Anınız yanmasın

!

Naviga - - Püf Noktasi -

1Teknede yangın. çoğu zaman elektrik kaynaklıdır ve yıpranmış kablolar başroldedir. Üreticiler inşa sırasında standartlara uygun devre koruması yapar ancak siz de elektrik bağlantılarının sağlamlığını ve korozyon olup olmadığını düzenli kontrol edin. Elektrik sisteminde her türlü düzenlemenin çok dikkatli şekilde hatta mümkünse bir profesyonel tarafından yapılması önerilir. Özensiz kendi işini kendin yap projeleri sonunda hasara yol açabilir.

5Amatör Denizcilik Federasyonu internet sitesinde özel teknelerde bulundurulması gereken yangın söndürme tüpü ile ilgili maddede şöyle diyor: “Bir ya da daha fazla motoru ve sabit yakıt tankı bulunan teknelerde, motor dairesinde veya motor kutusu dışında motor başına 1 adet 6 kilogramlık; kapalı güvertesi olmayan, takma motorlu ve taşınabilir yakıt tanklı teknelerde 1 adet 2 kilogramlık; kamaralı teknelerde her kamarada 1 adet 2 kilogramlık, kuzinesi olan teknelerde kuzine yakınında 1 adet 2 kilogramlık bulunacak, sertifikalı olacaktır.” Panik halinde tüpün ucunu yanlış yerlere tutup sıkarsanız elinizde boş tüple kalacağınızı hesaba katabilir ve fazlası iyidir diyerek önerilenden büyük tüp bulundurabilirsiniz. Yangın söndürme tüpleri kamarada veya motor kapağı yanı, kuzine gibi yangın tehlikesi olan yerlerde durmalı. Tekne girişinde tek elle kolayca kullanılabilecek bir tüp olması da dışarıdayken içerideki yangına müdahale edilmesi gereken durumlarda, özellikle dalgalı denizde büyük tüplerin kullanılması zor olduğu için öneriliyor.

Alev alma durumu çoğu zaman yakıt alımından sonra meydana gelir. Tankların fazla doldurulması, yakıtın dökülmesi ve sistemdeki kaçaklar buhar olarak tekneye dolar. Yakıt buharı havadan daha ağır olduğu için öncelikle sintine ve makine dairesi gibi yerlerde birikir. Motoru çalıştırmadan önce ve her yakıt alımından sonra motor dairesi egzoz fanını 4-5 dakika çalıştırın. İskeleden elektrik almak için kabloyu bağlarken ve işiniz bitince kabloyu çekerken paneli kapalı duruma getirin. Motor soğutma suyu girişinde tıkanma olması hortum ya da impeller’in erimesine sebep olabilir. Yangın durumunda motor dairesinin heçini sonuna kadar açmayın, bu içeriye daha çok oksijen girmesini sağlayacağı için yangını büyütür.

10

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.