Deniz kurdu

Turhan Soyaslan’ın tasarlayıp Ege Yat’ın inşa ettiği Olde Salt, World Superyacht Awards’un finalistleri arasından klasik güzelliğiyle öne çıkıyor. Olde Salt ayrıca, tersanenin artırılan kapasite ve niteliğinin avantajlarını da gövdesinde barındırıyor.

Naviga - - Tekne Hİkayesİ - YAZI: DENİZ BORA

‘500 GT altı ve 30-41,9 metre arası deplasman tipi motoryat’ kategorisinde, Alia Yachts’ın Rüya adlı teknesiyle beraber finale kalan Olde Salt, klasik daktilolar, hesap makineleri, deniz eskileri toplayan bir İspanyol koleksiyoner için inşa edilmiş. Ege Yat’ın sahibi Sinan Özer, “Müşterimiz, daha önce bir Fransız’a yaptığımız La Sultane isimli klasik motoryatı beğenmişti. Bu yatın kendine has çizgileri başlangıç noktamız oldu. Türkiye’nin değerli tasarımcılarından Turhan Soyaslan ile bir araya gelerek Olde Salt’ın ana hatlarını oluşturduk. Karşımızda ne istediğini çok iyi bilen bir müşteri vardı. Onun istek ve ihtiyaçlarına göre yenilemeler yaparak tasarımı tamamladık.”

2014’ün başında yapılan anlaşma sonrasında girilen altı aylık tasarım safhasının ardından başlayan inşa süreci bir senede tamamlanmış. Ören’deki tersanede yapılan imalat, aynı anda ikişer blok kurularak gerçekleştirilmiş. Gövde ve üst binası A sınıfı çelikten inşa edilen Olde Salt’ın yapımında imalatı biten bloklar birleştirilerek zamandan tasarruf edilmiş. “Olde Salt’ın mobilya işleri, çelik gövde imalatının başlamasıyla birlikte mobilya atölyemizin mock-up (tam boy maket) bölümünde, her kompartıman için ayrı kurulan üniteler içerisinde üretildi; cilası atıldıktan sonra tekne üzerinde montajı yapıldı.

Ahşap atölyemizde kurduğumuz mock-up alanları, kısıtlı zamanı çok etkili bir şekilde kullanmamızı sağladı. Sıcak işler devam ederken mobilya ve

kabinler bu alanda özel hazırladığımız bölmelerde imal edildi.”

Geçen yaz suya inen 34 metre boy ve 8,2 metre enindeki Olde Salt’ın deneme seyirleri özellikle yüksek havalarda yapılmış. “Hedeflediğimiz gibi son derece güven verici, dengeli, sessiz bir tekne oldu” diyen Özer, WSA adaylığını şöyle değerlendiriyor: “Biz klasik tekne inşa etmeyi seviyoruz. Bu tekneler yıllar içerisinde asla demode olmuyor hatta değerine değer katıyor. Olde Salt da hem yat sahibinin hem de bizim özgün tarzımızı yansıtan, yıllar boyu modası geçmeyecek sadelikte bir yat oldu. World Superyacht Awards, sektörümüzün en önemli ödül organizasyonu. Tasarımı ve inşası Türk olan Olde Salt’ın dünyada isim yapmış önemli tasarımcı ve tersanelerin ürettiği yatların arasından seçilip finale kalması bizim için gurur verici. Sonucu merakla bekliyoruz.”

RINA ‘unrestricted’ klas ve MCA’E uygun olarak inşa edilen, tekne sahibinin özel kullanım için yaptırdığı Olde Salt, yaz boyu bütün Akdeniz’i dolaşacak, kış başında ise kışlama ve servis için yine Ege Yat Tersanesi’ne çekilecek.

Kullanıcı dostu tekne

Teknenin sadeliğine vurgu yapan Sinan Özer, “Teknik açıdan baktığımızda, inşa ettiğimiz tüm deplasman ve yarı deplasman yatlarda hedefimiz, her türlü hava şartlarında, buzullar hariç dünyanın her yerinde ikmalsiz seyir yapabilecek formda ve kapasitede olmasıdır. Olde Salt da bu özelliklerde bir tekne. Yatın dünyanın her yerinde servis ve yedek

parça ihtiyacı olabileceğini göz önüne alarak karmaşık sistemler yerine kolay anlaşılır, kullanıcı dostu sistemler tercih ettik” diyor.

Dış çizgileri klasik olan teknenin iç tasarımında ise göz yormayan sadelik ön planda tutulmuş. Döşemelerde doğadan ilham alarak ekru, fildişi ve beyaz ve toprak tonları dikkati çekiyor. “İç mekanlarda vernikli kayın kaplamalar, masif meşe parke zeminler, deri panel tavanlar, İtalyan keten ve pamuklu döşeme kumaşları göze hitap ediyor. Tüm ıslak zeminlerde beyaz akrilik Corian malzeme tercih ettik. Dış mekanlarda parlak lake tavan kaplamaları, Sunbrella döşeme ve tenteler kullanıldı.”

Olde Salt’ın ana güvertesinde kıçta büyük bir masa ve oturma grubu bulunuyor. Üst güvertede de aynı büyüklükte, etrafında 14 kişinin rahatlıkla yemek yiyebileceği bir masa yer alıyor. Kıçta geniş bir oturma/uzanma alanı var. Üst güvertenin ön tarafında geniş güneşlenme alanları mevcut.

Hem ana güvertede hem de üst güvertede bulunan iki salonun yanı sıra dış mekanlardaki oturma ve yemek alanlarıyla Olde Salt büyük grupları ayrı mekanlarda ağırlayabilecek kapasitede bir yat. Ana güvertenin ön tarafına konumlandırılan ana kamaranın yanı sıra alt güvertede iki büyük VIP kamara ve iki çift kişilik kamara mevcut. Her birinin kendine ait banyosu bulunuyor. Mürettebat kamaraları ve mutfağa ise ayrı bir koridordan ulaşılıyor. Bu bölümde üç kişilik bir mürettebat kamarası, bir hostes kamarası ve bir de kaptan kamarası mevcut. Mutfak, mürettebat oturma alanını da içinde barındırıyor. Rahat çalışılabilecek açıklık ve yüksekliğe sahip makine dairesine bu koridordan ulaşılabiliyor.

Kızakta 66 metre var

Ege Yat, bu klasik güzelin ardından, 66 metrelik yeni projesine yoğunlaşmış durumda. Tersanenin bugüne kadar inşa edeceği bu en büyük yat için Ege Yat ekibi ve tüm altyapısı, makina parkıyla birlikte büyütülüp revize edilmiş. 80 metreye uzatılan hangar yeni vinçlerle de takviye edilmiş. Sac gövdesi tamamlanan ve alüminyum üst yapının üretimine başlanan bu yatın 2,5 senede tamamlanması planlanıyor. Tersane ayrıca, tasarımın tamamladığı 24 metrelik motoryat projesinin inşası için hazırlıklarını sürdürüyor.

Olde Salt’ın teknik özellikleri Tam boy: 34 metre En: 8,20 metre Ağırlık: 140 ton Yakıt kapasitesi: 22.200 litre Su kapasitesi: 11.000 litre Motor: 2X600 HP Yanmar www.aegeanyacht.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.