Hollanda’dan Urla’ya, bir hayalin gerçeğe dönüşmesi

Ege’nin en renkli ve şamatalı yelkenci gruplarından Urlalı yelkenciler yine çılgın bir projeye imza attı. Ekip, Hollanda’dan aldıkları Hoppetosse isimli tekneyi dört ay süren maceralı bir yolculukla Urla’ya getirdi.

Naviga - - Macera - YAZI: ÇETİN KENT

Hoppetosse, Dehler marka 7,5 metrelik, 1981 yapımı şirin bir yelkenli. İsmini Pippi Uzun Çorap isimli bir İskandinav çocuk öyküsündeki tekneden alır. Yolculuğun hikayesine gelince... Urla yelkencilerinden Erkan Çaylı’nın Hollanda’da yaşadığı dönemde hayalini kurduğu bir gezidir bu. Nehir ve kanallardan geçerek Türkiye’ye varmak! Emeklilik dönemleri, ülkeye geri dönüp temelli yerleşme derken bu hayal bir süre ertelenir. Taa ki bir diğer Urlalı yelkenci Mehmet Nardalı konudan haberdar olana kadar. İskelenin en gözü kara ve ‘gam eksiğine sahip’ doktor denizcilerinden Mehmet dostumuz için bu iş bitmiştir. O gezi ya yapılacak ya da yapılacaktır. Kısa süreli bir tekne arama sürecinden sonra aranan kan bulunur. Hoppetosse!

Nisan başında Hoppetosse Hollanda’dan yola çıkar. Bu bir Urla projesi olduğuna göre tekneyi getirecek ekipler de doğal olarak Urla’dan dönemler halinde gelecek denizciler olacaktır. Gezinin başından sonuna dek dokuz grup halinde 13 farklı yelkenci, dört ay boyunca nöbetleşe kullanarak tekneyi Urla’ya getirirler.

Toplamda 10 ülke geçilir. Ren Nehri, Main Nehri, Tuna ve Karadeniz’de toplam 4 bin kilometreye yakın yol yapan küçük Hoppetose sağ salim Urla’daki yerine gelir bağlanır. Dil sorunlarından bürokratik engellere birçok problem yaşansa da sonuç iyi olduğuna göre gerisi teferruat.

Çorbada tuzu olan Urlalı yelkencilerin isimleri şöyle: Erkan Çaylı, Murat Yücel, Ertuğ Güngör, Sadık Seferoğlu, Mehmet Nardalı, Mehmet Özdemir, Ergün Nalbantoğlu, Sibel Işık, Toprak Nardalı, Zafer Ermin, Ümit Karapança, Ufuk Tiyanşan ve Kemal Eke.

Urlalı yelkencilerin projeleri devam edecek gibi görünüyor. Dergi olarak merakla yeni maceralarını bekliyoruz.

Hoş geldin Hoppetosse!

Zafer Ermin ve Erkan Çaylı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.