Kap kaç çantası

Dileğimiz elbette hiçbir denizcinin grab bag’e, yani bir acil durum çantasına ihtiyaç duymaması. İçine gerekli tüm evrak ve aleti koyduğunuz bu çantayı her seyirde hazır bulundurun, bir kaza anında tekneyi bırakmak zorunda kalırsanız, kapın ve kaçın.

Naviga - - Gereklİ Şeyler - YAZI: ŞULE KAYA

Dilimizde bir karşılığı bulunmayan ‘grab bag’, en basit haliyle acil durumlarda hızlıca yanımıza alacağımız çanta anlamına geliyor. Amacı, tekneyi terk etmek zorunda kaldığımız durumlarda en çok ihtiyaç duyabileceğimiz malzemeleri bir arada bulundurmak ve tek tek aramak zorunda kalmamak. Yazarlarımızdan Gülin Bozkurt’la birlikte yıllardır açık deniz seyirleri yapan Ekber Levent ise grab bag’i şu sözlerle açıklıyor:

“Tekneyi terk etme durumunda can salına geçerken yanınıza almak zorunda olduğunuz eşya ve aletlerin muhafaza edildiği, önceden hazırladığınız ve aciliyet durumunda derhal yanınıza alıvereceğiniz su geçirmez çanta diyebiliriz. Kısaca terk anında alınacak aciliyet çantası olsun.”

Grab bag’in uzun yol, açık deniz ve özellikle okyanus geçişleri yapacak tüm teknelerde bulunması şart. Seyir süreniz ve mesafe arttıkça çantanın da büyümesi gerekiyor. Ekber Levent, grab bag’e konulması gerekenleri şöyle sıralıyor:

Her uzun yola çıkan, bu çantanın muhteviyatını kendine göre ve özellikle can salının içinde olanlara göre hazırlayabilir. Örneğin listede çekme halatı var, o zaman çantanıza koymanıza gerek olmayacaktır. Bu arada can salınızın yapacağınız seyre uygun ve geçerlilik süresinin kapsamında olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Can salındakine ilave gece ve gündüz kullanılan fişekler, el telsizi, yedek piller, ayna (CD de olur), düdük, korna, sualtı feneri, mümkünse radar reflektörü, can yeleği ve yedek tüpü çantanıza yerleştirin.

Hayatta kalabilmek için yemek yemek ve su içmek zorundayız. Can salınızda yüksek kalorili kuru gıda ve su olsa da yanınıza kalori barları, hazır konserve yemek ve su bulunmalı. Konserve açacağını ve bıçağı da unutmayın. Elle çalışan su yapıcı, balık oltası ve rapala takımı da mutlaka çantanızda olmalı. Bunları gerekirse küçük torbalara yerleştirip, bantlayarak fazladan korumaya alabilirsiniz. İlk yardım için gerekli en temel olan maddeleri, deniz tutmasına karşı ilaçları ve şahsi ilaçlarınızı mutlaka koymalısınız. Yüksek korumalı güneş kremi ve güneş gözlüğünün de unutulmaması gerekiyor.

Diyelim ki teknenizi terk ettiniz ve kurtarıldıktan sonra karaya ayak bastınız. İşte tam bu sırada kullanmak için pasaportunuzu, tekne evraklarını, bir miktar döviz para ve kredi kartlarınızı yola çıktıktan hemen sonra çantaya yerleştirmeyi de unutmayın.

Seyir sırasında kullanıyor olabileceğiniz el GPS’I, el VHF telsizi, taşınabilir uydu telefonunun yanınızda olması hayat kurtaracaktır. Cep telefonları ve tabletler artık bugünün teknolojisinde birer el GPS’I oldu zaten. Bunlara içine elektronik haritaları içeren uygulamalar da yükleyebilirsiniz. Ancak internetsiz ortamda tüm detayların görülebilmesi için önceden seyir bölgenizdeki yerlerin indirilmiş, açılmış olması çok çok önemli. (Açılan bölge beyaz hale geliyor.)

Tüm bu aletlerin şarjlarının tam olması, dışarıdan takılan yedek şarj depoları ve mümkün ise güneş enerjili şarj imkanı veren ekipmanın temin edilebilmesi önem taşıyacaktır. EPIRB aleti mutlaka alınması gerekenler listesinin başlarında yer alır.

Eğer teknenizde kişisel takip cihazınız var ise o da terk anında alınmalıdır.

Grab bag’in özelliğine gelince. Çantanın sert ya da yumuşak olması önemli değil. Mühim olan su geçirmez ve yüzebilir olması. En önemli noktalardan biri de bu çantanın saklanacağı yer. Ekber Levent, çantanın acil durumlarda hemen ulaşılabilecek, görünür bir yerde bulunmasının şart olduğunu belirtiyor ve gece görünmesi kolay olması için üzerine reflektör yapıştırılmasını tavsiye ediyor. Ekber Levent’e göre bir grab bag’in saklanacağı en iyi yer can salına yakın bir nokta. Kendi teknelerinde genellikle yedi-sekiz kişi olduklarından iki adet grab bag bulundurduklarını belirten Levent, genellikle harita masasının yanında ve kokpitte bulundurduklarını sözlerine ekliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.