Lena Erdil: “Bu büyük bir özgürlük”

Naviga - - Windsurf -

Her ne kadar Red Bull Storm Chase yarışçıları kadar fırtına koşullarında yapmasa da sert hava koşullarında ve dev dalgalarda rüzgâr sörfü deneyen sporcumuz, PWA World Tour 2014 ikincisi, 2015 üçüncüsü Lena Erdil. Her zaman farklı disiplinler denemeyi tercih eden Erdil, özellikle kış antrenmanlarını Cape Town’da, Güney Atlantik Okyanusu’nun dev dalgalarında gerçekleştiriyor. Lena Erdil, ekstrem rüzgâr sörfü deneyimiyle ilgili şunları anlatıyor:

“İlk kez liseden sonra Maui’ye gittiğimde gerçek dalga gördüm ve denize tekrar aşık oldum. O günden itibaren dalgalara olan tutkum gittikçe arttı. Sert fırtınalı günlerde denizde olmak, onun gücünü hissetmek kendimi doğaya daha yakın hissetmemi sağlıyor. Ekstrem rüzgâr sörfü 50 knot rüzgârdan sonra başlıyor. Böyle hava koşullarında sörf yapabilecek dünyada 20 kişi vardır ya da yoktur. Bu kadar sert havada sörf yaparken düz gitmek bile çok büyük çaba istiyor, yelken kapanmıyor ve inanılmaz güçte sağanaklar vuruyor. Bence bu işi

başarmanın tek yolu korkusuz olmak ve zevk almak. Tabii güç ve strateji de önemli ama üst düzey sporcularda bu zaten var. Dev dalgalarda sörf yapmanın beni tatmin eden yanı gerçekten o anı yaşamak ve başka hiçbir şeyi düşünmemek. Bu inanılmaz bir özgürlük. Bu duyguları yaşatabilecek başka bir şey düşünemiyorum. Birçok ekstrem spor var ama benim için tek başıma denizde olmak ve aynı zamanda dalgayla rüzgârın gücünü kullanarak uçmak, takla atmak veya sadece mücadele etmek bile en güzel duygu. Türkiye’de ancak sert lodos fırtınaları Ege kıyılarına vurunca rüzgâr sörfü biraz ekstrem hale geliyor ama tabii dalga boyu hiçbir zaman okyanustakilere ulaşamıyor. Aslında benim hayalimde Karadeniz turu var, oradaki fırtınaları görmek ve sörf yapmak istiyorum.”

Lena Erdil

Lena Erdil

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.