Naviga’nın

İsmini duyduğumuz anda bizi ‘mutlu’ eden prodüktör ve ‘Happy’ gibi hitlerin şarkıcısı Pharrell Williams, kiminle düet yapsa bir numara oluyor, neye bulaşsa başarılı oluyor. En zengin ünlüler listesinde dokuzuncu sırada yer alan Williams’ı sayfalarına taş

Naviga - - Çevre - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ

Dünyadan kazandığı nimetleri dünyaya faydalı olmak adına kullanmaya karar veren Pharrell Williams, Bionic Yarn adlı firmanın ortağı olarak çalışmalarına destek veriyor. Williams’a geçen ay Boat International’ın Okyanus Ödülleri’nden birini kazandıran bu destek, her yıl sahillere vuran milyonlarca plastik şişeyi giyilebilir hale getiriyor.

Bionic Yarn nedir?

Tekstil sektörü her geçen gün daha dayanıklı, su, kar geçirmez, yıllar geçse eskimez ürünler yapmak için çalışıyor. Bionic Yarn’ın kurucuları Tyson Toussant ve Tim Coombs da her gün sokakları kirleten, denizleri boğan plastiklere bakarken aradıkları dayanıklı ham maddenin çok da uzakta olmadığını fark eder. Geri dönüşümü tekstilde kullandığınızda elde ettiğiniz ürünün dayanıksızlığı hareket noktaları olur. “Neden daha dayanıklı olmasın?” diyerek plastikleri ipliğe çevirme fikri, 2009’da önce Recovery Textiles sonra Bionic Yarn markasını doğurur. Bu projenin başarılı olması için ürünü tanıtıp markalar için çekici hale getirecek bir yüze ihtiyaç doğar ve sahneye Pharrell Williams çıkar. Esquire dergisi tarafından dünyanın en iyi giyinen erkeği seçilen Williams’ın adının projeye dahil olmasıyla birlikte GAP, Moncler, Timberland, Burton, Top Shop, Adidas gibi markalar Bionic Yarn ipliklerini kullanmak için sıraya girer. 2 milyon pet şişeyle başlayan geri dönüşüm 10 milyonu bulur. Elbette markanın yaratıcısı ve temsilcileri bunun okyanusları temizleyecek bir sihirli değnek olduğunu düşünmüyor ancak bir yerden başlayıp plastikleri geri dönüştürmenin çözüm ve farkındalık adına önemli bir adım olduğu kesin, üstelik işin içinde yıldız bir isim de varsa.

Özellikle kot, dış giyim, sırt çantası, valiz ve el çantaları için çok uygun olan Bionic Yarn iplik hem dayanıklı hem de çabuk kuruyor. Üç aşamalı üretim

sürecinde önce plastik şişeler eritilip küçük liflere ayrılıyor. Lifler eğrilerek ipliğin merkezini oluşturuyor. Bu merkezin etrafına örülen sarmal, koruyucu katmanı meydana getiriyor. Sonuçta yüksek performanslı ve lüks kumaşların dokunacağı iplik ortaya çıkıyor. Pharrell Williams’ın da ifade ettiği gibi kumaşta bir farklılık hissetmiyorsunuz ama aslında bir farkı var, o da çevreye ve doğaya gösterdiğiniz ilginin farkı.

Okyanus ‘jean’i

Hollanda markası G-star Raw, Bionic Yarn ile en yakın çalışanlardan biri. Üç yıldır Bionic Yarn iplikleriyle üretilen ‘Raw For the Oceans’ adlı koleksiyonunu Pharrell Williams ile tanıtıyor. İnternet sitesinde koleksiyonun okyanus temasıyla renklendirilen özel bir sayfası hatta oyunu bile var. Hesap basit: Üç koleksiyon=okyanus kıyısından toplanmış 2 milyon plastik konteyner...

Pharrell Williams’a okyanus ve dünyayla ilişkisi sorulduğunda “Fanatik ya da etkili bir aktivist değilim. Elinde pankartla dolaşıp kamyonların önüne yatacak adam arıyorsanız, o ben değilim ama adanmışlıkları için onları takdir ederim. Başıma gelen ve minnettar olduğum çok şey var hayatımda. Bize verilenleri bir şekilde tabiat anaya geri vermeliyiz diye düşünüyorum. Bu işbirliği ile insanlara boş vermek istemiyorsanız ‘okyanuslar için bir şey yapabilirsiniz’ deme fırsatını buldum. Halk ve hükümetler çevre için bir şey yapmakta yavaş kalıyor. Okyanusları korumak için yeterince kanun yok. ABD olarak kendi politikalarımız değişene kadar başka ülkeleri yargılayamayız” diye cevap veriyor.

Williams’a göre herkesin hayatının bir parçası olan, her gün giydiğimiz, bazılarımıza göre statü sembolü olan ya da giyime ne kadar para harcadığımızı kanıtlayan veya kim olduğumuzu ifade eden bir şey moda. Bionic Yarn ve G-star Raw modanın hem en üst düzeyine hem de altlara sızmayı hedefliyor. Sürdürülebilirlik ve kimsenin bir daha okyanusa bir şey atmamasını sağlama amacından yola çıkıyorlar. Dünyanın çoğunu kaplayan okyanuslar da temizliğe başlamak için doğru bir nokta gibi görünüyor.

Herkes kıyıları dolaşıp çöp toplayamaz belki ama herkes kot giyebilir.

Sağlıklı mı?

G-star Raw’ın açıklamasına göre plastiklerin ipliğe dönüştürülmesi aşamasında markanın kimyasal kullanımındaki katı kurallarına uyuluyor. Standart geri dönüşüm teknikleri uygulanmıyor. %35’ten %60’a varan oranlarda temizlenmiş plastik içeren üç farklı iplik çeşidi tercih ediliyor. Pamukla karıştırılarak kullanılan Bionic Yarn ipliklerinden üretilen kıyafetler eskidiğinde içindeki polyester ayrılarak tekrar geri dönüştürülebiliyor. Son koleksiyonda kotların her zaman eleştirilen boya konusuna da daha çevreci yöntemler geliştiren marka, sürdürülebilir boyalar üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

Pharrell Williams ile anlaşan Adidas, Originals ürünlerinin bazılarında Bionic Yarn kullanıyor Timberland’in bal peteğinden esinlenen Bee Line botları da Bionic Yarn ile üretiliyor

Parley ve Adidas’ın işbirliği Poliamid ve balık ağının geri dönüşümüyle ortaya çıkan bu tasarıma hayat verdi

Raw For the Oceans

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.