Hep birlikte kanatlanıyoruz

Geleceğin yıldız yelken yarışçılarını keşfetmek hedefiyle yola çıkan Red Bull Foiling Generation’ın İstanbul ayağı için geri sayım başladı. Yetenekli genç Türk yelkenciler, 13-15 Mayıs’ta yapılacak yarışlarda ABD bileti için kozlarını paylaşacak.

Naviga - - Ekstrem -

Yelken yarışçılığının en hızlı ve heyecanlı sınıfı foil’li katamaranlar bu kez parkuru genç yeteneklere açıyor. İlk ayağı Yeni Zelanda’da gerçekleştirilen Red Bull Foiling Generation 2016’nın genç Türk yelkencilere fırsat tanıyacağı ikinci ayağı Naviga’nın basın sponsorluğunda mayıs ayında İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Yelken dünyasındaki genç yetenekleri keşfetmek için geçen sene usta yelkenciler Roman Hagara ve Hans Peter Steinacher tarafından hayata geçirilen Red Bull Foiling Generation 2016’da 16-20 yaş arasındaki genç yetenekler Flying Phantom katamaranlarla yarışıyor. Ülke finallerinde birinci olan takımlar ekim ayında Abd’nin Newport şehrinde yapılacak Red Bull Foiling Generation Dünya Finali’nde yarışma hakkını kazanıyor. Serinin mart ayında Yeni Zelanda’da yapılan ilk ayağında 32 ekip yarışmış, birinciliği Micah Wilkinson-olivia Mackay ikilisi elde etmişti.

Şimdi ise sıra Türk yelkencilerde. Türkiye Yelken Federasyonu’nun desteğiyle gerçekleşecek yarışta 1620 yaş aralığından 32 genç yelkenci Amerika’da yapılacak dünya finali için kıyasıya bir mücadele verecek. İstanbul ayağında elemeler 13-14 Mayıs’ta, finali ise 15 Mayıs’ta gerçekleşecek.

Organizasyonun yaratıcıları HansPeter Steinacher ve Roman Hagara, serinin ikinci ayağı için yarıştan önce İstanbul’a gelecek. İkilinin vereceği eğitim sonrasında genç yelkenciler suya inecek ve birinci olmak için mücadele edecek. Etkinliğin yepyeni bir format sunduğunu söyleyen Steinacher, “Birbiriyle eş dört teknede yarışçılar ‘ knock out’ sistemi ile yarışıyor ve bir üst tura çıkmaya çalışıyor. Red Bull Foiling Generation ile genç yelkencilere gelişmek ve kariyerlerinde ilerlemek için muhteşem bir yol sunuyoruz. Bu yarışı Red Bull Youth America’s Cup gibi uluslararası yarışmalara giden bir başlangıç aşaması gibi düşünebiliriz’’ dedi.

Serinin diğer ayakları ise Almanya, İsviçre, Hollanda, İspanya, Belçika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilecek.

www.redbull.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.