7 lezzet günü

Dude Table’ın yedi senedir düzenlediği Restoran Haftası bir kez daha Türkiye’nin yeme içme kültürüne ve sokaklara renk getirdi. Biz de Naviga olarak bu etkinliğe denizin mavisini kattık.

Naviga - - Etkİnlİk -

1-30 Nisan tarihleri arasında yedi farklı şehirde yaklaşık 150 restoranın katılımıyla düzenlenen 7. Restoran Haftası, Türkiye’nin sokak lezzetleriyle farklı ülkelerin tatlarını buluşturdu. Degüstasyon Mönüleri, Chef Table, Street Food&street Jazz, Wine&bite, Street Food Party başlıklı etkinliklere zenginleşen Restoran Haftası’nda Michelin yıldızlı şefler de kendi tarzlarında yorumladıkları sokak lezzetlerini İstanbullulara sundu.

Dube Table’ın yedi yıl önce ilk defa İstanbul Nişantaşı’nda sınırlı restoranların katılımıyla düzenlediği ve seneler içinde ülke genelinde eş zamanlı büyüyen organizasyonda bu yılki buluşma gecemize Gezi Otel Bosphorus içinde yer alan Fiamma’nın leziz menüleri eşlik etti.

Nazik personelin Naviga ekibini ve misafirlerimizi içecek ikramıyla karşılaması sonrası özenle hazırlanan masadaki yerimizi aldık. Restoran Haftası’na özel hazırlanan menüde gecenin başrolünde tartar ve fesleğen sos eşliğinde kızarmış kalamar, karides ve kabak vardı. Çıtır çıtır kabağın deniz mahsülleri ile birleşiminin damaklarda bıraktığı etkiye hayran olduk. Ardından zor bir seçim bizi bekliyordu: Kırmızı soğan relish, süzme yoğurt, turşu ile balık ekmek ya da debrioche ekmeği, arpacık soğan halkası ile portakal soslu dana ciğeri…

Bazı misafirlerimiz balık, bazıları ciğer tercihi etti. Ana yemeklere uygun içecekler eşliğinde yapılan itinalı servis sonrası hepimiz seçimimizden pek memnunduk. Hatta herkes yanındaki tabaktan birbirinin yemeğinin tadına baktı ama hangisinin daha güzel olduğuna bir türlü karar veremedik. Dostlarla geçirilen tatlı sohbete menüden yansıyan son vuruş meyveli İzmir lokma ile geldi. Tatlının rehavetini hafifleten taze meyvelerle sunulan meşhur lokma ile geceye nokta koyup kahvelerimizi yudumlarken damağımızda kalan tatların mutluluğuyla bir Restoran Haftası’nı daha sonlandırdık. Seneye 8. Restoran Haftası’nda siz de bize katılmak ister misiniz?

www.restoranhaftasi.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.