Nautor’s Holding Başkan Yardımcısı Enrico Chieffi

Sahibinin sesi

Naviga - - Tersane -

60’lardan bu yana yelkencilik nasıl değişti?

Yelken, yatçılık ve yelkenciler 60’lardan bu yana dramatik şekilde değişti. Bunun sebebi denizde farklı yaşam arayışlarından ziyade teknolojinin gelişimi.

Günümüzde teknelerin çoğunlukla rüzgâr hızı, gerçek rüzgâr açısı, bayılma açısı, hız gibi önemli göstergeleri incelemeye yarayan aksesuarlarla kullanılması farklı bir yelkenci tipi yarattı; teknolojiye karşı daha duyarlı ancak içgüdülerine karşı daha duyarsız.

Bu yarış sırasında bulutları, denizi,

Nautor’s Swan’a yatırım yapan Leonardo Ferragamo, İtalyan lüks ürünler imparatoru Salvatore Ferragamo’nun oğlu. Onun bunca İtalyan markası varken Swan’a yönelmesinin ardında gözünü kör eden bir aşk hikayesi yatıyor.

Grup Yönetim Kurulu Başkanı Leonardo Ferragamo Yelken yaşamınıza nasıl bir yön verdi?

Her zaman deniz ve yelkene tutkundum. İlk Swan’ım 51’di ve onunla seyrederken bana yaşattığı inanılmaz duyguyu hiçbir zaman unutmayacağım. Kalite, denizcilik ve işçilik Swan gibi bir yelken markası için temel değerlerdir. Benim de her zaman Swan’a karşı bir zaafım ve Fin işçiliğine karşı bir hayranlığım vardı. Bu nedenle 1998’de tersaneye yatırım yapmaya karar verdim.

Ailede de Swan düşkünlüğü var mı?

Ben yelken yapma fırsatı bulduğum ve sahip olduğum tüm Swan’ları seviyorum. Son teknemiz Swan 115 S Solleone bize çok keyif veriyor. Oğullarım da çok seviyor. Finlandiya’ya yaptığımız seyirde onu kullanmaktan çok hoşlandılar.

Modellerin tasarımında da aktif rol alıyor musunuz?

Evet, şirketin stratejisinin ve markanın gelişiminin şekillendiği üretim komitesinde aktif bir rolüm var. Çağdaş tarzı koruyabilmek için mühendislik, optimizasyon ve tasarıma katkıda bulunabilmek benim için çok önemli.

Swan stil, konfor ve performansı birleştiren mükemmelliğin garantisi; ben de sürekli gelecekte gerçekleştirebileceğimiz yenilikleri aramaya devam ediyorum. Nautor’s Swan’ın her zaman lider olmasını sağlamanın yolu bu.

Ayrıntılı bilgi için:

orhan.gorbon@nautorswan.com

Maxi Yacht Rolex Cup 2013

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.