Yazın en güzel üçlüsü

Hangi üçlü derseniz, elbette maske-palet-şnorkel. Kolay, ucuz ve zahmetsiz olması, sualtını bir dalgıç gibi izleme şansı vermesi sebebiyle ‘en zevkli yaz aktiviteleri’ listesinde liderliğini koruyan şnorkel hakkında merak edilenler burada. Üstelik ustalar

Naviga - - Sualti - YAZI: ŞULE KAYA

İlk adım

İşe öncelikle yüzünüze uyan bir maske seçerek başlayın. Alırken mutlaka yüzünüzde deneyin ve bantlarını başınıza göre ayarlayın. Hatta mümkünse suda da deneyin ki sızdırıp sızdırmadığını görün. Gözleriniz bozuksa size uygun numaralı cam taktırabilirsiniz. Alırken en pratik deneme, maskeyi yüzünüze oturttuktan sonra burnunuzdan nefes çekerek oluşan vakum gücüyle yüzünüze yapıştırmaktır. Maske hava almıyorsa yüzünüze yapışık kalır. Eğer kısa zamanda düşerse, dipte su da alacaktır…

Aldıktan sonra maskeyi yüzünüze takın ve bantlarını başınıza rahatlıkla oturuncaya kadar çekip ayarlayın. Burun ve gözlerinizin etrafı su geçirmeyecek sıkılıkta olmalı. Ama abartıp başınızı ağrıtacak kadar sıkmayın.

Suya girdiğinizde yüzüstü pozisyonu alın ve yüzünüzü suyun içinde yaklaşık 45˚’lik açıyla tutun.

Şnorkel ağızlığını dişlerinizin arasına sıkıştırın.

Yavaş, düzenli ve dikkatli bir şekilde ağzınızdan nefes alın. Panik yapmayın çünkü sadece kafanızı kaldırdığınızda suyun üstünde olacaksınız. Rahat olun. Nefesinizin suyun altında çıkardığı sesi dinleyin, kendinizi onun ritmine bırakın ve sualtındaki manzaranın tadını çıkarmaya başlayın.

Şnorkeli temiz tutmak

Siz ne kadar dikkatli bir şekilde nefes alsanız da dalgalı bir denizde, su sıçradığında ya da kısa bir dalış yaptığınızda şnorkelin içine su girecektir. Böyle bir durumda panik yapmamak çok önemli. İçeri giren suyu dışarı atabilmeyi öğrendikten sonra gittikçe deneyim kazanacak ve bu rahatsız durumdan hızlıca kurtulacaksınız. Pekiyi bu suyu nasıl boşaltacaksınız?

Başınızı suyun üzerine çıkarın ve şnorkelin en uç noktasının suyun dışında olduğundan emin olun.

Soluğunuzu hızı bir şekilde dışarı verin. Bu sert nefesle şnorkelin içindeki su hızlıca dışarı çıkacaktır.

İlk hamleyle birlikte tüm suyu çıkartamamış olabilirsiniz. O yüzden ikinci kez hızlıca nefes verin ve kalan suyu da çıkarın.

Şnorkel sırasında yaşanabilecek zor anlardan biri nefesinizi verdikten sonra, yani tam nefes alacağınız sırada şnorkele su girmesidir. Eğer su miktarı az ise ağzınıza su girmeyecek şekilde çok az nefes alın ve aldığınız nefesi yine elinizden geldiğince hızlı bir şekilde dışarı atın. Çok fazlaysa yapmanız gereken kafanızı suyun dışına yükseltip, şnorkeli ağzınızdan çıkararak boşaltmak olacaktır.

Şnorkelle yüzmek

Ayağınıza palet geçirmek işinizi kolaylaştıracaktır. Palet sayesinde en ufak ayak hareketiyle hızlıca ve etrafa su sıçratmadan ilerleyebilirsiniz.

Paletlerle yüzerken kollarınızı vücudunuzun yanında tutun ki hızınızı kesmesin. Birbirine yakın tutacağınız bacaklarınızı arkaya doğru iyice uzatın.

Bacaklarınızı dizlerinizden hafifçe bükerek suyu paletler yardımıyla itin. Bu hareketleri sakince yapmaya dikkat edin. Uyluk kaslarınızı çalıştırın, dizlerinizle suyu itmekten kaçının. Aksi takdirde yapacağınız her hareket kendinizi gereksiz yere yormaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Şnorkelle yüzerken en doğru teknik aşağı doğru palet vurarak vücudu ileri doğru itmektir.

Paletlerinizi hep suyun altında tutun, su sıçratmamaya dikkat edin. Yoksa çıkaracağınız sesler balıkları korkutup kaçırmakla kalmayıp etrafınızda yüzen insanları da kızdıracaktır.

En iyi şnorkel dalgasız denizde yapılır. Ama eğer deniz sakin değilse kendinizi dalgaların akışına bırakın, onlarla boğuşmayın.

Keyifli bir şnorkel için

Doğru bir yer seçin. Şnorkel için en uygun yer, suyu ılık olan ve zararsız canlıların bulunduğu denizlerdir. Koylarda kayaların dipleri de son derece zevklidir. Eğer sığ suda bir mercan resifi bulduysanız hiç düşünmeden maske ve paleti takıp kendinizi denize bırakın.

Güneşli günlerde yapın. Eğer hava bulutlu ve kapalıysa maskeyle bile olsa suyun altını görmek zordur. Fırtına ve yağmurlu günlerin ardından deniz suyu genelde bulanıktır. Öyle bir gündeyseniz erteleyin.

Balık ve resif türlerini öğrenin. Suyun altında gördüğünüz canlıları tanımak şnorkeli daha da zevkli hale getirir.

Ayvalık Adaları’nda dalan Mehtap Akbaş Çiftçi gibi siz de ister şnorkelli ister şnorkelsiz sualtının tadını çıkarabilirsiniz

Neandros (Tavşan) Adası

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.