Yelkenciler konuşa konuşa anlaşır mı?

2 Nisan’da başlayan Tayk-viaport Fahir Çelikbaş Kupası yarışları 30 Nisan-1 Mayıs tarihlerindeki son ayak mücadelesiyle tamamlandı. Son günün son yarışında sonuçlardan çok telsiz anonsları konuşuldu.

Naviga - - Yariş Tayk-viaport Fahİr Çelİkbaş Kupasi - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ FOTOĞRAFLAR: TUĞÇE YENER

Son ayağın ilk yarışının tarihi olan 30 Nisan’da Kalamış Koyu şenlik yeri gibiydi. Üniversiteler Arası Yelken Şampiyonası, İstanbul Ligi Trofesi ve 47 teknelik Tayk-viaport Fahir Çelikbaş Kupası filosu denizde bahara yakışır cıvıl cıvıl bir atmosfer yaratmıştı. Yaklaşık 22 deniz millik coğrafi rotalı yarışın ilk startı kuzeyli rüzgârlar eşliğinde saat 10:30’da verildi. Adalar arası slalom ile Tuzla’ya 13:39:59’da ulaşan ilk yat Borusan Racing-çılgın Sigma’yı 10 saniye sonra Korza, 26 saniye sonra da Ford OtosanFenerbahçe 2 izledi.

Denizde 1 Mayıs

1 Mayıs Pazar Tayk-viaport Fahir Çelikbaş Kupası’nın final günüydü. Tuzla Körfezi’ndeki değişken rüzgâr şartları ve komite teknesinin demirleyebileceği derinliğin sınırlı olması orsa-pupa rotalı bir yarış için parkur kurulmasına imkan vermedi. Sabah saatlerinde Tuzla parkurunda buluşan filoda eksikler vardı. Das Boot ve Doğuştan YelkencilerMatrix starta gelmedi. Saat 10:30’dan itibaren tekneler 030-040˚’den 6-8 knot arasında değişen rüzgârla start aldı. Parkur boyunca yönü ve şiddeti sürekli değişen rüzgâr şartlarında IRC 0-1-2 gruplarından sırayla Koç’un Adası’nı, Hayırsız Ada’yı 1 ve 2 no’lu şamandıraları iskelede bırakarak finiş hattına ilk gelen Korza oldu. Ondan kısa bir süre önce Keyfim 3.5 ekip üyelerinden biri elini incittiği için yarışı terk etti. Saat 12:00 olduğunda tüm tekneler finiş vermişti ve ikinci yarışın hazırlıkları başlayacaktı ancak telsizden gelen bir anons günün seyrini değiştirdi. Kendini ‘bir yelkensever’ olarak tanıtan kişi telsizden “Veli Efendi Hipodromu mu burası, at yarışı mı bu?” diyerek tek kontra parkurda yarışmak istemediğini söyledi. Devam eden anonslarda ‘hakemlere yıllardır orsa-pupa rotalı bir parkur kurmayı öğretemediklerini’ ifade eden bu ‘yelkensever’in üslubu komite teknesinde günün keyfini kaçırmaya yetmişti. Devam eden anonslarda Ford Otosan Fenerbahçe 2, Due, Borusan ve Turkcell-fenerbahçe 1, parkur önceki yarışınkiyle aynı olacaksa mücadeleye

katılmayacaklarını belirtti. Komitenin körfezin şartlarından ve komite teknesinin 80-90 metrelere demirleyemeyeceğinden ötürü bu şekilde parkur kurulduğu konusundaki açıklaması da yarışçıları tatmin etmişe benzemiyordu. Demirleme için halat teklif edenlerin yanında “Korza filoya karşı, biz at yarışı istiyoruz” şeklinde tartışmaya farklı bir üslup katmaya çalışan da oldu. “Arkadaşlar dünyanın hiçbir yerinde böyle bir tartışma telsizden yapılmaz” anonsu git gide yükselen tansiyonu biraz düşürdü. İtirazların üslubu komiteyi rahatsız etse de yarışçıların istediği parkuru kurabilmek için hızla çalışmalar başladı. Ancak orsa pupa rota kurmak için açığa çıkmak gerekiyordu. Koç’un Adası tarafında 0-30’a rota kurulduğunda parkur 0,8 mil gibi kısa bir mesafeyle sınırlanıyordu. Bu yüzden Bayramoğlu tarafını deneyen komite teknesi, bu kez de lodosa dönen rüzgârın azizliğine uğradı. Fenerbahçe 1 ve Carpe Diem sebep belirtmeden, Dho-deniz Kızı 17 sağlık sebebiyle ikinci yarışa katılmayacaklarını bildiren ekipler oldu.

15:30’a kadar ikinci yarışın startını vermek zorunda olan komite, ilk parkura geri döndü ve telsizden durumu açıklayan bir anons sonrası 14:15’te ilk grubun start düdüğünü çaldı. Sonuçta itirazların yükseldiği IRC 0 grubunda tüm tekneler yarışa katıldı. İkinci yarışta oldukça düşen rüzgâr, Koç’un Adası açıklarında teknelerin kalmasına sebep oldu. Komite rota kısaltması yaparak, finiş hattını IRC 0-1-2 grupları için 1 no’lu şamandıraya; diğer gruplar içinse 2 no’lu şamandıraya taşıdı. 14:51’de Burgan Bank-extreme; 15:55’te Borusan Racing-çılgın Sigma yarışı terk etti.

Ford Otosan-fenerbahçe 2, Pupa Fi y Fi y, Logo, Tüpraş Alize, Dho-deniz Yıldızı II, Jüpi sınıflarında birinci olarak bu ayağı tamamladı. Tayk-viaport Fahir Çelikbaş Kupası genel değerlendirmesinde ise Ford Otosan-fenerbahçe 2, One Sails-ag Sailing Team, Logo, Güneş Sigorta Petek, DHOZıpkın ve Jupi sınıflarının liderlik kupasını aldı.

1 Mayıs akşamüstü sponsor Viaport Marina’daki konser ve sonrasındaki ödül töreniyle Tayk-viaport Fahir Çelikbaş Kupası sona erdi.

Sonuçlar için: www.tayk.org.tr

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.