Kikladların en sert kıyıları: Folegandros (Bolukendire)

Finike dilinde anlamı ‘kayalık’ olan Kikladların en çıplak, kurak ve en dik yamaçlarına sahip adasıdır Folegandros. Buna karşın fotoğraf sanatçılarını ve ada etrafındaki gizemli mağaralardan dolayı dalış tutkunlarını cezbeder.

Naviga - - Seyİr Defterİ - YAZI VE FOTOĞRAFLAR: İSMAİL ŞANDAN

Folegandros, sert havalarda adaya yaklaşırken denizcileri biraz ürkütür. Ancak özellikle deniz seviyesi altında olan Khrysospilia ( Altın Mağara) ise doğaseverlerin bir o kadar ilgisini çeker.

Ada nüfusu 600 civarında. Feribotların yanaştığı ana liman Karavostasis (36˚36.9 K-24˚57’.1 D), adanın güney doğusunda Ag. Artemios Burnu’nda. Derinliği 2,5- 4 metre arasındaki beton bir rıhtıma, demir atıp kıçtankara oluyorsunuz. Yer yoksa iskelenin güneyinde eriştelik arasındaki yer yer kum zemin demire uygun.

Bu limana ilk defa gelenler için gece giriş riskli. Zorunlu girilecekse burundaki beyaz ve kırmızı sektörlü fenere çok dikkatli yaklaşmaları gerekiyor. İki yöndeki kırmızı sektörde 0,1 ve 0,2 deniz mili mesafelerde deniz üzerinde kayalıklar var.

Dört- beş tane taverna- bar, fırınmarket ve kafeleri olan bu kasabada otel ve pansiyonlar uygun fiyatlarda hizmet veriyor. Limanda Kalymnios Taverna taze meze ve ada yemekleri ile ada mutfağı beklentilerini karşılıyor.

Civardaki beş plaja günlük turlar var. Latinaki, Pountaki, Vardia ve Livadi plajları bir- iki dakikalık yürüyüş mesafesinde. Karavostasis’ten 3 kilometre mesafedeki Folegandros’a 07: 00- 23: 00 saatleri arasında otobüs çalışıyor. Denizden 350 metre yukarıda kurulmuş eski yerleşim yeri Horadaki Kastro’ya ( eski kale) kemerli bir geçitten giriliyor. ‘ Astardi’ güzel mezeleri ile birlikte ‘ Rakomelo’ içmek için şirin bir kafe bar. Sahibi Giritli bir müziksever. Keyifli bir akşam geçirdik. ( Tavsiye edilir…)

Hora’nın sokaklarından yüzlerce merdivenle çıkılan en tepedeki Panagia Kilisesi’nden panoramik fotoğraflar alabiliyorsunuz. Kasabanın 27 Temmuz’da düzenlediği bir festivali varmış, biz göremedik. Zeytincilik ile ilgili aletlerin sergilendiği küçük bir halk müzesi köyün içinde.

Ana kasabadan 3-4 kilometre mesafedeki tipik bir ada köyü Ano Meria’da da bir folklor müzesi var. Adada yürümeyi sevenler için patikalar yapılmış. Dik yamaçlardan çok güzel kumsallara iniyorsunuz.

Adada batı ve güneyli havalar dışında alargada kalabileceğiniz ikinci demir yeri Vathi Koyu ( 36 ˚ 37’. 7 K- 24 ˚ 53’. 5 D). 15 metre derinlikte dibi kum ve erişte olan bu koy kuzey ve doğu havalarına korunaklı. Kıyıdaki Angali ( Agali) taverna, kafe ve pansiyonları olan 12-15 evden ibaret küçük bir yerleşim yeri. Günlük gezi teknelerinin geldiği vadi içine konuşlanmış bu kumsal sakin atmosfer tercih edenlerin gözdesi.

Shell İstasyonu Hora’da ( Tel:+ 30 228 604 1475-Cep:+30 694 221 9336)

Erol Kepenek cevaplıyor: Almayı düşündüğünüz ikinci el motorda ilk kontrol edeceğiniz doküman CE belgesi olmalı. Eğer ürünün CE belgesi yok ise, yani eski bir makine ise CE belgesi çıkartmanız lazım ki bu astarı yüzünden pahalı bir iştir. CE belgesi var ama kayıp ise motorun distribütörüyle yazışarak bunu sağlayabilirsiniz. Eğer motor,

bağlama kütüğü olan bir tekneden sökülmüş ise işiniz daha kolay. Ayrıca motorun orijinal faturasının var olması gerekir. İşleminizi her liman başkanlığı yapabilir. Teknenizin boyuna bağlı olarak ruhsat harcına tabi iseniz ruhsatınız yenilenir, ruhsat harcı ödersiniz. Başka bir gideriniz olmaz. İyi günlerde kullanın.

Karavostasis Koyu

Folegandros'un kuzey yamaçları Vardia Plajı

Hora'da kütüphaneli kafe

Hora evleri

Hora

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.