. Ben antrenmanlarım için sürekli olarak dünyayı dolaşıyorum. Bilmediğim ve farklı koşullarda sörf yapmak kendime olan güveni ve cesaretimi artırıyor.

Bugüne kadar sörf yaptığınız en sert koşullar nasıldı?

Sanırım 70 knot’ın üzerinde bir havaydı. Dalgalar 10 metre yüksekliğinde, sıcaklık da sadece 5˚C’ydi. Bu bahsettiğim koşullar gerçekten kolay kolay karşımıza çıkacak türden değil. Ekstremin de ekstremi diyebilirim.

Bu sporun en tehlikeli yanı nedir?

Bu sporu en tehlikeli kılan şey görünüşünün aksine dev dalgalar ya da taklalar değil yanlış yere doğru sörf yapmak. Örneğin kayalık bir bölgeye. Eğer fark etmeden yanlış bir bölgeye giderseniz dev dalgalar sizi kayalara çok sert bir şekilde yapıştırabilir. Ayrıca ekipmanın kırılması ya da kaybedilmesi de son derece tehlikeli. Çünkü o sert koşullarda kurtuluş çok zor. Dev dalgalarda ve sert rüzgârda kıyıya doğru yüzmenin hiç de kolay olmayacağını tahmin edersiniz. Dolayısıyla çok iyi bir yüzücü olmanız da hayati bir gereklilik. Eğer işi doğru yapmazsanız ölüm riski çok yüksek. İşte bu yüzden ekstrem rüzgâr sörfü yaparken nereye gittiğiniz, önünüzde sizi neler beklediğini bilmeniz çok önemli.

Pekiyi ya hedefiniz?

Gücümün yettiği kadar, bulabildiğim en sert koşullarda sörf yapmak ve bunun için bol bol seyahat etmek

Bugüne kadar gerçekten korktuğunuz bir an oldu mu?

Aslında pek yok. Belki bir kez... Bir önceki Red Bull Storm Chase’in Tazmanya ayağında endişelendiğim bir an oldu. Kıyıya doğru hızla ilerlerken rüzgârüstü gidip, takla atarak yönümü değiştirmeyi planlamıştım. Ancak o sırada kayalıklara ne kadar yaklaştığımı fark etmemişim. Bir anda kayalıkların sadece birkaç metre önümde olduğunu gördüm. Çok hızlı davranıp hemen tramola atarak yönümü değiştirdim ve tüm bunları dalga beni kayalıklara atmadan gerçekleştirmeyi başardım. Gerçekten çok şanslıydım.

Bu kadar ürkütücü dalgalarla baş etmeyi nasıl başarıyorsunuz?

Daha önce de söylediğim gibi çok fazla seyahat ediyor ve bulabildiğim en sert şartlarda sörf yapıyorum. Dolayısıyla bir hayli deneyim kazandım. Ayrıca bunu çok seviyorum.

Benim için rüzgâr sörfü, dev dalgaların olduğu hiç bilmediğim bir bölgeye gitmek ve hissettiğim heyecanla korku arasında bir denge kurmak anlamına geliyor. Aslında ben bu sporu biraz dağcılığa benzetiyorum. Onlar da hep zirvesine ulaşılacak yeni bir dağ, yani yeni bir mücadele arar.

Red Bull Storm Chase hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kesinlikle eşi benzeri olmayan bir organizasyon. Çünkü en büyük fırtınaların peşinde dünyayı dolaşıyorsunuz.

Son yarışı tamamlamak tam iki yıl sürdü ve benim için inanılmaz bir deneyimdi. Çünkü dünyanın en iyi rüzgâr sörfçüleriyle birlikte yarışma fırsatı buldum. Yarışta dereceye girmek için müthiş bir macera yaşıyoruz ve tüm dünyaya ekstrem rüzgâr sörfünün nerelere gidebileceğini gösteriyoruz. Hiç kimsenin sörf yapamadığı sert sularda yarışıyoruz.

Size göre bu yarışın en ilgi çekici ve zorlu yanı nedir?

Tamamen sürprizlerle dolu olması. Bir kere diğer yarışlardaki gibi parkurlar çok önceden belli değil. Bırakın haftaları günler öncesinden dahi bilmiyoruz nereye gideceğimizi. Düşünsenize son 24 saat kala dünyanın bir ucuna, belki de hiç bilmediğimiz bir parkura doğru yola çıkıyoruz. Geçen yarışın son ayağı olan Tazmanya öncesinde Almanya’daydım ve çok hastaydım. “Hadi” (Go) mesajı geldiğinde ateşler içinde yatıyordum. Kalktım ve dünyanın diğer ucuna, sadece 24 saat sonra start alacak yarışa katılmaya gittim. Bu yarışta bizi nelerin beklediğini bilmiyoruz. Gittiğimiz yerde risk almak ve koşulları çok hızlı bir şekilde kavramak zorundayız. Dünyanın en çılgın sularında sörf yapıyoruz ve kazanabilmek için bu zor koşullarda sadece sörf yapmak değil, bir de üstüne en iyi performansı göstermek zorunda kalıyoruz.

www.redbullstormchase.com

Thomas Traversa

Yarış parkurlarından Cornwall

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.