‘Rüya’lar gerçek oldu Süper babam!

3

Naviga - - Pruva -

Süperyat dünyasının zirvesi olarak kabul edilen World Superyacht Awards 2016 ödülleri açıklandı. 14 Mayıs’ta Floransa’da gerçekleştirilen törende 30-41,99 metre deplasman motoryatlar kategorisinde Rüya ödül aldı. Antalya Serbest Bölge’de faaliyet gösteren Alia Yachts’ın inşa ettiği Rüya, daha önce de Showboats Design Awards’ta mimarlık ve iç yerleşim ile tasarım kategorilerinde birinci seçilmişti. 41,29 metre boyundaki süperyatın eni 8,95 metre ve üç bölümden oluşuyor. www.aliayachts.com

Türk ekip; iklim değişikliği, buzullar, yabancı türler, kirlenme, denizel biyoçeşitlilik, koruma alanları, deniz memelileri ve botanik konularında araştırma yapmak üzere Antarktika’ya gitti. Bu aynı zamanda Ukrayna Ulusal Antarktik Bilim Merkezi (NASC) ile ITU-POLREC ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) arasındaki işbirliğinin ilk adımları oldu. Sefer lideri, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkanı Bayram Öztürk, değişik üniversitelerden 13 bilim insanıyla gerçekleştirilen araştırmanın başarıyla sonuçlandığını ifade etti ve ekledi “Türkiye’nin parlamentoda bulunan Antarktika çevre protokolünün bir an önce imzalanması gerekmektedir. Eğer Türkiye kıtada üs kuracaksa ve danışman ülke olacaksa, çevre protokolünün imzalanması bizi çok avantajlı hale getirecektir. Ayrıca amacımız Türkiye’nin üs kurması halinde üste çalışacak araştırmacı kadrosunu yetiştirmektir.”

Türkiye’de kutuplara yönelik bilimsel çalışma amacıyla kurulmuş tek resmi merkez olan İTÜ Kutup Araştırmaları Merkezi’nden (Polrec) sefer yardımcısı Doç. Dr. Burcu Özsoy Çiçek ise projenin Türkiye’nin dünya çapında görünürlüğüne büyük katkı sağlayacağına inandığını söyledi ve bu büyük adımda yer almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi; “Umudumuz odur ki ilerleyen yıllarda Türk bayrağı taşıyan bir gemi ile Türk bayrağının daimi olarak dalgalandığı bir üste çalışmalarımızı yürütebiliriz.”

Dünyada bugüne kadar uğruna savaşılmamış tek yer olarak bilinen kıtada, Antarktika Antlaşması’na taraf ülkelerin 101 bilimsel araştırma istasyonu bulunuyor. Kutup araştırmaları konusunda yurt dışındaki bilimsel kuruluşlar ile birlikte çalışmalar yürüten Türk bilim insanları, 2015 yılında İTÜ Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (Turkish Polar Research Center, Polrec) kurulmasıyla birlikte bilimsel bir çatı kuruluşa sahip oldu. Yurt içi ve dışındaki birçok Türk akademisyen de projeye destek sağlıyor.

Karaali Kayalıkları ve İnan Tepesi

Antarktika’yı ziyaret eden ilk Türk bilim insanı olan Atok Karaali’nin ismi 1968 yılında Antarktika Adları Danışma Kurulu tarafından bir kayalığa verilmiş. Beyaz Kıta’da aynı zamanda Koç Üniversitesi Rektörü ve Polrec Bilim Kurulu Üyesi Umran İnan’ın adını taşıyan İnan Tepesi de yer alıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.