Gençlik ateşi

Naviga - - Yariş Ergo-miyc Kiş Trofesi - FOTOĞRAFLAR: MARMARİS INTERNATIONAL YACHT CLUB

Marmaris bu yıl bir kez daha Campus Cup’la üniversiteli yelkencilere kıyasıya bir mücadele ortamı sundu. Bu yıl 21 üniversiteden 29 ekibin katıldığı yarışlar 2-3 Nisan’da yapıldı. Her yıl ilginin giderek arttığı yarışlara bu yıl denizi olmayan Gaziantep’ten bile katılım vardı. İki yarış sonunda genel birinciliği Doğa Arıbaş dümenciliğindeki Bilgi Üniversitesi kazandı.

Campus Cup’ın ardından sıra bu kez ERGO-MIYC Kış Trofesi ile ‘büyükler’e gelmişti. Yarışlar 16-17 Nisan’da gerçekleştirildi. Hava raporları, baharla birlikte sıcacık havasıyla yelkencileri karşılayan Marmaris’te cumartesi günü için hiç rüzgâr göstermiyordu. Durum böyle olunca cuma akşamından toplanan yelkencilerde yarışın yapılması konusunda umutsuzluk hakimdi. Ancak durum hiç de beklendiği gibi olmadı. Marmaris sürprizini yaptı ve 140˚’den gelen 6-7 knot’lık havayla yelkencilere “Günaydın” dedi. Bu arada günün sürprizi bununla bitmiyordu. Kardeş yat kulübü Rodos’tan gelen Blue Shark teknesi, sezonunu açmak üzere beşinci ayağa gelmişti.

6 millik Rota 3’ün ilan edilmesinin ardından 25 tekne için start ilk önce IRC 3 ve IRC 4 sınıfı için saat 11:30’da verildi. Arkasından IRC 1 ve IRC 2’ler start aldı. Startın hemen ardından Gülin Bozkurt ve Ekber Levent, Karayipler’e dek uzanacak 18 aylık seyirleri için anonslarla uğurlandı. Onlar da yelkenlerini basarak Marmarisli yelkencileri selamlayıp “Vira bismillah” dedi.

Rüzgârın hiç kesilmediği günün birinci yarışında finiş hattını ilk kesen takım Victory oldu. Ancak daha sonra gelen bilgiye göre ekip, teknik bir nedenle yarıştan çekildi. Durum böyle olunca birincilik Goblin 3 ekibinin oldu. Günün ikinci yarışında ise 14 millik Rota 2 ilan edildi ve start 145˚’den gelen 6 knot’lık hava eşliğinde saat 13:45’te verildi. Startın ardından bazı tekneler Keçi Adası’na bazıları ise Yıldız Adası’na doğru yükseldi. Adalar rüzgârı kesince tekneler kısa bir süre yanıkta kaldı. Keçi Adası’na yükselenler ise biraz daha şanslıydı çünkü boğazdan gelen rüzgârı daha erken almışlardı. İlk önce Victory kıyıya doğru rota tuttu ve Yalancıboğaz’dan gelen rüzgârı yakalayarak şamandırayı ilk döndü, ardından hızla orsa şamandırasına doğru yol aldı. Ve Victory günün ikinci yarışını saat 15:58’de tamamlayarak kazanan takım oldu. Son tekne 18:17’de finiş hattını keserek ilk günü sonlandırdı.

Akşam ise kulüp bahçesinde yine barbekü partisi vardı. 4. Ayak ödüllerinin verildiği geceye devam etmek isteyenler için baharın gelişiyle seçenekler de çoğalmıştı. Pazar günü hedeflenen tek bir yarıştı, planlandığı gibi saat 11:30’da start aldı. 6-7 knot rüzgârla start hattını geçen filoda orta hattan çıkanlar avantajlı durumdaydı. IRC 3’te MNG Kargo Alto ve İskorpit Netsel Marina ilk andan itibaren öne çıkıp, yarışı da 4 saniye farkla, aynı sırayla tamamladı. 5. Ayak’ta yapılan üç yarışın sonunda Goblin 3, Palmarina Sailing-İzmir Yelken, MNG Kargo-alto ve Mirabella-anker sınıflarında birinci oldu.

www.miyc.org

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.