Buzdolabı nasıl yerleşir?

Tekneyle uzun bir seyre çıkacaksınız. Yiyecek listesi çıkarıldı, alışveriş yapıldı ve hatta alınanlar tekneye getirildi. Şimdi sıra işin zor kısmında, yani yiyecekleri buzdolabına yerleştirmekte.

Naviga - - Depolama - YAZI: ŞULE KAYA

Teknede buzdolabı yerleştirmek evdekine benzemez. Bir kere tekne buzdolapları evdekilere göre daha küçüktür. Ayrıca çoğunda evdekilerin içinde olduğu gibi yumurta yerleri, kapaklı göz ya da çekmece gibi bölümler bulunmaz. Genellikle tek ve geniş bir gözden oluşur, bir sandık gibi tepeden kapakla açılır. Elbette evdekilere benzer buzdolaplarının bulunduğu tekneler de mevcut ancak bu yazıda konumuz sandık şeklinde olanlar. Dolayısıyla bu buzdolaplarını yerleştirmenin pek de kolay bir iş olmadığını söylemek yanlış olmaz. Özellikle de teknede çok uzun zaman geçiren deneyimli bir denizci değilseniz. Yapacağınız yanlış bir yerleştirme şekli küçücük bir malzeme için tüm buzdolabını darmadağın etmenize yol açabilir. Ya da bir bakmışsınız ertesi gün tüm yiyecekler bozulmuş olabilir. Denizin ortasında böylesine tatsız olaylarla uğraşmak istemiyorsanız aşağıdaki basit önerileri dikkate almanızda fayda var.

Buzdolabının en soğuk yerinin neresi olduğunu bilin

En soğuk yerler buzdolabının dibi, soğutucu levhaların etrafı ve dondurucu bölümüdür. (Tabii dondurucu bölümü tamamen ayrıysa) Buzdolabının içinde soğuk hava dibe çöker, üst kısımlar ise her zaman daha ılıktır. İşte bu, buzdolabını yerleştirirken kilit noktayı oluşturur. Bazı yiyeceklerin kesinlikle soğuk tutulması gerekir, bazıları biraz daha ılık kalsa da sorun olmaz. Örneğin et... Dolabınızda et saklayacaksanız bunu en soğuk kısma yani buzdolabının dibine yerleştirmeniz gerekir.

Önceliklerinizi belirleyin

Bir teknenin buzdolabı asla ama asla yeterince büyük değildir. Dolayısıyla aldıklarınızı sığdırabilmeniz için mutlaka buzdolabına girmesi gerekenleri belirlemeniz, önceliklendirmeniz gerekir. Önceliklerinizi belirlerken şu sorular işinize yarayabilir:

İçeceklerinizde mutlaka buz mu istersiniz yoksa içeceğin sadece soğuk olması sizin için yeterli mi? Bu sorunun yanıtı dondurucudaki malzemeler, örneğin et için yer açılmasını belirleyecektir.

Bütün yemekleri taze sebzelerden mi yapacaksınız yoksa menüde konserve de olacak mı? Bu da önemli bir soru zira taze sebze buzdolabında çok yer kaplar.

İçecekleriniz ne kadar soğuk olmalı? Yani buzdolabında her zaman üç-dört kutu içecek olması ve tüketildikçe yerine yenisini koymak sizin için yeterli mi yoksa her zaman en az 10 kutu bulunmalı mı? Sizinki ani misafirlerin çok olduğu bir tekne olabilir mesela.

Bu yukarıda saydıklarımızın hepsi kişisel tercihler. Ayrıca yıllar içinde ve nerede bulunduğunuza göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin çok sıcak bir bölgedeyseniz, klima yoksa soğuk içecekler diğerlerinden daha önemli hale gelir. Dolayısıyla buzdolabında soğuk içecek bulunması uğruna taze sebze ve etten feragat eder konserve olanları tercih edebilirsiniz. Ama daha serin bir yerdeyseniz soğuk içecekler tüm önemini kaybeder, yerini taze sebzeler alır.

Gerekiyorsa bölümlere ayırın

Önceliklerinizi belirledikten eğer gerekiyorsa buzdolabını kendiniz de

bölümlendirebilirsiniz. Mesela bir bölümü daha soğuk tutmak istiyorsanız sert köpükleri bantlayarak ayırıcı olarak kullanabilirsiniz. Böylece buzdolabınızda bir dondurucu bölüm yaratmış olursunuz.

Bol bol kutu kullanın

Yiyecekleri kategorilere ayırarak kutulayın. Mesela çok soğuk kalması gerekenleri bir araya, donmuş halde saklanması gerekenleri ayrı bir yere gibi. Kutuların, herhangi bir sıvı sızıntısı olmaması için dibinde herhangi bir delik bulunmasını istemeyiz. Ama kutunun üst taraflarında açılacak bir deliğin zararı olmayacağı gibi soğuk hava sirkülasyonu için iyi bile olabilir. Metal kutular soğuğu korumak için en iyi seçimdir. Ardından sırasıyla sert ve yumuşak plastikler gelir. Yumuşak plastiklerin özellikle kapaklı olanları çok soğuk tutmak istemediğiniz malzemeler için idealdir. Bu arada eğer kırılacak malzemelerden üretilmediyse kutuları üst üste koymanızda hiçbir sakınca yok. Bir de kutuların üzerine, içlerinde ne olduğu ve buzdolabına ne zaman konulduğunun yazdığı not kağıtları yapıştırırsanız yiyecekleri içiniz rahat bir şekilde tüketebilirsiniz.

Başta en ufak bir şey için tüm buzdolabını boşaltmanız gerekirse ya da birşeylerin bozulduğunu görürseniz moralinizi bozmayın. Teknede buzdolabını başarılı şekilde yerleştirmek deneyimle kazanılan özelliktir. Bir süre sonra doğru yerleştirmeyi öğrendikçe hayatın sizin için daha kolay olacağını göreceksiniz…

Deniz mahsulleri nasıl saklanır?

Her zaman yiyeceğiniz kadarını alacak değilsiniz ya. Bazen oltanıza ardı ardına palamutlar takılıverir. Hepsini bir günde tüketmenin mümkün olmadığı durumlarda balığı saklamanız gerekir. Pekiyi sadece balık değil tüm deniz mahsullerini saklarken nelere dikkat etmek gerekir?

Öncelikle saklanacak olan malzeme mutlaka iyice temizlenmiş, kanı akıtılmış olmalı. Deniz mahsulünü temizledikten sonra bir kağıt havluyla silerek kurulayın. Böylece üzerinde daha az buz oluşur. Bu da çözüldüğünde etin kıvamının daha iyi olmasını sağlar. Buzdolabına koymadan önce deniz mahsulünü ya kilitli bir poşet ya da vakumlu torbanın içine yerleştirin. Hava almasın. Poşete de unutma olasılığınıza karşı, üzerinde buzdolabına koyduğunuz tarih, içindeki malzeme türü ve porsiyonunun yazacağınız bir not kağıdı iliştirin. Birer porsiyon halinde poşetlerseniz çözme aşaması sizin için çok daha kolay olacaktır. Eğer saklayacağınız deniz mahsulü yengeç ya da ıstakoz gibi sert bir ürünse delinme riskine karşı iki poşet geçirin. Balığı saklayacağınız buzdolabı ısısının 4˚C olması gerekir. Dolayısıyla dolabın en soğuk yerine yerleştirmelisiniz. Konunun uzmanları, eğer buzdolabınızın içindeki ısı 4˚C’nin üstündeyse deniz mahsulünün iki gün içinde tüketilmesini tavsiye ediyor. Deniz mahsulünü çözdürdükten sonra hiç beklemeden pişirin.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.