Deniz Leasing

Naviga - - Fuar Tekneler -

Deniz Leasing Genel Müdürü Kahraman Günaydın anlatıyor:

Tekne kredisi ve leasing farkı:

Leasing işlemlerinde müşteriler bireysel kredilere kıyasla daha uzun vadeli finansman sağlama avantajına sahip. Ayrıca ithalat, sigorta, bayrak gibi operasyonel işlemler de leasing şirketi tarafından yapıldığı için hem zaman hem de maliyet açısından avantajlı. Finansal kiralama süresi boyunca, teknenin mülkiyeti leasing şirketi üzerinde olduğu için genellikle ek bir teminat istenmeden işlemler gerçekleştirilebiliyor. Bireysel nitelikli banka kredilerinde ise gayrimenkul, mevduat, menkul kıymet gibi ek teminatlar istenebiliyor. Ayrıca leasing ile finansman sağlandığı takdirde vergi avantajlarından yararlanılması da mümkün. Müşterilerin leasing işlemi yapabilmesi için mutlaka tüzel kişilik olması gerekiyor, mevcut yasalar çerçevesinde halen bireyler leasing ile finansman sağlayamıyor.

Vade seçenekleri: Tekne alımlarının finansmanında 60 aya kadar vade seçenekleri sunabiliyoruz. Müşteriler doğrudan döviz cinsinden borçlanma seçeneğine de sahip. Teminat: Finansman süresi boyunca teknenin mülkiyeti leasing şirketi üzerinde olduğu için teminat olarak kabul ediliyor. Müşterinin finansal açıdan yeterli görülmediği durumda ek bir teminat talep edilebilir. Bu doğrultuda istenen teminat yapısının işlem bazında değişkenlik gösterebileceğini söyleyebiliriz. Fiyat sınırı: Açıkçası belirlediğimiz bir aralık yok; hem Türk hem de yabancı bayraklı uygun tekneler için leasing yoluyla finansman seçenekleri sunuyoruz. Peşinat/kredi oranı: Genellikle toplam tutarın en az % 20’sini müşterinin karşılamasını bekliyoruz. Burada da yine müşterinin finansal gücü ve teknenin özellikleri doğrultusunda peşinat oranı işlem bazında değişkenlik gösterebilir. Sigorta: Tüm leasing işlemlerinde ilgili ekipman için sigorta yapılması zorunluluğu mevcut. Tekne işlemlerinde de maruz kalınabilecek tüm riskler dikkate alınarak kapsamlı bir sigorta poliçesi mutlaka isteniyor. Sigorta poliçelerinde leasing şirketleri lehine dain- i mürtehin şerhi bulunduğu için, oluşacak hasar ile ilgili tazminat öncelikle leasing şirketine ödenir. Bu şekilde olası riskleri en aza indirmiş oluyoruz. Satın alma işlemleri: Tüm operasyonel ve hukuki süreçler şirketimiz bünyesinde yer alan uzman kişiler tarafından yürütülüyor. Tekne yurt dışından alınacak ise ithalat ile ilgili işlemler; sigorta, bayrak ve tescil ile ilgili tüm süreçler bizim tarafımızdan takip ediliyor. Ayrıca yabancı bayraklı tekne alımlarında yurtdışında şirket kurulumu ile ilgili süreçlerde de müşterilerimize destek sağlıyoruz. www.denizleasing.com

Dufour 460 Grand Large

Tur Marin

Avrupa’da Yılın Teknesi adayı Dufour 460 Grand Large’da yelken donanımları geniş kokpitte konumlandırılmış. Dufour 500 GL ve Dufour 560 GL gibi serinin büyük modellerinde olan geniş yüzme platformu, kokpitteki barbekü, buzdolabı, lavabo, katlanabilir yatak gibi konfor donanımı yeni Dufour 460’da da mevcut. Yeni köşeli gövde yapısı ve özel salma tasarımının yanı sıra standart baston, Code 0 ve asimetrik balon yelken seçenekleriyle performansı bir adım öteye taşıyor. Üç ve dört kamaralı olmak üzere üç farklı yerleşim seçeneği bulunan 460 Grand Large, 55 CV motorla sunuluyor. 250 litre yakıt, 530 litre su kapasitesi var. Sergilenecek diğer tekneler: Dufour 382 Grand Large, 412 Grand Large.

Tam boy: 14,15 metre En: 4,50 metre

Ağırlık: 10,76 ton www.turmarin.com.tr

* Başlangıç

Hanse 455

Trio Deniz

Hanse 455, markanın tüm modellerinde standart olarak sunulan kendinden tramolalı flok sistemiyle hem kolay hem de performanslı yelken seyri sunuyor. Dümenden ayılmadan tüm ıskota ve mandarlara ulaşabilmeyi sağlayan kokpitte halat karmaşası ortadan kaldırılmış. Önceki modeline göre daha geniş kokpit, ön güverte ve güneşlenme alanına sahip. Hanse 455’in en beğenilen özellikleri arasında dört adet büyük heç ile aydınlatılan salonu yer alıyor. Sergilenecek diğer tekneler: Hanse 575, Hanse 505, Hanse 415.

Tam boy: 13,95 metre En: 4,38 metre

Ağırlık: 11,60 ton www.triodeniz.com

*Vergiler hariç, fabrika teslim, başlangıç

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.