Erden Eruç Pasifik’i kürekliyor

Türkiye’nin ilk okyanus kürekçisi, dünyanın ilk üç okyanus geçen sporcusu olan ve dört Guinness rekorunu elinde bulunduran Erden Eruç, bu kez Great Pacific Race’te kürek çekiyor. İki ya da dört kişilik ekiplerin mücadele ettiği, yaklaşık 2.400 milik bir p

Naviga - - Gündem - YAZI: AYŞEGÜL BAKIŞ FOTOĞRAFLAR: GREAT PACIFIC RACE

Kaliforniya ve Hawaii arasında gerçekleştirilen kürek yarışı Great Pacific Race'in 6 Haziran'daki start hattında Erden Eruç'un içinde bulunduğu Sons of Pacific de dahil olmak üzere 11 ülkeden gelen sekiz ekip vardı. 7,3 metre boyunda ve 1,82 metre eninde ufak bir kapalı alana sahip teknelerin kullanıldığı yarışta ekipler iki ya da dört kişiden oluşuyor. Sons of Pacific'te Eruç'la birlikte Louis Bird adlı sporcu yer alıyor. İkilinin finiş hattına kadar 50 ila 75 gün kürek çekmesi bekleniyor. Pasifik'te bir nevi dayanıklılık testi olan bu zorlu mücadele sonunda Erden Eruç, aynı zamanda yeni bir rekor kırabilir.

Haftada beş gün düzenli olarak idmanda olduğum için bu proje için gelen sürpriz teklife ‘evet' demem doğaldı.

Bu kadar zaman sonra yeniden denizde olmak size neler hissettiriyor?

Eğer 2015 Mayıs ayında New York’tan Çanakkale’ye gitme denememizde kürek başında geçen dört günü saymazsak, son okyanus geçişimi 2012 Mayıs ayında Louisiana’da karaya çıktığımda noktalamıştım. Açık denizde kürek çekeli uzun zaman oldu ve son zamanlarda deniz beni fena halde cezbediyordu. Arada geçen zamanda ‘50 Ton Master Kaptan’ ehliyetimi aldım, yelkenciliği öğrenip ilerlettim, hatta American Sailing Association adına ilk dört kursu verebilecek eğitmen sertifikamı da edindim. Böylece rızkımı denizden kazanabilecektim. Bu projenin denk gelmesi çok iyi oldu.

Ekip arkadaşınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Monterey Bay ile Honolulu arasında yapılacak Great Pacific Race sırasında iki kişi kürek çekeceğiz. Ekip arkadaşım Louis Bird, 1996 yılında Vladivostok’tan Kaliforniya’ya kürek çekerken Pasifik’te kaybolan Peter Bird’ün oğlu. Tanışmamız tesadüf eseri oldu. Onun ekip arkadaşı son anda apandisit ameliyatına alınınca yalnız kaldı. Kaliforniya sahillerinde karaya doğru esen yel nedeniyle yarışta yalnız kürekçilere izin verilmiyor. O tereddüt içindeyken, ortak dostlarımızca çöpçatanlık yapıldı, tanıştırıldık ve beraber denize açılmaya karar verdik. Okyanus kürekçiliğinin öncülerinden olan Peter denizde kaybolduğu gün, kürek başında geçirdiği toplam 937 günü bulmuştu. 1996 yılından beridir bu rekora yaklaşan olmadı. Geçen seneki 4 gün de dahil edilirse, ben toplam 880 günü derledim. Eğer Hawaii’ye varışımız 57 günü aşarsa, kariyer toplamında rekor bana geçecek.

Benden sonra bu sıralamada hayatta olup da beni yakalaması olası kişilerin toplamı hâlâ 500-540 gün civarında. Ben küreklerimi asarsam başkaları

gelip beni geçecektir. Öncü konumumu korumam için destek şart, kendi gücümle buraya kadar getirebildim. Şimdiye kadar yapılmamış rotaları tarihte ilk olarak gerçekleştirmeyi düşünüyorum.

Son projeniz için ihtiyaç duyduğunuz destek oluşmadı ama bundan sonrası için halen ümitli misiniz, küreklemek istediğiniz yeni rotalar var mı?

Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yıldönümünde dahi sponsorluk bulamayınca Türkiye’den ümidi kestim ve ABD vatandaşlığına başvurdum. Ekim ayı itibariyle çifte vatandaş olarak hayata devam etmekteyim. Malum Alvimedica, Volvo Ocean Race için iki Amerikalıya 20 milyon euro bütçe sağlamıştı ve ilk üçe dahi girememişlerdi. Amerika’da kendimi ispat edersem, Türkiye’den de bu tür büyük sponsor çıkacaktır. Başka türlü olmayacak.

Yarış sırasında karayla haberleşebilecek misiniz?

Yarışı takip için www.greatpacificrace.com adresine gidilmeli. Bizim ekibin adı “Sons of Pacific” ve bu yarışta ikili ya da dörtlü ekiplerden oluşan dokuz tekne yarışacak. Bu siteden startı naklen izlemek, yarışı takip etmek ve Honolulu’ya kadar bütün teknelerin konumunu görmek mümkün. Bizim teknede ayrıca şahsi bir takip cihazı bulunacak. Bunu https://share. delorme.com/erdeneruc adresinden izleyebilirsiniz.

Sons of Pacific’ten

Erden Eruç sık sık Facebook hesabından mesajlarla yarışın nasıl geçtiği hakkında bilgi veriyor.

12 Haziran

Son iki gün zorlu ve ıslaktı. Bu gece nöbetleşerek kürek çekeceğiz. 2˚ güney ve daha iyi denizler.

16 Haziran

3-5 knot değişken rüzgâr. Kıyafetlerimizi tuzdan arındırmak ve kurutmak için güzel bir gün.

19 Haziran

Bugün Nancy (Eruç’un karısı) Buddy’nin yatağa çıkmayıp merdivenlerde beni beklediğini yazdı. Babalar Günü’nde tatlı köpeğimi özlüyorum. Hepinizin Babalar Günü kutlu olsun.

Louis ise beş yaşında kaybettiği babasını (Peter Bird) daha iyi anlayabilmek için okyanusu kürekliyor. Hüzünlü bir Babalar Günü...

23 Haziran

Sıçrayan dalgalar artık çok soğuk değil. Soğuk Kaliforniya akıntısından çıkıyoruz ve batıya doğru Kuzey Ekvatoral akıntıya giriyoruz.

24 Haziran

Kuzeydoğu ve doğu-kuzeydoğulu rüzgârlar 48 saattir hayatımızı kolaylaştırıyor. 20 knot’ta kürek çekmek ıslak ve perişandı.

Okyanusta farklı boylarda bu kadar çok plastik görmek çok üzücü. Her yarım saatte denize ait olmayan bir çöp görmek garanti.

Erden Eruç, Louis Bird

Great Pacific Race rotası

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.