Sığacık hareketlendi

Ege Açıkdeniz Yat Kulübü’nün ICYC ve URIYAT ile birlikte düzenlediği kış trofesi, bu sene iki parkurda devam ediyor. Çeşme parkurunda Çeşme Marina’nın, Sığacık parkurunda ise Teos Marina’nın ev sahipliğinde yapılan trofeye yarışçılar büyük ilgi gösteriyor

Naviga - - Yariş Eayk Kiş Trofesi 5. Ayak - FOTOĞRAFLAR: SEDEN ERDİ

Trofenin beşinci ayağı olan Huzur Faktoring A.Ş. Kupası 16-17 Nisan 2016 tarihinde ‘yavaş şehir’ Sığacık’ta gerçekleştirildi. 24 teknenin katıldığı bu ayakta cumartesi iki, pazar bir olmak üzere toplam üç yarış yapıldı. Hafta arası alınan hava durumlarına göre yarışlar süresince rüzgârın az olacağı belli olmuştu. Zaten trofe boyunca bazen sert hava sebebiyle, bazen de hiç hava olmaması yüzünden yapılamayan etaplar olduğunu bilen yarışçılar, tedirginlikle parkura çıksalar da, neyse ki korkulan olmadı.

Cumartesi günü yapılan ilk yarışta IRC 1 grubunda Garanti Sailing Lemon ekibi finişe önde gelmesine rağmen düzeltilmiş zamanda Ladies First teknesine geçildi. İkinci yarışta ise aradaki zamanı açarak bu kez sürpriz olmasına izin vermedi ve birinciliği aldı.

Bir başka büyük mücadele ise IRC 2 grubunda yaşandı. Cumartesi günü yapılan her iki yarışta da aralarında çok az fark olan AYK-BLUE Miles ve Mare tekneleri kıyasıya bir mücadeleye girdiler. İki yarışta da birinci olan AYK Blue Miles teknesi, yarışların ikinci gününde beklemediği bir sonuç aldı.

IRC 3 grubunda da oldukça heyecanlı bir yarış günü yaşandı. Nice, Ventus ve AYK-LADY Sun Çeşme Sailing tekneleri çok az farkla finiş verirken, günün her iki yarışında da Ventus ekibi ipi önde göğüsleyerek birinci oldu. IRC 4 grubundaki iki yarışta da Kairos teknesi rakiplerinin önünde bitirmesine rağmen, düzeltilmiş zamanda birincilikleri İzmir’in tecrübeli teknesi Farmer’a kaptırdı.

Yeni IRC alt grubunda günün ilk yarışını Half Life teknesi önde bitirdi fakat düzeltilmiş zamanda birinciliği Miranda’ya verdi. Sene boyu zevkli bir kapışması giren bu iki teknenin ikinci yarıştaki mücadelesi daha da ilginç oldu. Bir saniye farkla finişe önde giren Miranda, Half Life’ın önünde ikinci yarışın da birinciliğini aldı. Bu grupta İmge teknesi üçüncü oldu. Destek grubunda ise, trofe boyunca bir çok rakibe karşı mücadele eden istikrarlı tekne Fıçı, her zamanki gibi iki yarışta da ilk sırayı alan tekne oldu. Cumartesi gecesi kulübün artık geleneksel hale gelen yarış arası eğlence gecesi vardı. Sığacık La Vie Cafe’de geç saatlere kadar kurtlarını döken yarışçılar günün yorgunluğunu atarak teknelerine döndü.

İkinci gün

Pazar günü parkura çıkan tekneleri kötü bir sürpriz bekliyordu. Rüzgârsız bir hava ve dolayısıyla cam gibi bir deniz. Hakemlerin sık sık yaptığı ölçümler ve hakem teknesinin yer değişimleri devam ederken teknelerinden bol bol denize girenler ve yazdan kalma günün tadını çıkaranlar oldu. Uzunca bir süre beklendikten sonra nihayet rüzgâr başladı ve hakemler parkuru kurdu.

Bir önceki güne göre daha az esen rüzgârla verilen start sonucu tekneler, uzun ve sıcak geçecek bir yarışa başladılar. Hafif ve değişken hava sebebiyle teknelerin performansının yanında tecrübe ve şans faktörleri de işin içine girdi. Nitekim yarışın sonuna doğru kalan hava bazı teknelerin yarışı bitirememesine bazılarının ise beklemediği sonuçlar almasına sebep oldu.

İki günlük yarış sonunda Ladies First, Mare, Ventus, Farmer, Miranda ve Fıçı sınıflarında birinci oldu.

www.eayk.net

Evet, her şey yolunda gitti ama IRC A ve IRC B’lere toplu start verilmedikçe bu seneki trofenin ilk anları BAYK’ıN yarış tarihinde olmadığı kadar pasif fotoğraflarla ileride anılmasına neden olacak.

Alabildiğine geniş tutulmuş start hattı (!) en azından finiş hattı kadar dar tutulsaydı 10-15 teknelik startlarda bile bir heyecan kendi abidesini yaratabilirdi. 15 yıl sonra çok da uygun rüzgâr şartlarında hâlâ ‘aman bir tatsızlık olmasın’ diye düşünülüyorsa bu duruma şaşarım. İlk yıllardakine oranla son yıllardaki katılımı ve start adrenalinini anımsayınca çoğu yelkenci dostumun derdine değindiğimi biliyorum. Ayrıca bir düşünsenize, salt bu trofe için birçok tekne, birçok yelken markasına binlerce lira verip yeni yelken yaptırdı. Sponsoru olan var, olmayan var! Her şey sonunda havaya kaldırılacak o ‘kupa’ için. Gerçekten öyle mi peki? Bu ayrı bir yazı konusu. Doğru kurulan parkurlar (iki günde de) şamandıralar dönüldükçe, özellikle ikinci günde 2,5 tur olan orsa-pupa her defasında sıralamayı değiştirse de, tadı damakta kalacak olanı gerçekten sona bırakıyor. Geçmiş yıllarda bu rotanın benzeri ‘kışa hazırlık’ yarışında denenmişti. Özellikle IRC A sınıfları için son zamanların en iyi mücadelesi bu rotada gerçekleşti. Bu sene birçok yarıştan içim sızlayarak ayrıldım. Tercih benim değildi. Geçen sayımızda okumuş olmalısınız dibe çöküp yerleşen o sızıyı. Sonra yazı masamda kalemi alınca kendini tekrar hatırlatıyor deftere. Oysa bazı yarışlardan tam tersine kopulamıyor. BAYK’ıN bütün yarışlarını sevemeyiz. Kar

bulanıklaştırmak gibi bir işe yarıyordu. Çok dikkatli davranmalıydım. Fotoğrafa giren toz objektifin içine kaçmamalıydı. İnanın, uzun süredir hasretini çektiğim yarışların neredeyse son anına kadar parkurda kalmak, mücadelenin keşfini soluklamak, onlarla neredeyse göğüs göğüse gelmek gibi bir şey. Yarıştan sonra istediğim (bildiğim) gibi çalışmak ve iyi fotoğraf çekmenin sevinci tarifsiz geldi. Demek usul usul gelişiyor ilişki. Etrafımda yarış yelkenciliği yazarlığı konusunda uzman kesilen, gülünç özenti belirtileri sergileyen insanlar oldu her zaman. Ben hiçbir şeyden çok iyi anlamam, öyle geçinmeye de çalışmam. Hepi topu sevdiğim birkaç merakım kaldı elimde avucumda. Konunun uzmanı olmak ciddi yatırım, zaman, bilgi, görgü, deneyim, para, ve tam tamına o sevginizle birlikte yaşantı modeli gerektirir ve getirir. Sakınırım.

Elbette yarış(lar)ın sonuna kadar parkurda kalmak o yarış(lar)ı iyi okuyor, not ediyor anlamına gelmemeli. Bir yanda fotoğraf ve video çekimi bir yanda teyp notları diğer yanda ‘parkura girdik mi, çapariz veriyor muyuz’ kontrolü derken ağırlık yer değiştirebiliyor. Tek bir yarış koşulmuş olsa taktik içerikli bir döküm akabilir önünüze ama beş yarış koşulmuşsa bunu anlatmak oldukça zor. Ama yine de şu kısa gözlem ile üzerinden bir kez daha geçelim CFMBAYK Kış Trofesi 5. Ayak notlarının. 49 teknenin kayıt verdiği yarışlardaki puan durumuna bakacak olursak: IRC A’da Arkas-flying Box ile Farr Fara arasında bir-iki puanlık farktan sonra A-1’de Kum-b ile Define’nin çekişmesi gözden kaçmamalı. A-2’de ise Truva rahat yarışlar çıkartırken, Dere Construction-anyway ve Tekno Barrisol-keyif 60 arasında hata yapanın kürsüye çıkamayacağı bir durumda unutulmamalı. A-3’te ise durum netleşmiş gibi. Aurora X ile Matador birincilik için her yolu deneyebilir. A-4’e gelince; Marmaris’ten gelen, İskorpit-uk Sails ile MNG Kargo-alto ile yakın dönüşte. Her an sıralama yer değiştirebilir. IRC B ve iki teknenin yer aldığı destek sınıfına gelince; B-1’de Zagun rahat yarışlar çıkartıyor. B-2’de çekişme çok sıkı. Zirveye ortak üç tekne, Blues 1-Çorlu Sailing Team, Miho ve Iceberk-ice Yachting arasında yer değişimi ancak son yarışta netleşebilir. Destekte ise durum sabit. Nil-milta Bodrum Marina ve Fıçı ne olursa olsun kürsüdeler.

Bu seneki trofede göz ardı edilmemesi gereken iki ekip var. Biri; IRC A-4’te MXGöztepe Yelken kadınlar ekibi ile IRC B-1’de yarışan Meltem-denizin Cadıları. Her iki ekip ayrı gruplarda da olsa Yasemin Akyıl ve Bade Tanoba, trofenin sonunda farklı ve anlamlı kupaların sahibi olabilir. Önümüzdeki sene organizasyon, katılım sayısında üç tekne olursa aynı rotada (reytinglerde yakınsa) kadınlar arasında trofe içinde farklı bir yaklaşımla konuya renk ve heyecan katabilir (bilmeli de !).

Bu yarışta IRC A ve IRC B’lerin ayrı ayrı rotalarda koşması neticesinde öykü tadında bir yazıyı kaleme almayı uygun gördüm. Umarım fotoğraflar az da olsa yarışın her yerinde olduğumu anlatabilir değerli okuyucularımıza. CFM-BAYK Kış Trofesi’nin 6. Ayağı Naviga raflardaki yerini aldığında koşulmuş olacak. Baskı işlemlerimize yetişebildiğim takdirde 6 ve 7. Ayak yarışları ile trofeye de son noktayı koyabileceğiz. Hava ve iklim şartları, yol durumu ve doğru fotoğraf seçimleri ile iyi bir yarış yazısı ile okuyucu karşısına çıkmak kolay iş değil. Her zaman olduğu gibi yarış sonuçlarını www.bayk.org adresinden takip edebilirsiniz.

IRC 3 ikincisi Nice ekibi

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.