Yazarlarımızdan davet var

Günün birinde siz de tekne kiralayarak maviliklere açılmak istiyorsunuz ancak cesaret edemiyor musunuz? O halde denizciliği Naviga yazarlarından öğrenmeye ne dersiniz?

Naviga - - Dosya Charter -

7 Seas Sailing School: Eğitimler, Gülin Bozkurt ve Ekber Levent'in 18 ay süren Türkiye-karayipler rotasında veriliyor. Nisan-ekim arası Akdeniz (Hırvatistan, İtalya, Fransa, Korsika, Sardunya, Mayorka, İbiza, Sicilya ve Yunan Adaları) limanları, kasım-aralıkta Atlantik geçişi, kışları da Karayip Adaları'nda eğitim alabilirsiniz. Eğitimler Akdeniz'de bir hafta, Karayipler'de 10 gün sürüyor. Her seviyede eğitim verebilen IYT Worldwide okulu olan 7 Seas'den eğitim alanlar bareboat skipper sertifikasını üç-dört haftada edinebiliyor.

www.7seassailingschool.com

Sollare Sailing: Merkezi Marmaris Netsel Marina'da bulunan Sollare Sailing'de dersler Sabine Dedeoğlu ve Tayfun Öztuna tarafından veriliyor. Altı gün süren eğitimlerin rotası Marmaris-hisarönü arası. Filodaki kurs teknelerinden biri bu rotada seyir yaparken diğeri Yunan Adaları'na da uğrayarak hem gezi imkanı sunuyor hem de eğitim veriyor. Eğitimler karma grup olarak (kişi başı satış) ya da özel grup/ailelere yönelik düzenleniyor. Özel grupların tekne ve eğitmen seçme şansı bulunuyor. Teknelerde üç kamara bulunuyor. Eğitimlerde yelken manevraları, demirleme, yanaşma, harita okuma, denizde çatışma gibi temel denizcilik bilgileri veriliyor. Katılımcılar iki-üç haftada kaptansız tekne kiralayabilecek seviyeye geliyor. Dileyenler ilk kez tekne kiraladıklarında filotilla olarak eğitimlere katılabiliyor.

www.sollaresailing.com

Kayra Yelken: Murat Yahyaoğlu ve Nail Baktır tarafından kurulan okul İstanbul'da Fenerbahçe-adalar parkurunda eğitim veriyor. Temel yelkenli yatçılık beş hafta, ileri yelkenli yatçılık beş hafta, yanaşma ve demirleme kursları da üç hafta sürüyor. Temel seviyede katılımcılar yelkenli bir yattaki dinamikleri, yelken açma, yelkenle yol alma, dümen tutmayı öğreniyor. İleri seviyede yelkenli bir yatın çizilen rotada götürülmesi, yelkende şamandıra dönme, dar yerlerden geçiş gibi konular anlatılıyor. Bu üç eğitimi de tamamlayan katılımcılar rahatlıkla kendi kiraladıkları tekneyle seyir yapabiliyor. Kayra Yelken her yıl ilkbahar ve sonbahar aylarında ilk kiralamalar için filotilla organizasyonu düzenliyor.

www.kayrayelken.com

Discover Sailing Turkey: Erol Kepenek tarafından koordine edilen yat ve yelkenle tanışma programının katılımcılarını genellikle hiç yat/yelken deneyimi olmayan kişiler oluşturuyor. Programın amacı, yelken ve yatçılığı sevdirip katılımcıya bir hobi edindirmek. Programlar en fazla dört kişiden oluşan kapalı gruplarla D-marin Turgutreis'ten hareketle, günün koşullarına göre belirlenen rotada konaklamalı ya da konaklamasız olarak uygulanıyor. Katılımcı en az iki hafta ‘deneyimli bir skipper ile birlikte' denize çıktıktan sonra, gerekli belgeye de sahipse charter teknesi kiralayabilecek düzeye erişebiliyor.

www.flama-int.com

Sollare Sailing eğitimde

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.