Doğanın takvimi

Naviga - - Edİtörden -

Nisan, tabiatın kendine geldiği, yağmurlarla yıkanıp tazelendiği harika bir aydır. 4 Nisan’da, Datça Yarımadası’nda (eski ismiyle Reşadiye, yabancı kaynaklarda Knidos) badem ağaçlarının çiçeklenmesiyle bülbüllerin ötmeye başladığı söylenir. 5 Nisan ise ağaçların en nazlılarının bile artık dayanamayıp çiçek açtığı gündür. Sonrasında kış günlerini aratmayan haysiyetli fırtınaları müteakip 24 Nisan’ın ipekböceğinin kozadan çıktığı gün olduğuna inanılır. Doğa takviminin yazılmayan el kitabında kışı tamamlayan 45 günlük sürecin 21 Mart’ta başladığı, Hıdırellez Günü olan 6 Mayıs’ta yazın gelmesiyle bittiği bilgisi de yer alır. Anadolu’da bu 45 günlük ‘geçişin’ farklı ve birbirinden güzel isimleri vardır. Örneğin; “dokuzun dokuzu”, “april beşi”, “leylek kışı”, “oğlak kışı” gibi.

Toprakla uğraşanlar için bu dönem hayatidir. Denizdekiler içinse fırtınaların kıştan kalan kudretini bir nebze tükettiği, balık-karides av yasaklarının başladığı, teknelerin dinlenmek ve yaza hazırlanmak için karaya çıktığı günlerdir.

Pekiyi siz hazır mısınız denize, doğaya, huzura ve uzun tatlı seyirlere? Tabiat ananın yenilendiği, çiçeklendiği bu ayda size baharın müjdecisi bir sayı hazırladık: Bakım, onarım, seyir önerileriyle dolu, son dakika tekne almak isteyenler için stok tekne dosyası, gezilecek adalar, kuzinede kaynayacak yemek tarifleri, havuzlukta okunacak keyifli sohbetler... Sosyal sorumluluklarımızı unutmadan onları her zaman destekleyerek, geleceğin denizcileri çocuklarımıza sahip çıkan dopdolu bir dergi…

Bizler yaz aylarımızın planlarını çoktan yaptık. Sizlerle bir araya gelmek, hep denizde buluşmak için harika rotalar çizdik. İstanbul’da, Ege’de, Akdeniz’de ağırlıklı olmak üzere birbirinden güzel etkinlikler, sponsorluklar, fuar katılımları ve yeni sürprizlerle ‘mavide’ buluşmaya hazırız, ya siz?

Denizin tuzundan uzak kalmayın.

TN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.