Almıyorsan kirala

Motoryat charter, tatilinde maviliklerle birlikte lüksten de vazgeçemeyenlerin birinci tercihi oluyor. Yelkenlilerdeki yavaş seyir yerine hızla limanlar arasında gitmek isteyenler artık motoryat kiralıyor.

Naviga - - Charter Motoryat - YAZI: ŞULE KAYA

Motoryat kiralama dünyada yaygın bir hizmet. Oysa ülkemizde pek bilinmiyor. Ancak son birkaç yıldır ülkemizde isteyenler motoryat da kiralayabiliyor. Gelgelelim; Türkiye’de yelkenli tekne ya da gulet kadar zengin bir kiralık motoryat pazarı yok. Uluslararası anlamda motoryat charter ölçütlerine uygun hizmet veren firma sayısı da çok az. Bunda en önemli etken motoryat filosunun yetersizliği.

Ülkemizde motoryat charter müşterilerinin çoğunluğunu, Rus, Kazak, Azeri, Suudi ve İngiliz gibi yabancılar oluşturuyor. Motoryat müşterisi diğerlerinden farklı olarak lüks ve konfora daha fazla önem veriyor, bu nedenle teknenin kondisyonun çok iyi olması gerekiyor. Dolayısıyla tekne sahibi bunu profesyonel bir iş olarak düşünmeli. Kiralayanlar mürettebat da istediği için motoryat kiralarken en az tekne kadar mürettebatın niteliği de önemli. Ortalama 30-35 metrelik teknelerde genellikle beş-altı mürettebat bulunuyor. Teknenin boyu büyüdükçe mürettebat sayısı da artıyor.

Türkiye’de daha çok 26-35 metre arasındaki, dört-beş kamaralı motoryatlar tercih ediliyor. Rotayı çoğunlukla Bodrum Türkbükü ve Göcek koyları oluşturuyor. Rota olarak da Bodrum-gökova-bodrum, Göcek-fethiyeGöcek ve Marmaris-hisarönü Körfezi- Marmaris tercih ediliyor. Ve elbette Yunan Adaları da...

Motoryat charter’da diğerlerinden farklı olarak genellikle giderler için ön ödeme alınıyor. Buradan yiyecek-içecek giderleri, liman masrafları ve yakıt giderleri karşılanıyor. Teknenin kaptanı da günlük olarak hem yakıt sarfiyatını hem de yapılan harcamaların gider listesini tutup, tur sonunda bunu müşteriyle paylaşarak mahsuplaşıyor. Bütün bunlar tekne terk edilmeden önce gerçekleşiyor.

Elbette tekneler bulunması gereken limanda tüm temizliği ve yakıt ikmali yapılmış, kumanyası alınmış ve mürettebatı hazır şekilde müşterinin hizmetine sunuluyor.

Firmanın filosunda Moorings 394 PC model motoryat katamaran bulunuyor. 2013 model teknede dört kamara yer alıyor, dokuz kişi konaklayabiliyor.

Tekne Fethiye Yacht Classic Otel çıkışlı. Buradan çıkarak Fethiye civarında rota tutulabiliyor. İstenildiğinde Finike’ye tek yön gidiş yapılabiliyor.

Tur sonunda misafirlere ‘Captain Moorings’ kartı hediye ediliyor. Bu kartla dünyanın herhangi bir yerinde The Moorings ile tekne kiralandığında ayrıca %5 indirim sunuluyor.

Normalde fiyatlara dahil olan yakıt, motoryat katamaranda ayrıca ücretlendiriliyor. Transit log ücreti ise fiyata dahil.

Tekne kaptansız olarak kiralanabiliyor. www.moorings.com www.sunsaail.com

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.