Yarış CFM-BAYK Kış Trofesi

Tipografik olarak 16.01.16 trofenin afişine yakışmıştı. Ancak afişteki hesap fırtınaya uymadı! Özellikle ikinci gün (pazar) alt sınır 47, üst sınır 56 knot olarak ölçtüğümüz keşişleme sonucunda en çok esnafın yüzü güldü. 15 yıldır ilk kez iki gün üst üste

Naviga - - Navİgasyon - YAZI VE FOTOĞRAFLAR: HASAN ONUKER

Fırtınaya en yakın yerde(n)

Fırtına takvimlerini çoğumuz dikkate alırız. İster karada olsun ister denizde fırtına hayatımızın özellikle son yıllarında fazlasıyla içine girmiş durumda. Bu sene trofenin ilk ayağından önce takvimde Karakoncolos Fırtınası (üç gün) olarak görünüyorken, yarışların ilk gününe denk gelen isimsiz bir fırtına da her zamanki bilgi ve inanışlara göre (teamüllere göre de denebilir) ileriye doğru sarkarak birbiriyle birleşti.

Şimdi korkunç bir efsanevi geçmişi olan Karakoncolos Fırtınası’ndan uzun uzun bahsedecek değilim. O fırtınanın getirdiği hava ile neler yaşandığını bilen bilir. İki fırtınanın birleşmesi işleri değiştirmişti aslında. Günler öncesinden birçok meteorolojik tahmin sitesinden öngörülen verileri indirmiştim bilgisayarıma. Dersimi çalışarak yola düştüm. Aklımda fırtınanın ürkütücü efsanevi ismi… Önümde uzun bir yol ve devamında yıllardır takip ettiğim bir trofenin ilk ayak yarışları vardı. Bu sene 47 teknenin kayıt verdiği trofenin yapılamayan ilk ayağının anlatımına geçmeden sondan başlayarak yazı çatımı kurmaya çalıştım.

İki gün boyunca çeşitli mekanlarda beklerken ‘yüzlerce kişinin farkında olmadan klostrofobik bir gerilimi var mıydı?’ diye düşündüm durdum dönüş yolumda.

Neden sonra bunun 15 yıllık bir geçmişi olan trofede ilk kez yaşandığını hatırladım. Bir ilk izlenim (miy)di bu? Brifingte duyduklarımdan sonra her şeyi tamamlayıp eve dönüş yolumda göz alıcı kar beyazında makarayı başa saran neydi pekiyi. Yoksa ‘15 yıl önce de ben oradaydım’ı defterlerden çıkaran (mıy)dı hafızamdaki tünel. Yoğurtlu ıspanağa benzeyen dağ yollarındaki manzarada ani bastıran fırtına sonrası tipi ‘zor anlar devam edecek’ diyordu adeta. Karda zormuş düşünmek!

Esas kime gerekli

Biliyorum ki, üzerinde büyük emek harcanan ve ilk kez bu sene uygulanması için hazırlanan yaklaşık 28 rotanın yer aldığı kitapçık brifing öncesi sayıları bir elin parmaklarını bile geçmeyen sektör basınına verilmedi. Bu yazıyı kaleme aldığım tarihlerde alternatifi bol olan rotaların elektronik ortamda da paylaşıldığını göremedim. Uzun yıllar yarışlarını büyük bir dikkatle ve zevkle takip ettiğim MIYC’ıN her yarışta özenle sunduğu dosyalar aklıma geldi de güldüm geçtim ve böyle adımı

attım 16.01.16 tipografisine.

CFM-BAYK Kış Trofesi’nin bu seneki başhakemi ilk gün brifinginde hava durumu için “Biraz sual işaretleri fazla şu anda, devamlı takipte olacağız. Bugün için hava şartlarını da göz önünde bulundurarak çok kısa bir coğrafi-şamandıra yarışı uydurduk diyelim…” açıklamasını yaptıktan sonra “Bir açıklık, bir imkan bulursak böyle bir şamandıralar arası coğrafi rota yapacağız” dedi.

Bu dakikalarda rüzgâr güneygüneydoğudan 24 knot ve üstü eserken dalga yüksekliği de 2 metreyi aşıyordu. “Beklemedeyiz” diye tamamlanacakken sözler “Ancak bugün bir imkanımız olmazsa, yarın 12:00 ile 17:00 arasında bir açıklık görünüyor. Rüzgârın bir anda düşmesi gibi bir açıklık. O imkanı yakalayabilirsek onu da değerlendireceğiz. Bunu niye söylüyorum? Yarın sabah brifingimiz olmayacağı için lütfen telsizleriniz açık ve gözünüz komite botunun bayraklarında olsun. Gün içinde de gelişmeleri tespit edip yarın ne şekilde yarış yapacağımızı tespit edip rota kağıtlarını ilan tahtalarına asacağız” ile devam edildi.

Sponsorların devamlılığını sağlamak için sponsor çıkartmalarının belirlenen yere yapıştırılması konusu da hatırlatıldı. Bu hatırlatma beraberinde soruları ve el yazısı bir dilekçe ile yarış otoritesine başvuruyu da getirdi. IRC A-3’te turuncu bayrakta yarışan MNG Kargo-alto teknesi gövdesinde folyo kaplamanın mevcut olduğunu Marmaris Kış Trofesi’nde yarıştığı için her yarış öncesi sponsor çıkartmalarını söküp-takmak gerektiğini ve bu işlem sırasında gövde folyo kaplamasının zarar göreceğini sponsor çıkartmalarını gövde yerine baş vardavela üzerinde kullanmak için onay rica etti.

Konu ‘uygun görülmemiştir’ imzası ile 17.01.16 tarihinde ilan edildi. Bir başka dilekçe de yine aynı grupta yer alan Rain teknesine aitti. Bu tekne gezi sınıfı bir tekneydi ve sahibi aynı özelliklere sahip diğer tekneler ile IRC B grubunda yer almasının doğru olacağını vurguluyordu. Aynı imza yine 17.01.16 tarihinde konuyu dikkate alarak ‘uygun gördü’ ve Rain teknesi yer değiştirdi. Saat 10:32’de başhakem VHF 72’den aynı anonsu iki kez tekrarladı. Buna göre son durum, Karaada-kurtburnu arasında dalga yüksekliği 2,5 metre rüzgâr yönü G-GD ve gücü 28 knot üstüydü. Günün ilk startı iki saat ertelenmişti. Sonraki anons 13:30 da yapılacaktı. Bu dakikadan sonra 47 tekne ve ekipler limana yakın yerlerde konuşlandı.

Biz de sektör muhabirleri olarak hep aynı masada bulunuyorduk. Komite botunda iki saatlik tehir bayrağı

(tehir altı No:2) arya edilmişti. İlk gün için yarış olup olmayacağı yeni bir anonsla saat 14:00’te ilan edilecekti (13:36). Anonslar son derece net, anlaşılır ve sağlıklıydı. Ayrıca iki kez tekrarlanması da bugüne kadar hasretini çektiğimiz bir uygulama olarak dikkatimden kaçmadı. Saat 14:09’u gösterdiğinde beklenen karar ve anons duyuldu. Komite botunda tehir altı A flaması toka edilmişti. Bugün başka yarış yoktu ve ekipler gerçek denizci lezzet mekanlarında kazık yemeden birlikte olabilecekti. Kısa sürede ortalık sakinledi ve ızgaralardan dumanlar yükselmeye başladı. Pekiyi ilk gün araya giren başka şeyler yok muydu?

Kısaca bakalım. Bundan önceki senelerde ‘liman başkanlığının da kararı var’ diye söylenerek liman çıkışı yapılmayacak denildiyse de bu kez böyle bir yaklaşım olmadı. Sırasıyla Acadia 7, Big Easy ve Bold liman çıkışı yaptı. İçlerinden Bold’dan denize adam düştü. Teknenin ana yelkeni hasar gördü. Dakikalar sonra Bold ekibi limana yakın bir lezzet mekanına giriş yaparken ellerinde açılmış ve havası alınmış can yeleği göze çarpıyordu. IRC A-2’de yarışacak olan Leader teknesinde tansiyon ayarları yapılıyordu. Limanda fırtınada gün batımına yakın saatlerde direklerden gelen uğultu fotoğraf karelerime sessiz olarak yansıyordu ve çarşı içindeki bir kitapçıda masum kedi file sepetlerin üstünde alışa gelmiş huzur uykusundaydı. Sponsorumuz olan konaklama yerinde ise değişim kendini göstermiş klas bir hava ruha yansıyordu.

Olmaz olmaz deme

Bir gün sonra 53 knot’lık bir rüzgârla buluştuk liman ağzında. Yarış komitesi ekstrem bir durum olduğu için 11:30’a brifing koydu. Başhakem brifing saatine kadar ölçülen rüzgârın hep 30 knot’ların üstünde olduğunu belirtti. Sağanaklarla 53-55 knot’lara kadar varabildiğini ekledi. “Bir yarış düşünmemiz söz konusu değil” dedi ama yarış yapılabilir gibi olursa da yalnızca 32 teknenin kayıt verdiği IRC A grubuna start vereceklerini ifade etti. Güzel bir uygulama… Saat 13:30’a kadar bekleyelim mi (?) yoksa şimdi iptal edelim mi gibi (zafiyet içeren ama nezaketi de yanında taşıyan) bir anket tarzı brifingte dikkat çeken olaydı.

32 teknelik kayıttan katılım son derece azdı; Mad X, Exit, Acadia 7, İskorpit net görüş belirtti. Yine de 13:30’a kadar beklenecekti. Saat 13:36’da anons yapıldı ve CFM-BAYK Kış Trofesi 2016’da, 1. ayak abandone altı A flamasının toka edilmesiyle haftaya son nokta konuldu. Naviga raflardaki yerini aldığında trofenin ikinci ayağı 6-7 Şubat 2016’da koşuluyor olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.