A Milli Takımımız dünya ikincisi oldu

Melges 32 Avrupa Serisi’ndeki macerasını bu yıl da sürdüren Eker Sailing Team, ikinci sezonun ilk ayağında podyuma çıkmayı başardı. Bu yıl ekip değişikliğine giden takım, İtalya’da yapılan yarışta üçüncülük elde etti.

Naviga - - Pruva - YAZI: ŞULE KAYA

Güney Afrika Stellenbosch'da 23 Mart-2 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen CMAS Underwater Hockey World Championship-sualtı Hokeyi Dünya Şampiyonası'nda A Milli Takımımız dünya ikincisi oldu. A grubunda altı maç yapan takımımız sadece İngiltere'ye 4-2'lik skorla mağlup oldu. Grup birincisi olarak çıktığı çeyrek finalde Hollanda'yı 5-3'lük skorla geçen milliler, yarı final kurasında grup maçlarında yenildiği tek takım olan İngiltere ile eşleşti. Bu zorlu maçta cezalar nedeniyle altı kişiden iki kişiye düşseler de son saniyelerde gelen golle öne geçerek İngilizleri yendiler. Finalde Avustralya'ya 3-0 yenilen A Milli Takımımız şampiyonayı ikinci olarak tamamladı.

Toplam dört ayaktan oluşan 2016 serisinin ilk ayağı 8-10 Nisan tarihleri arasında İtalya'nın Porto Venere şehrinde yapıldı. Bu yıl ekipte değişiklik yapan takım, ilk ayakta rakiplerini geride bırakarak üçüncü olmayı başardı. Naviga'nın sorularını yanıtlayan takımın dümencisi Ahmet Eker, kendilerinin de bu sonucu beklemediklerini söyledi. Acemi oldukları bir önceki sezonun tekneyi tanımakla geçtiğini belirten Eker, “Bu yüzden takım şu an son derece basit görünen hatalar yapıyordu. Türkiye'de one design yarışların olmaması, Türk taktisyenimizin bu tip yarışlarda çok tecrübesiz kalması ciddi anlamda dezavantaj yaratıyordu” dedi.

Geçen sezon istediğini elde edemeyen takımda bu sene, geçen yılın dünya şampiyonu Giorgio Tortarollo (ana yelken), Burak Zengin (balon), Doğa Arıbaş (flok), Burak Baran (pit), Emir İçgören (direk dibi) ve Engin Özgen (başüstü) yer alıyor. Taktisyenliği ise eski Melges 24 Dünya Şampiyonu Enrico Fonda üstleniyor. Tortarollo ve Fonda'nın takıma girmesinin performansı artırdığını belirten Eker şöyle devam etti:

“Tortarollo tekneyi çok iyi bildiği için hem teknenin yarışa hazırlamasında hem de direk trimi ve yelken seçiminde filonun en iyilerinden biri. Bu da süratimizi ciddi anlamda etkiledi, filonun en hızlı teknelerinden biri haline geldik. Enrico Fonda'nın ise dünya şampiyonluğu bulunmasına rağmen filo içinde taktisyen olarak ortalamanın altında bir Cv'si var. Ama kendini filoya kanıtlayabilmek için çok çaba gösteriyor. Bu da yarışa yansıdı, elde ettiğimiz şanslı pozisyonları ve hızımızı çok iyi kullanabildi.

Ayrıca teknede de değişiklikler yaptık. Hafifletmek amacıyla –hız göstergesi ve pusula hariç- elektroniklerin tamamını çıkardık. Ve tüm bunların sonunda ilk ayakta podyuma çıkmayı başardık. İlk gün şans diye bakarken aynı sonuçları ikinci gün de alınca gerçekten çok gururlandık. Üçüncü gün ilk yarış G-spot'un önünde bitirince heyecan doruğa çıktı. Seriyi kazanabilmemiz için sadece son yarışı G-spot'un önünde bitirmemiz yeterli olacaktı ama heyecanımıza hakim olamayıp hata yaptık. Ne yazık ki bu filo en ufak bir hatayı bile affetmiyor.”

Eker Sailing Team, Melges 32 serisinin peşini bırakmaya niyetli değil. Nitekim seriye üç yıllık planla başladıklarını söyleyen Ahmet Eker, aslında başlangıçta hedeflerinin üçüncü yılda podyuma çıkmak olduğunu ancak bu hedefe daha ikinci yılın başında ulaşmayı başardıklarını söyledi. Eker, “Bu bizim için büyük bir gurur. Ama şunun bilincindeyiz ki filonun seviyesi gerçekten çok yüksek. Dolayısıyla böyle bir filoda podyumda kalmanın zorluğunun farkındayız ama bunun için en yüksek çabayı göstereceğiz” dedi.

2017 yılında dünya şampiyonasının tekrar Avrupa'da yapılacağını söyleyen Ahmet Eker, ev sahibi şehrin İstanbul olma ihtimalinin müjdesini de verdi. Ahmet Eker son olarak Melges 32 serisinin avantajlı yanlarını şu sözlerle özetledi:

“Melges 32 seviye ve bütçe dengesi açısından bence ideal bir sınıf çünkü seviye çok yüksek olmasına rağmen bizim gibi küçük bütçeli takımlar kendine yer bulabiliyor. Tekneyi yarışın yapılacağı alana götürmek çok kolay ve uygun maliyetli. Bunların hepsi bu sınıfı gerçekten çekici kılıyor. Üç senelik projemizi bitirdikten sonra nasıl devam ederiz, bu sınıfta kalır mıyız, yoksa başka bir sınıfa geçer miyiz bilemiyorum. Ancak one design yarışçılıktan vazgeçmeyeceğimiz kesin.”

Serinin ikinci ayağı 29 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında İtalya'nın Porto Ercole şehrinde yapıldı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.