Destek kuvvet

Denizin ortasında zor durumda kalan bir denizci için, kendisine uzanan yardım elinden daha değerli ne olabilir? Tatsız bir durumda yardımınıza kimlerin koşacağını ve yapmanız gerekenleri size hatırlatmak istiyoruz.

Naviga - - Yardim - YAZI: MURAT YAHYAOĞLU FOTOĞRAFLAR: NAVİGA ARŞİVİ

Denizin ortasında meydana gelebilecek bir sağlık sorunu ya da arıza sonucu teknenin kalması her denizcinin kabusudur. Teknenin su alması, batması, motor arızası, palanın devre dışı kalması, denize adam düşmesi, kırık çıkıklar, kalp krizleri, ağır kesikler… Hele bir de kendi imkanlarımızla emniyetli bir limana gidemeyecek durumdaysak bize uzanan güvenli bir el ararız. Denizlerimizde can ve mal güvenliğini sağlayan asıl görevliler Sahil Güvenlik Komutanlığı’dır. Dolayısıyla böyle bir durumla karşılaştığımızda ilk başvurulacak adres Sahil Güvenlik olacaktır.

Sahil Güvenlik bugün, 100’den fazla çeşitli boydaki tekneleri, 14 helikopter ve üç uçağıyla tüm kıyılarımızı kapsayacak şekilde hizmet vermektedir. Denizde zor durumda kaldığınızda VHF 16. kanaldan Sahil Güvenlik’i çağırabileceğiniz gibi size olan mesafesi, on anki iş yoğunluğu ve ihtiyacınız olan yardımın niteliğine bağlı olarak UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) Kıyı Emniyeti, 112 Deniz Ambulansı, DAKSAR, Bodrum Deniz Kurtarma, Kıyı Emniyeti ya da Deniz Polisi’yle de irtibata geçip gerekli desteğin ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu ekipler olayın gelişimini siz emniyete ulaşana kadar takip edecektir. Sağlık ve can kurtarma hizmetleri tüm kuruluşlar tarafından tamamen ücretsiz verilmektedir.

Sahil Güvenlik’in esas görevi can güvenliğini sağlamaktır, teknelerinin yedeklemeye uygun olmaması sebebiyle yedekleme yapamaz. Ancak teknenizin yedeklenmesi gerekiyorsa, bulunduğunuz bölgenin en yakınındaki imkanları sizin için seferber ederek kurtarılmanıza aracılık eder. Bu yardım bazen bir STK kuruluşu, bazen kıyı emniyeti bazen de bir balıkçı teknesinden gelir.

Denizin gönüllüleri

Sahil Güvenlik dışında denizde arama kurtarma faaliyeti sürdüren iki organizasyon daha bulunur. Bunlardan biri İstanbul’da faaliyet gösteren DAKSAR, diğeri de Bodrum’da görev yapan Bodrum Deniz Kurtarma ekibidir. Bu iki kurum da tamamen gönüllülük esasına göre Sahil Güvenlik’e destek amaçlı faaliyet sürdürürler.

İstanbul’da, Fenerbahçe Marina’da

denizcilerin bağışları, Setur Marina’nın lojistik desteği ve gönüllü çalışanlarıyla faaliyetlerini sürdüren DAK-SAR, Pendik ve Yeşilköy arasında 12 deniz mili açığa kadar ve İstanbul Boğazı’nda, dernekten eğitim almış gönüllüleriyle 7X24 kesintisiz görev yapıyor. İstanbul’da yaşayan her denizci bu eğitimlere katılarak DAK-SAR gönüllüsü olabiliyor. Öncelikli amacı denizde can kurtarmak olan DAK-SAR, 12 metreye kadar boydaki tekneleriyle sembolik bir ücret karşılığı kısa mesafe yedekleme hizmeti de veriyor.

Bodrum Yarımadası’nda 2006’dan bu yana faaliyet gösteren Bodrum Deniz Kurtarma Derneği ise gönüllü profesyonellerden oluşan ekibi ile kuzeyde Gümüşlük girişinden güneyde Orak Adası’nın güneyine kadar olan bölgede yardıma ihtiyacı olanlara hizmet veriyor. Bodrum Deniz Kurtarma, tamamı profesyonellerden oluşan 32 kişilik gönüllü ekibiyle tıbbi destek ve can kurtarmaya odaklı olarak çalışıyor, Sahil Güvenlik ve UMKE’DEN yönlendirilen ya da doğrudan gelen çağrılara 7X24 yanıt veriyor. Yedekleme hizmeti vermiyor ancak yardım ulaştırabilecek en yakındaki tekne ya da marinaları yönlendirme yapması için bilgilendiriyor. Milta Marina ev sahipliğinde hizmet veren Bodrum Deniz Kurtarma da DAKSAR gibi bağışçılardan gelen parayla yaşamını sürdürüyor.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan tüm tıbbi yardım ekiplerini bir çatı altında toplayan UMKE ise tüm Türkiye’de hizmet veriyor. Denizde de, yoğun deniz kullanımı olan şehirler ağırlıkta olmak üzere tam teşekküllü deniz ambulansları ile karada ihtiyaç duyulan tıbbi yardımı sağlıyor.

Yedekleme ücretleri

Bu konu birçok denizci için korkarak sorulan bir soru. İşin aslı istenebilecek rakamlar genellikle kâr amacı gütmeden talep edilir.

Kıyı emniyeti ve marinalar mil başına 30-40 euro civarı, sadece mazot bedeli gibi ücretler talep ederken balıkçı tekneleri ve amatör denizciler ise çoğu zaman herhangi bir talepte bulunmaz. Ancak yine de bir bedel ödeyip ödemeyeceğinizi ve miktarını baştan konuşmanızda fayda var.

Tavsiyeler

Can güvenliğiniz ya da sağlık problemiyle ilgili tehlike karşısında zaman kaybetmemek için tekneniz ne kadar hızlı olursa olsun Sahil Güvenlik’e bilgi verip yönlendirmelerini dinleyin. Bazen çıktığınız marinaya geri dönmek değil, civarınızdaki Sahil Güvenlik’in koordine edeceği bir ambulansa ulaşmak çok daha hızlı olabilir.

Yardıma ihtiyacınız olduğunda bulunduğunuz mevkii iyi tanımlayın, sakin olup detaylı olarak bilgi verin, Gps’iniz varsa koordinatları bildirin. Teknenizin görünümü ve doğrultusu konusunda detay verin. Unutmayın size ulaşamazlarsa yardım da edemezler.

Yardım istedikten sonra yerinizi terk ederseniz mutlaka geri bilgilendirme yapın. Millerce öteden size yardıma gelecek kişileri boşuna yormak bindiğiniz dalı kesmek olacaktır.

Hayati tehlike bulunmayan durumlarda hemen Sahil Güvenlik’i aramak yerine kendi imkanlarınızı biraz daha zorlayın. Tamamen ücretsiz olarak verilen yardımların size erişmesinin o kurumlara ciddi emek ve para maliyeti olduğunu unutmayın ve buna saygı gösterin. www.kayrayelken.com

Önemli telefon numaraları:

Sahil Güvenlik: 158 DAK-SAR: (216) 330 23 71-72 (533) 714 19 35

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.