Gece gece o saatte denizde...

1 2 3 Gece seyri tadına doyulmaz bir tecrübedir. Ancak kurallara uyulmazsa büyük tehlikeleri beraberinde getirir. Karanlıkta dikkat edilmesi gereken en temel kuralları bir kez daha hatırlamaya ne dersiniz? Yavaşlayın Önce basit kurallar Görün ve görünün

Naviga - - Püf Noktasi -

Ay ışığında seyir yaparken kimileri tüm denizin kendisine ait olduğunu ve rahatlıkla hareket edebileceğini sanır. İşte en büyük hata! Aksine gece seyrinde dikkat edilmesi gereken çok daha fazla unsur vardır. Sürekli hareket eden ışıklar, denizdeki seyir yardımcıları ve aniden ortaya çıkabilecek yüzlerce cisim. Dolayısıyla gözünüz sürekli açık olmalı ve gündüz seyrinden daha fazla mesai yapmalısınız. Hızınızı normalden daha az tutmalısınız ki tepki vermek için fırsatınız olsun.

Bazıları da bir koya demirlediğinde tüm ışıkları kapatmayı tercih eder. Nasıl olsa ay ışığı vardır, ayrıca ona göre kendi görüyorsa ortada bir sorun yoktur. Bu da bir başka büyük hata. Şunu unutmayın: Teknedeki ışıklar sizin için değil, etrafınızdakiler içindir. Dolayısıyla seyir halinde ya da demirdeyken fenerlerin açık olması hayati önem taşır.

Tüm ışıklarınız açık olsa bile gecenin karanlığında gözleriniz sizi yanıltır. Gördüğünüz bir ışığı aniden gözden kaydedebilirsiniz. Ya da tam tersi... O yüzden gece seyri boyunca sabit bir hatta seyir yapmaya dikkat edin. Sekiz çizmek, zigzag yaparak hızla ilerlemek etrafınızdaki tekneler için büyük tehlike oluşturur. Ayrıca mürettebatınızın hayatını da tehlikeye sokarsınız. Yapacağınız ani hareketler sonucu biri denize düşebilir. Gecenin karanlığında denize düşmüş birini aramak en kötü senaryodur.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.