Dukley Marina Budva

Naviga - - Gezİ Dukley Marina Budva -

42˚ 16’ 49” K-18˚ 50’ 18,6” D VHF:

8 Mayıstan ekim ayına kadar sabah 08:00'den gece 10:00'a kadar sınır kontrolü hizmeti verilen Dukley Marina Budva, 300 tekne bağlama kapasitesine sahip. Tivat Uluslararası Havaalanı’na 25 dakika, Podgorica Uluslararası Havaalanı'na bir saatlik mesafede yer alıyor.

Kotor Körfezi

Avrupa’nın en etkileyici manzaralarından birine sahip olan fiyort Boca Körfezi’nin içinde yer alıyor. Boca veya Kotor Körfezi içeri doğru kıvrılarak uzanan dört geniş koy, daha küçük koylar ve daracık geçişlerden oluşuyor ve asıl güzelliğini etrafındaki yemyeşil dağlara borçlu. Fiyordu çevreleyen bu dağlar ve onların üzerindeki minik dağ köyleri, eteklerinde Venedik tarzı kiremit çatılı küçük sahil kasabaları ve mavinin göz alıcı tonlarına sahip bir deniz. Bu güzellikler ile UNESCO Dünya Mirasları listesine giren körfezin en dikkat çekici yerleşimi Kotor, Romalılar tarafından kurulmuş ve zaman içinde Osmanlı, Fransa, Avusturya-macaristan’ın yönetimine girmiş ancak büyük deprem sonrası şehre asıl kimliğini veren Venedikliler olmuş. Surların dışındaki nehrin hemen kıyısındaki Kotor, içinden deniz geçmese de sokakları ve yapılarıyla Venedik’i andırıyor. Deniz kıyısındaki giriş kapısı çok yüksek değil çünkü kıvrılarak içeri giren deniz kıyısı şehre ihtiyacı olan korumayı sağlamış. Kotor’un koruma kalkanı arkasında uzanan 280 metrelik dimdik dağın tepesine dev taşlar taşınarak yapılmış. En tepede tüm bu manzaraya hakim muhteşem bir kilise yer alıyor.

Evrak işi

Karadağ sularında gezebilmek için ‘vignette’ isimli bir evrağa ihtiyacınız var. Liman başkanlığından en az 250 euro karşılığında temin edebileceğiniz ve daha çok yolcu listesinin onaylandığı bu basit belgeyi elde etmek ise biraz karmaşık. Dolayısıyla eğer Karadağ’da İngilizce bilen noter peşinde koşturmak istemiyorsanız tüm tekne evraklarının ve varsa kaptan yetki belgelerinin İngilizce versiyonlarını Türkiye’den çıkmadan önce apostile tasdik ettirmenizi tavsiye ederiz.

Yerel rüzgârlar

Adriyatik sularında çok sık olmamakla birlikte Sirocco olarak adlandırılan rüzgârlarla karşılaşabiliyorsunuz. Sirocco, Afrika’dan gelen güneydoğulu rüzgârın adı. Sıcak esiyor ve nemli hava getiriyor. Bir de buranın borasını unutmamak gerekir. Bora, soğuk ve kuru bir rüzgâr. Yıldırım ve yağmurla birlikte geliyor, 60-70 knot’ları vuruyor. Yani oldukça tehlikeli. Aslında çok sınırlı bir bölgede aniden meydana geldiği için ‘katabatic’ denilen rüzgâr oluyor. Bu yüzden gözünüz sürekli bulutlarda olmalı. Kümülüs bulutları iki-üç saat gibi sürede kümülonimbüse dönüşüyor, depresyon çok kısa sürede oluşuyor. Öyle ki internetten alınan hava tahmin raporları buna yetişemiyor.

değil, bürokratik kolaylıklar.

Başta da söylediğim gibi Türkiye’yi turizmde çok zor bir sezon bekliyor. Sadece oteller değil, yat charter firmalarının da rezervasyonlarında ciddi düşüşler meydana geldi. Ancak yat charter firmaları oteller kadar çaresiz değil. Birçok charter firması ya Türkiye ofislerini kapattı ya da filolarını küçülttü. Türkiye’deki teknelerinin önemli bir bölümünü, Yunanistan, Hırvatistan ve İtalya’ya transfer etti.

Yat charter şirketleri bu yolla belki kendilerini kurtarıyor ama kaybeden yine Türkiye oluyor.

Farklı davrananlar da var

Dünyanın sayılı yat kiralama şirketlerinden The Moorings, işin kolayını seçip Türkiye’yi terk etmek yerine, Turizm Bakanlığı’ndan Geçici Türk Bayraklı Yat İşletme Belgesi alarak, Türk vatandaşlarına da tekne kiralamaya başladı.

Sezonun zayıf kalması nedeni ile tekne kiralama fiyatları da, geçen yıllara göre düştü. Örneğin; 39 feet dört kamaralı bir katamaranın ha alık kirası sezona göre bazı değişiklikler gösterse de 3.000 euro civarında… The Moorings, ayrıca teknelerini mazot dahil kiralıyor.

The Moorings’in Türkiye’de konuşlandığı yer, hem yat turizmi rotası bakımından avantajlı, hem de kalkış varış iskelesinin bulunduğu Yacht Classic Otel, misafirlerini şımartan Türkiye’nin en iyi butik otellerinden biri. The Moorings’ten tekne kiralayanlar Yacht Classic Otel’in havuzlarından, sauna ve Türk hamamından, SPA merkezi gibi sosyal tesislerinden de faydalanıyor.

Otelin müdavimleri arasında ‘son James Bond’ Daniel Craig ile Russell Crowe gibi Hollywood yıldızları yer alıyor. Gerek Yacht Classic Otel’in, gerek hemen 50 metre yanında bulunan kardeş işletmeler Yacht Butik Otel ve Unique Otel’in mutfakları da farklı konseptlerle damak çatlatan lezzetler sunuyor.

Bu nedenle sadece tekne kiralayanlara değil, Göcek’te kendi tekneleri ile gezen dostlara da Yacht Classic otel iskelesinde arada bir mola verip burada değişik lezzetleri tatmalarını, otelin sosyal tesislerinden faydalanmalarını öneririm. Teknesi iskeleye yanaşamayacak kadar büyük olan tekneler de her havaya kapalı Karagözler’de demirleyip dingi ile de iskeleye çıkabilirler.

Fethiye’de nereler gezilir

Fethiye, hem denizden hem de karadan gezmek için ideal parkurlarımızdan biridir. Bundan 3 bin yıl kadar öncesinin Likya medeniyetinin izleri, hem Fethiye’de hem de çevresinde görülür. Göcek Koyları ise sadece Türkiye için değil dünyanın en iyi mavi yol parkurlarının başında gelir. Fethiye ile Göcek arasındaki mesafe 12 mildir. 12 millik bir seyirden sonra birbirinden güzel Göcek Koyları’nda bulursunuz kendinizi. Bir ha alık seyir planlamasını yaparken Göcek Koyları’nın yanı sıra Karacaören Gemiler Adası da gezilip görülmeye değer yerler arasında gelir. Benim önerim Göcek Koyları gezildikten sonra, Fethiye’ye dönmeden önce, Domuz Adası’ndan Dökükbaşı Burnu’na rota tutulursa 12 mil sonrasında Gemiler Adası’na ya da Karacaören’e demir atılır. Buradan Fethiye Yacht Classic Otel iskelesi de 13 mil kadar tutar. Ancak en az bir gece daha Yacht Classic Otel’in iskelesinde bağlı kalıp tatilin bir gününü buraya ayırmanızı hararetle öneririm.

Cijevna Nehri üzerinde yer alan minik şelale, Niagara adlı restoranla mükemmel bir mola noktasına dönüşmüş. Fiyatlar çok makul Mehmet Numanoğlu, Turgay Noyan, Nicola Banovic

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.