Ayarlar şaşmasın

Daha güvenli ve keyifli seyir için dıştan takma motorunuzu nasıl trim edeceğinizi bilmeniz gerekir. Bu konuda en sık karşılaşılan sorunların sebepleri ve çözüm önerileri size de rehber olabilir.

Naviga - - Teknİk -

1. Teknem suyun üstünde bir yukarı bir aşağı sıçrıyor.

Sebep:

Teknenizin gövdesiyle ilgili bir sorundan kaynaklanabilir. Ya da pervanenin trim’i fazla yukarıda kaldığı için baş tarafın sıçrayıp sonrasında da düşmesine sebep olabilir.

Çözüm: Teknenin trim’i hızı arttıkça değişen çalışma açısına göre pervaneyi doğru bir noktada tutacak şekilde yapılmalı. Trim’i en aşağı indirin ve tekne ivmelendikçe pervaneyi kademeli şekilde yukarı trim edin. Uygun trim’de tekne sıçramadan suyun üzerinde süzülecektir.

2. Teknem dalgalara gömülüyor, sık sık baş taraftan içeriye su alıyor.

Sebep:

Dalgalı denizde çok hızlı gidiyor olabilirsiniz ya da pervane trim’i çok aşağıda olabilir. Pervane trim’inin aşağıda olması kıç tarafı havaya kaldırırken baş tarafın aşağıda kalarak dalgalara gömülmesine sebep olabilir.

Çözüm: Gövde tasarımının içbükey olması da baş tarafın aşağıda kalmasının sorumlusu olabilir ancak büyük ihtimalle sorun trim’dedir. Trim tab’leri en yukarıya çekmeyi deneyin. Ardından vites kolundaki trim düğmesiyle pervaneyi yukarı ayarlayın. Sürüşünüz düzelene kadar her seferinde azar azar artırarak doğru yeri bulun.

3. Motorumu trim ettiğim halde dalgalara fazla vuruyor.

Sebep:

V tabanlı teknelerin baş bodoslaması dalgaları yarabilmesi için genellikle çok sivri olur. Yine de teknenin baş kısmı fazla yukarıda kaldıysa dalgaları yaramayabilir.

Çözüm: Pervanenizin trim’ini yaptırdıysanız trim tab’leriniz doğru ayarlanmamış olabilir. Ya da deniz koşulları için fazla hızlı gidiyor olabilirsiniz. Yavaşlayın, pervane ayarınızı kontrol edin. Ardından trim tab’leri en uygun seyir koşullarına gelene kadar hafif hafif aşağı indirerek ayarlayın.

4. Teknem planing hızında iskeleye yatıyor.

Sebep:

Pervane torku (pervanenin suda döndükçe yarattığı kuvvet) teknenizin bir tarafa yatmasına sebep olabilir.

Çözüm: Trim’i yukarı ayarlamak genelde sorunu çözer. Kısa vadede teknedekilerin oturdukları yeri ağırlığa göre dengelemenin de yardımı olur. En iyi çözüm teknenize trim tab taktırıp yükü doğru dağıtacak şekilde ayarlamaktır.

Teknem plane’de bir tarafa doğru çekiyor. Sebep:

Dümeni çeken pervane torkudur. Bunu etkisiz hale getirmesi için pervanenin üzerinde trim tab yer alır. Bu parça bazı marka motorlarda aynı zamanda anod görevi görür ve korozyondan aşındıysa görev yapamaz.

Çözüm: Trim tab zarar görmüşse değiştirin ve en sevdiğiniz seyir hızına göre ayarlayın. Pervaneyi tekne giderken ayarlayın. Yeni nesil dümen sistemlerinde teknenin bir tarafa çekmesini daha az hissettiren bir özellik (no feedback) bulunuyor.

Arkadaşımın teknesi ve pervanesi benimkiyle aynı ama benimkinden daha az yakıt tüketiyor. Sebep:

Motorun sağlıklı çalıştığını varsayarsak; tekneler hızlarına, trim’lerine ve yüklerine göre farklı oranda yakıt tüketir.

Çözüm: Teknenizin Rpm’ini arkadaşınızın en sık kullandığı RPM’E göre ayarlayın ve hızınız aynı mı bakın. Eğer hızınız onunkinden azsa trim’i aynı hızı yakalayana kadar yukarı kaldırın. Yakıt akışını ölçen bir alet taktırmanın size en ekonomik seyir hızını belirleme konusunda çok yardımı olur. Arkadaşınız bu hızı bulmuş ve siz henüz bulamamış olabilirsiniz.

Yavaş hızda, dikkatli bir şekilde ve kurallara uygun olarak yapılan bir gece seyrinin keyfine doyum olmaz. Zaten kurallara uyup da sık sık gece seyri yaptığınızda bir süre sonra içgüdüsel olarak hareket etmeye başlarsınız. Dolayısıyla kurallara uyun, gece seyri sırasında alkolden kaçının. Bir kaptan olarak mürettebat ve teknenin tüm sorumluluğunun size ait olduğunu kesinlikle aklınızdan çıkarmayın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.