Özlemişiz

İstanbul filosu Türkiye Açık Deniz Yarış Kulübü önderliğinde oldukça uzun bir aradan sonra Tayk-viaport Fahir Çelikbaş Kupası’yla, sezona “Merhaba” dedi. Toplam üç ayaktan oluşan yarışın ilk iki mücadelesi Moda-tuzla hattında ve Tuzla parkurunda Viaport M

Naviga - - Yariş Tayk-viaport Fahir Çelikbaş Kupasi - YAZI: ŞULE KAYA FOTOĞRAFLAR: TUĞÇE YENER

Yarışsız geçen uzunca bir aranın ardından İstanbul filosu, Fahir Çelikbaş Kupası’nın ilk iki ayağında, elverişli hava koşullarının da desteği sayesinde silkindi, üzerindeki tozları attı. Fahir Çelikbaş Kupası bu yıl yine TAYK tarafından ancak bu kez Viaport Marina’nın sponsorluğunda gerçekleştirildi. Bugüne kadar Kalamış ve Ataköy’de yapılan Fahir Çelikbaş Kupası bu kez Moda-tuzla parkuruna taşındı.

Kupanın 2 Nisan’da yapılan ilk ayağında, start hattında 43 tekne vardı. Ekipler Moda’dan start alarak Tuzla’daki Viaport Marina önünde sona erecek yarış için parkuru doldurmuştu. Start hattında yeni sponsorlarıyla arz-ı endam eden tekneler hem filoyu renklendiriyor hem de yelken sporuna yapılan yeni yatırımlar sebebiyle yüzleri güldürüyordu. Ve ekipler 18 millik coğrafi rota için tam da planlandığı gibi 10:30’da start aldı. İlk grubu IRC 0, IRC 1, IRC 2, IRC 3 ve IRC 4’ler oluşturdu. Ardından, toplam üç tekneden oluşan destek sınıfı start aldı. Temiz bir startın ardından filo keyifli rüzgâr sayesinde son hız Tuzla’daki finiş hattına doğru rota tuttu. Yarış o kadar hızlı tamamlandı ki ilk finiş, starttan sadece 2 saat 21 dakika sonra IRC 0’da mücadele eden Due tarafından geldi. Salmasından 400 kilogram çıkarılan Due, ‘başarıyla geçen kilo atma ameliyatının’ meyvesini almış, reytingi aynı kalmasına rağmen hızına hız katmıştı. Due’den sadece 11 saniye sonra Borusan RacingÇılgın Sigma finişe ulaştı. Onu Ford Otosan-fenerbahçe 2 takip etti. Fahir Çelikbaş Kupası’nın ilk ayağı Dho-deniz Kızı teknesinin en son finiş vermesiyle 3 saat 41 dakikada tamamlandı. Teknelerini Viaport Marina’ya bağlayan ekipleri bu kez ödül töreni bekliyordu. Tüm ekiplerin katıldığı kalabalık ödül töreninde sınıflarında birinci olan Due, One Sails-ag Sailing Team, Logo, SEK Alize, Dho-zıpkın ve Jüpi’ye ödülleri takdim edildi. Bir sonraki hafta Tuzla’da yapılacak yarış için teknelerini Viaport Marina’da bırakan ekipler, marinanın sağladığı servislerle dönüşe geçti.

İkinci ayak Tuzla’da

9 Nisan Cumartesi günü yapılan

ikinci ayakta tekneler, ekiplerini Viaport Marina’da bekliyordu. Bu kez ilk ayağa göre daha sıcak bir hava karşıladı yarışçıları. Bir önceki gün 9 knot’larda rüzgâr veren hava raporu yanılmış, rüzgâr kendini saklamıştı. Gün içinde iki yarış planlanıyordu, ilk yarışın startı saat 10:30’daydı ancak o saatlerde rüzgâr kelimenin tam anlamıyla eksilerdeydi. Böylece üç saat sürecek bekleyiş başladı. Bazı ekiplerde mini isyanlar baş gösterse de havanın 12:00’den sonra geleceğini gösteriyordu rapor, nitekim öyle de oldu. Öğlene doğru rüzgârın hafiften artması üzerine komite botunda da start için hazırlıklar başladı. Hedeflenen şamandıra yarışıydı ama hava izin vermeyince komite coğrafi rotaya döndü. A rotası uygulanacaktı. Yani IRC 0, IRC 1 ve IRC 2’ler Koç’un Adası ve Hayırsız Ada’yı iskelede bırakıp şamandırayı da döndükten sonra finişe ulaşacak, diğer sınıflar da kısaltılmış rotayı uygulayacaktı. Nihayet rüzgârın 4-5 knot’a ulaşması üzerine ilk yarışın startı saat 13:30’da verildi. Oldukça yakın start alan IRC 3’ler kısa süreyle birbirlerine girdi, hafiften çarpışmalar yaşandı. IRC 0’da yarışan Due, Korza ve Ford Ford Otosan-fenerbahçe 2, hattı erken geçince bir kez daha start almak zorunda kaldı. Starttan bir süre sonra, 35 teknelik filo adaları dönüşü sırasında komite botuna bir yardım çağrısı ulaştı. Hayırsız Ada’nın batı ucunda karaya oturduğunu söyleyen Beko Alize ekibi yardım istiyordu. Yardım ekibi ulaşmadan takım kendini kurtarmayı başardı ancak yarışı terk etmek zorunda kalmıştı. 7 millik rotayı Borusan Racing-çılgın Sigma ve Korza saniyesi saniyesine aynı anda (1 saat 8 dakika 23 saniye) bitirdi, onu diğer tekneler takip etti. Bu arada hakem botunda ikinci yarışın yapılıp yapılmaması konusunda kararsızlık hakimdi. En sonunda, son teknenin 15:30’dan önce finiş vermesi halinde ikinci yarışın yapılmasına karar verildi. Ve DHO Avara teknesinin 15:30’a dakikalar kala finiş vermesi üzerine hızla ikinci yarışın hazırlıklarına başlandı. İkinci yarışta da aynı rota uygulanması kararlaştırıldı. Zira bu yarış ne kadar hızlı tamamlanırsa o kadar iyiydi. Havanın daha da artmasıyla ikinci yarış sorunsuz bir şekilde, 1 saat 47 dakikada tamamlandı. İlk yarışın üç saat gecikmeyle start alması ve ikincisinin de planlandığı gibi yapılması üzerine ödül töreni de tahmin edilenden daha geç saatte gerçekleştirilmek zorunda kalmıştı. Durum böyle olunca ödül törenine katılım da ilkine göre biraz daha azdı. Serinin, Moda’dan start alacak üçüncü ayağı için teknelerini geri götürmek zorunda olan birçok dümenci podyumdaki yerlerini ekip arkadaşlarına bırakmıştı. İki yarışın sonunda Borusan Racing-çılgın Sigma, One Sails-ag Sailing Team, Arçelik Alize, Güneş Sigorta Petek ve DHO Zıpkın sınıflarında birinci olurken, dereceye girenlere ödülleri Viaport Marina’da hızlıca yapılan törenle dağıtıldı.

Yarışın 30 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde yapılacak son ayağıyla ilgili yazımızı haziran sayımızda okuyabilirsiniz.

www.tayk.org.tr

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.