Kıran kırana

Bu yıl 17’ncisi düzenlenen Audi Göcek Yarış Ha ası 16-19 Mayıs tarihleri arasında yapıldı. Toplam altı yarış, kupanın gediklisi Courrier Du Coeur ile Morpheus’un kıyasıya mücadelesine sahne oldu. Zorlu mücadeleyi Rus ekip kazandı.

Naviga - - Yariş Audi Göcek Yariş Haftasi -

Göcek Yat Kulübü tarafından her yıl 19 Mayıs ha asında, D-marin Göcek ev sahipliğinde düzenlenen yarışlara bu yıl 26 tekne, yaklaşık 250 yelkenci katıldı. 16 Mayıs Pazartesi günü yapılan ilk gün mücadelesinin rotası Fethiye Körfezi İz Kayası startlı şamandıra yarışları olarak planlandı. Saat 12:05’te start alan ekipler 9 deniz millik tek şamandıralı sosis rotayı 1 saat 15 dakikada tamamladı. İlk yarışta finişe ilk ulaşan Cem Bozkurt’un Sinan Sümer dümenciliğindeki yeni teknesi Morpheus oldu. İlk finişlerin gedikli ekibi Andrey Arbuzov dümenciliğindeki Courrier Du Coeur’a 6 dakika fark atan Morpheus ekibi, ilk günün ödülü olan Doğuş Kupası’nın da sahibiydi. Çekişmeli mücadelenin yaşandığı IRC Ii’de de birinciliği Kaan Özgönenç dümenciliğindeki Palmarina İzmir Yelken elde etti.

İkinci gün D-marin Göcek Kupası’nda bu kez üçgen rota bekliyordu ekipleri. Ekipler saat 14:30’da 5-6 knot havada start aldı. Rüzgârın zaman zaman kendini tazelemesiyle tüm sınıflar 10,5 deniz millik rotayı 2 saat 53 dakikada tamamlamayı başardı. IRC I’de ikinci günün birinciliğini de Morpheus elde etmişti. IRC Ii’de Palmarina İzmir Yelken, IRC III’TE de Latvia birinciliği ele geçirince D-marin Göcek Kupası’nın sahibi de bu takımlar oldu.

Yarışların üçüncü gününe gelindiğinde yarış komitesi Göcek koyiçi coğrafi rota olarak belirledi. Yarış planlandığı saatte, 4-5 knot havada start aldı ve Yılanlı Ada’ya doğru rota tuttu. İlk iki yarışın birincisi Morpheus geç start alınca liderliği en büyük rakibi Courrier Du Coeur’a kaptırdı. 6,5 deniz millik Yılanlı Ada, Sıralıbük koy girişindeki ada ve Domuz Adası şamandıra dönüşlü rotayı

bir saatte tamamlayan tekne beklendiği gibi Rus ekip oldu. IRC 2’de ise Karavida yarışı 1 saat 13 dakikada tamamladı. Böylece Serenity Yachting Kupası’nın sahibi Rus ekip oldu. Ardından saat 13:15’te Göcek Yat Kulübü adına verilecek kupa için mücadele başladı. Günün ilk yarışını Rus rakibine kaptıran Morpheus, usta taktikler ve kuvvetli rüzgârların yardımıyla yarışı 1 saat 39 dakikada tamamlayarak birinci oldu.

Audi Göcek Yarış Ha ası’nda dört yarışı tamamlayan ekipler üçüncü günde bu kez 19 millik rota için parkura çıktı. Günün mücadelesi Audi Cup içindi ve hava raporları ilerleyen saatlerde 30 knot hava öngörüyordu. Yarış planlandığı gibi saat 11:00’de, 10 knot havada start aldı ve filo Kızılkuyruk önünde bulunan 1 no’lu şamandıraya doğru yelken bastı. Starttan sonra arayı açarak dağılan IRC 1 filosu, Kızılkuyruk şamandırası yakınlarında rüzgârın ortadan kaybolmasıyla yeniden start alırcasına bir araya geldi. Derken rüzgâr bir anda 15-20-25 knot’lara ulaşınca kıyasıya mücadele başladı. Kuvvetli rüzgârla 2 no’lu şamandıraya kısa sürede ulaşan filo lideri Morpheus, 2 saat 31 dakikada yarışı tamamlayarak finişe ilk ulaşan takım oldu.

Yarışların son günü heyecan doruktaydı. Zira ilk üç günde yapılan beş yarışın ardından eşit puana ulaşan Morpheus ve Courrier Du Couer’un rekabeti heyecan dozajını da artırmıştı. Günün ödülü olan Ergo Kupası’nı kazanacak olan takım Audi Göcek Yarış Ha ası’nın en anlamlı kupası Şarık Tara Atatürk’ü Anma 19 Mayıs Gençlik ve Spor Kupası’nın da sahibi olacaktı. Saat 11:00’de start alan ekipler 8 knot esen rüzgârla Göcek koyiçi olarak belirlenen rotada mücadeleye başladı. Yılanlı Ada geçişinden itibaren kuvvetini artıran rüzgâr, Kille ve Domuz Adası şamandıra dönüşlerinin kısa sürede tamamlanmasını sağladı. 10,5 deniz millik koyiçi yarışında finiş hattını ilk geçen tekne Morpheus olmasına karşın, 3 dakika sonra finiş veren Courrier Du Coeur Ergo Kupası’nın ve dolayısıyla Audi Göcek Yarış Ha ası’nın genel birincisi oldu.

Aynı günün akşamı düzenlenen ödül töreninde Andrey Arbuzov ve ekibine Şarık Tara Atatürk’ü Anma 19 Mayıs Gençlik ve Spor Kupası takdim edildi. Yaşam Boyu Yelken Ödülü’nün sahibi ise Necati Zincirkıran oldu.

www.gocekyachtclub.org

Morpheus

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.